banner126

Hidrojenli kamyonların menzili 1600 km’ye çıkacak

Hidrojen enerji öncüsü Horizon Fuel Cell Technologies, Eylül ayında, Ford Motor Company ile ortak girişim olan JMC tarafından dünyada türünün ilk örneği olan yol sertifikalı 42 tonluk yakıt hücreli kamyonunu tanıttı. Söz konusu şirket, geçtiğimiz yıl 8 tondan 42 tona kadar yaklaşık 400 kamyon teslim etti. Hali hazırda 500 km menziline sahip hidrojen enerji ile çalışan kamyonların menzilinin 1600 km’ye çıkarılması planlanıyor.

Hidrojenli kamyonların menzili 1600 km’ye çıkacak
banner95

Her yıl Çin'e dağıtılan 1.3 milyon yeni fosil yakıtlı ağır kamyonla, her birinin yılda 120 ton CO2 ürettiği tahmin ediliyor. Horizon Fuel Cell Technologies Başkanı George Gu 'ya göre, “Uzun mesafeli ve liman kamyonları yakıt hücresi elektrik tahrikine çok uygundur, hidrojen ile uzun sürüş aralıkları ve hızlı dolum sunuyor ve günlük operasyonlar geleneksel yanmalı motorlu kamyonlardan farklı değil.”

Horizon giderek daha büyük yakıt hücresi sistemlerini piyasaya sürüyor ve son zamanlarda ağır araçlar, trenler, gemiler ve liman ekipmanları için 300kW'lık yüksek hacimli üretim yapmaya başladı.

"Burada 150kW'lık yakıt hücrelerimiz, hidrojen için operasyonel ve ekonomik sürücülerin güçlü olduğu bir senaryoda konuşlandırılıyor," diyen Başkan Gu, "Bu tür dağıtımlar, yılda 10.000 büyük yakıt hücresi sistemi kapasitesine sahip yeni tesislere yaptığımız yatırımı haklı çıkarıyor. Yeni Enerji, kamyonları hızlı bir şekilde pazarlamak için Horizon'u seçti ve diğer araç platformlarında kanıtlanmış yüksek kaliteli yakıt hücreleriyle güçlendirildi." şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71