banner201

OMV Türkiye, enerjide LNG'yi çekicide Iveco S-WAY'i seçti 

banner250

2020 yılında LNG satışında pazar lideri olan OMV Türkiye, 80 araçlık tanker filosunun yüzde 10’unu LNG yakıt kullanan araçlarla değiştirdi. OMV Türkiye, Türkiye’deki ilk S-WAY LNG’li çekici filoya da sahip oldu. AB’nin 2024 sonrası karbon vergisinin geleceğini belirten OMV Türkiye Genel Müdürü Serkan Hotoğlu, ton başına 110-118 dolar arası öngörülen verginin çevreci enerjiye geçişte önemli rol oynayacağını söyledi. Dünyada daha rekabetçi olmak isteyen markalar karbon vergisi ödememek için daha çevreci olacağını kaydeden Hotoğlu, sürdürülebilir firmalara yatırımların artacağına inandığını dile getirerek, “7 trilyon dolar büyüklüğünde fonun 2050 yılında nette sıfır karbon hedefi olmayan şirketlere yatırım yapmayacağını açıklaması, bunun en iyi örneği” şeklinde konuştu. IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak da Iveco'nun LNG'de öncülük yaptığını hatırlatarak, "Türkiye’nin ilk LNG’li filo teslimatını OMW’ye yapıyoruz. S-WAY LNG, 1600 kilometre ile rakipsiz menzile ve daha sessiz bir motora sahip. Yüzde 30’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor" dedi.

banner242
OMV Türkiye, enerjide LNG'yi çekicide Iveco S-WAY'i seçti 
banner231

18 Mart 2021’de yapılan basın toplantısında OMV Türkiye Genel Müdürü Serkan Hotoğlu bu iki yatırıma değindi. OMV Türkiye’nin doğal gaz konforunu boru hattının ulaşamadığı yerlere 15 yıldır LNG olarak taşıdığını ve hizmet verdiğini vurgulayan Hotoğlu, 80 araçlık filo ile yılda 10 milyon kilometre yol yaparak Türkiye’nin dört bir yanındaki yaklaşık 400 müşteriye hizmet götürdüklerini söyledi. Hotoğlu “Dünya karbon salınımının yüzde 20’si ulaşımdan kaynaklanıyor, bunun karayoluna ilişkin kısmının yüzde 65’i ise ağır vasıtalardan kaynaklanmakta. Çevreci ve temiz bir yakıt olarak LNG’nin karayollarında da kullanılması için öncü olmak ve teşvik etmek istedik. Filomuzun yüzde 10’unu LNG yakıt kullanan IVECO çekicilerle değiştirdik. Bu girişimin sürekliliği açısından Bolu’da kendi araçlarımıza hizmet edecek hem dolum yapabileceğimiz hem de araçlarımızın kullanımına ilişkin verimlilik ve yakıt kullanımını yakından takip edebileceğimiz, aynı zamanda arzu edildiğinde paydaşlarımıza da kapılarını açabileceğimiz bir tesisimiz olsun istedik. LNG’yi yakıt olarak kullanan bu tankerlerimizle yılda yaklaşık 1,25 milyon kilometre yol yapmayı ve bu sayede yılda yaklaşık 120 ton CO2 tasarrufu yapmayı öngörüyoruz” dedi.

Karbon vergisi geliyor

AB’nin 2024 sonrası karbon vergisinin geleceğini belirten Hotoğlu, ton başına 110-118 dolar arası öngörülen verginin çevreci enerjiye geçişte önemli rol oynayacağını söyledi. Dünyada daha rekabetçi olmak isteyen markalar karbon vergisi ödememek için daha çevreci olacağını kaydeden Hotoğlu, sürdürülebilir firmalara yatırımların artacağına inandığını dile getirerek, “7 trilyon dolar büyüklüğünde fonun 2050 yılında nette sıfır karbon hedefi olmayan şirketlere yatırım yapmayacağını açıklaması, bunun en iyi örneği” şeklinde konuştu.

OMV Türkiye’nin 3 bini aşkın doğal gaz, LNG ve elektrik müşterisine sürekli daha iyi ve yeni hizmetler sağlamayı hedeflediğini belirtti. Hedefleri kapsamında da aynı çatı altında sundukları dijital servisler, enerji ekosistem yönetim modeli ve enerji servislerinin yanı sıra ‘Gas Engineering’ hizmetleri ile de farklı sektörlerden gelebilecek her türlü talebe çözüm üretebildiklerini söyledi. Hotoğlu ayrıca bu hizmetlere ek olarak gerçekleştirdikleri yatırım sayesinde LNG’nin müşterilerine daha düşük karbon salınımına sahip LNG yakıtlı araçlarla servis edilmesinin çevre duyarlılığı bilinci konusunda büyük farkındalık yaratacağına düşündüklerinin altını çizdi.

banner95

İlk S-WAY LNG’li çekici

Basın toplantısına katılan IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak da yaptığı konuşmada “Sektörde söz sahibi bir marka olarak LNG’yi yakıt olarak kullanan ve yüksek teknoloji barındıran çekicilerin pazar için önem taşıdığına inanıyoruz. OMV Türkiye gibi düşük karbon salınımına duyarlı bir şirkete gerçekleştirilen bu filo satışı bizim için de çok önemli bir referans, OMV Türkiye’ye ilk S-WAY LNG’li çekici filosu olarak teslim ettiğimiz araçları 7 gün 24 saat takip edecek, destek verecek yetkin bir ekibimiz var. Türkiye’de ilk doğal gazlı aracımızı 2011 yılında satmıştık, yine IVECO olarak Türkiye’de ilk LNG’li çekiciyi satan markayız, LNG’li çekicilerimizin güç olarak dizel çekicilerden bir farkı yok, 460 BG güç sunuyor ayrıca 1600 km menzilleri var. Geleceğimiz için bu tür çevreci araçların duble yollar ile yayılması önemlidir. OMV ve IVECO bu konuda öncülük yapmaktadır” dedi.

Kara ve denizyolu taşımacılığında LNG kullanımının artması karbon salınımını azaltacak

OMV Türkiye Genel Müdürü Serkan Hotoğlu toplantıda ayrıca gelişmiş ekonomilerin iklim değişikliğinin önüne geçmek ve karbon salınımlarını azaltmak için önemli taahhütlere girdiği bu dönemde, enerji dönüşüm süreçlerinin gelişimine her zamankinden çok daha hızlı şahit olunacağına dikkat çekti. Doğal gazın özellikle sanayi, elektrik üretimi, kara ve deniz yolu ulaşımında daha yüksek karbon salınımı olan kömür ve petrol ürünlerinin yerini alma potansiyeli olduğunu söyleyen Hotoğlu, “OMV’nin global hedefi 2050 yılında ‘nette sıfır karbon’. Özellikle kara ve deniz yolu taşımacılığında LNG’nin tercih edilmesi bizim bu hedefimize ulaşmamızda önemli bir rol oynayacak. Bu nedenle sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında yaptığımız LNG yakıtlı filo ve dolum tesisi yatırımımızın; LNG kullanımının teşviki ve yaygınlaşması açısından da öncü olacağına inanıyorum. Biz belirlediğimiz ‘nette sıfır karbon’ hedefine ulaşmak için hem global faaliyetlerimizde hem Türkiye pazarında LNG’nin yaygın kullanımı için birçok fırsatı ve yeniliği değerlendireceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 13:34

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
banner244
SIRADAKİ HABER

banner174

banner246

banner178