banner201

Mercedes, çevreci politikalarını Dünya Çevre gününde hatırlattı

Mercedes-Benz Türk çevreci uygulamalarıyla sektöre öncülük ediyor ve doğa dostu otomotiv üreticilerinden biri olmayı sürdürüyor. Aksaray Kamyon Fabrikası’nda yapılan yeni yatırımlarla enerji güç kapasitesi yüzde 65 arttı.

Mercedes, çevreci politikalarını Dünya Çevre gününde hatırlattı
banner95

Türkiye’deki yatırımlarına 50 yılı aşkın süredir devam eden Mercedes-Benz Türk, sürdürülebilirlik kapsamında yaptığı yatırımlarla da sektöre öncülük etmeye devam ediyor. 2018 yılından beri Çevre Yönetimi Sistemi sertifikasına sahip olan Mercedes-Benz Türk; yatırımlarını, ilgili yasal yönetmeliğin gerektirdiği sertifikalara sahip uzmanlardan oluşan Enerji Yönetim Ekibi’nin hazırladığı düzenli raporlamalara uygun bir şekilde gerçekleştiriyor.

Tek kullanımlık plastik kullanımını Ekim 2019 itibarıyla durdurdu

Alınan karar kapsamında şirket içindeki içme suyu ihtiyaçları özel arıtma sistemlerinden sağlanmaya ve plastik yerine cam bardak ile cam şişe kullanımı desteklenmeye başlandı. Bu kararın ardında, şirket kapsamında yılda 350 bin pet şişe ve yaklaşık 15 milyon plastik kullanımlı bardağın kullanımının önüne geçilmesi hedefi bulunuyor.

Yeni uygulama ile tek kullanımlık plastik ürün tüketiminin önüne geçilmesi planlanırken; şirket genelinde uzun vadede üretim dışı kullanılan tüm plastik alımının durdurulması hedefleniyor.

Aksaray Kamyon Fabrikası “ISO 50001:2018 Enerji Yönetimi Sertifikası” aldı

Son yıllarda yapılan yeni yatırımlar ile Aksaray Kamyon Fabrikası’nın enerji güç kapasitesi %65 oranında artırıldı. Bu yatırımlar kapsamında; fabrika tesislerinde ve binalarında enerji verimliliği yüksek ve otomasyonlu ekipmanlar devreye alındı. Fabrikanın üretim kapasitesinin artırılmasına rağmen, tüm binalardaki altyapılarda otomasyonlaşma ve standartlaşmaya gidilerek Facility Management (FM) 4.0 adlı Merkezi Kontrol Odası aracılığıyla üretimin vardiya sistemine uygun olarak programlanması sağlandı.

Bunlara ek olarak; Aksaray Kamyon Fabrikası Türkiye’de ilk defa Enerji Yönetim Yazılım Robotu’nu devreye aldı. 2019 yılında devreye alınan bu yazılım robotunun; tüm tüketicileri anlık takip, regresyon hesabı, analizi, tüketim verilerini mail ile bilgilendirme gibi foksiyonları sayesinde enerji daha şeffaf bir şekilde yönetilmeye başlandı. Aksaray Kamyon Fabrikası 2019 yılında Mercedes-Benz Türk ailesinde ilk defa “ISO 50001:2018 Enerji Yönetimi Sertifikası’nı” aldı. Sürdürülen enerji verimliliği çalışmaları sayesinde araç başı %35’in üzerinde enerji tasarrufu elde edildi. 2014 yılında aldığı 5 yıllık Çevre İzin Belgesi’nin tarihini uzatmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuran Aksaray Kamyon Fabrikası, fabrikada yapılan başarılı denetimler ve gerekli belgelerin sunulmasının ardından belge tarihini 2024 yılına kadar uzatmaya hak kazandı. Sorumluluk bilinci doğrultusunda tesisinde iyileştirmeler yapmaya devam eden Aksaray Kamyon Fabrikası ayrıca sunduğu “Enerji Yönetimi ve Verimliliği” konulu çevrimiçi eğitimler ile çalışanlarının farkındalığını da artırmaya devam ediyor.

Mercedes-Benz Türk en çevreci otomotiv üreticilerden biri olmayı sürdürüyor

Mercedes-Benz Türk’ün “Atık Yönetimi” ile ilgili 1.000.000 avronun üzerinde yatırım yaptığı Hoşdere Otobüs Fabrikası ve 700.000 avroyu aşan tutarda yatırım yaptığı Aksaray Kamyon Fabrikası’nda; tehlikeli ve tehlikesiz atıklar, oluştukları noktalarda biriktirilerek bertaraf işlemine gönderiliyor.

“Hava Kirliliği Kontrolü” kapsamında yaptığı 110.000 avroluk yatırım ile fabrika bacalarının bir kısmında yeniliğe giden Mercedes-Benz Türk; yanma, yapıştırma ve boya süreçlerinden kaynaklanan uçucu organik bileşen emisyonlarını kontrol altında tutuyor.

2017 yılında uygulanmaya başlanan Sıfır Atık Su projesiyle de fabrikadan çıkan bütün tehlikeli atık sular fabrika içerisinde bulunan endüstriyel ve biyolojik arıtma tesislerinden geçerek deşarj ediliyor.

Mercedes-Benz Türk’ün Hoşdere ve Aksaray fabrikalarında uyguladığı fosfatlama ve katodik daldırma sistemi sayesinde 10 yılı aşkın korozyon garantisi sağlanarak ürünlerin kullanım süresi artırılırken, ortaya çıkabilecek onarım amaçlı boyama ihtiyacı minimuma iniyor. Bu sayede bir yandan hammadde ve enerji tasarrufu sağlanırken diğer yandan da onarım sürecinin doğurabileceği çevre kirliliği sınırlandırılıyor.

Mercedes-Benz Türk’ün 2018 yılında boyahane merkezinde devreye aldığı yeni boya besleme sistemi ile boya sarfiyatı azaltılarak; hem tehlikeli atık miktarı hem de VOC salınımı ciddi ölçüde azaltılıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2020, 23:10

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner216

banner174

banner178