banner201

Airbus, metalik hidrojen tanklarına yoğunlaşacak

banner233

Airbus, Bremen (Almanya) ve Nantes'teki (Fransa) tesislerinde Sıfır Emisyon Geliştirme Merkezleri (ZEDC) oluşturarak metalik hidrojen tanklarına yönelik çalışmalarını yoğunlaştırmaya karar verdi. ZEDC'nin amacı, ZEROe'nin gelecekteki başarılı pazar lansmanını desteklemek ve hidrojen teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak için maliyet açısından rekabetçi kriyojenik tank üretimini gerçekleştirmek. Tank yapılarının tasarımı ve entegrasyonu, gelecekteki bir hidrojen uçağının performansı için büyük önem taşıyor.

banner242
Airbus, metalik hidrojen tanklarına yoğunlaşacak
banner231

Teknolojik çalışmalar; temel parçalar, montaj, sistem entegrasyonu ve son sıvı hidrojen (LH2) tank sisteminin kriyojenik testinden geçen tüm ürün ve endüstriyel yetenekleri kapsayacak. Her iki ZEDC de 2025 için planlanan ilk test uçuşunu gerçekleştirmek ve LH2 tankları inşa etmek üzere 2023 yılına kadar tamamen faaliyete geçecek.

Airbus’un Bremen deki tesisi  seçme nedeni, farklı kurulumu ve Savunma ve Uzay ve ArianeGroup içindeki onlarca yıllık LH2 deneyimi nedeniyle oldu.Bremen'deki ZEDC, başlangıçta sistem kurulumuna ve ayrıca tankların genel kriyojenik testine odaklanacak. Ayrıca, ZEDC, Eko-Verimli Malzemeler ve Teknolojiler Merkezi (ECOMAT) gibi daha geniş hidrojen araştırma ekosisteminden ve uzay ve havacılık faaliyetlerinden elde edilen sinerjiden faydalanacak.

banner95

Nantes deki tesisi ise,  ticari uçaklar için güvenlik açısından kritik merkez tankı da dahil olmak üzere, merkez kanat kutusuyla ilgili metalik yapısal teknolojilerdeki kapsamlı tecrübesi olması nedeniyle seçti. Nantes'teki ZEDC, geniş yelpazedeki metalik, kompozit teknolojileri ve entegrasyonu eşit şekilde yönetme becerisinin yanı sıra nasel girişleri, anten kaportaları ve orta gövdenin karmaşık iş paketlerindeki ortak tasarım faaliyetlerindeki deneyimini de beraberinde getirecek. ZEDC, IRT Jules Verne gibi yenilikçi bir yerel ekosistem tarafından desteklenen Nantes Technocentre becerilerinden ve yeteneklerinden yararlanacak.

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
banner244
SIRADAKİ HABER

banner174

banner246

banner178