Anadolu Isuzu, 17 Mayıs’ta Gebze Çayırova’daki üretim tesislerinde otomotiv sektör medyasına yönelik özel bir fabrika gezisi etkinliği düzenledi.

Fabrika gezisi öncesi açıklamalarda bulunan Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, otomotiv sektörünün bugünü ve geleceğine yönelik önemli açıklamalar yaptı. Alternatif yakıtlar, bağlantılı araçlar ve yeşil mutabak gibi gelişmelerin yıkıcı etkisinin tüm sektörlerde hissedildiğini söyledi. Yüzde 65 gibi büyük bir yerlilik oranına sahip otobüs sektöründe yerlilik oranın korunmasının önemine işaret eden Arıkan, yerlilik oranın düşmesinin çok yüksek katma değere sahip sektörde ciddi bir tehlike doğuracağını aktardı. Arıkan, “Anadolu Isuzu olarak kendimizi yeni ekosisteme hazırlıyoruz. Bütün yazılımcıları fabrikamızda çalışmaya davet ediyoruz. İstedikleri testleri burada yapabilirler. Güçlü bir Ar-Ge merkezimiz var. 2023-2024 yıllarında alternatif yakıtlı araç portföyünü tamamlayacağız” dedi.

Fabrikada güneş enerjisi yatırımı yaptıklarını Arıkan, 2022 yılı ağustos ayında güneş enerjisininden elde edilen elektriği fabrikalarında kullanacaklarını kaydetti. 

Arıkan, “Çayırova’daki fabrikamız sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en modern ticari araç üretim tesislerinden biri konumunda. Bu etkinliği fabrikamızda düzenlemek bizim için çok anlamlı ve önemli. Her geçen yıl daha da güçlenen Türk otomotiv endüstrisinin en önemli üretim ve Ar-Ge merkezlerinden biri olan tesislerimizde yaptığımız üretimle ülkemizin ihracatına, ekonomisine, gelişimine çok yönlü katkılar sağlıyoruz. Bu tesislerde ‘terzi usulü imalat’ modeli ile ürettiğimiz araçlarımızın dünyanın 45 ülkesinde yüzlerce şehirde etkin bir şekilde hizmet veriyor olmasından büyük bir gurur duyuyoruz. Üretimde yerlilik oranlarını her geçen yıl daha da artırıyoruz. Üretim kalitesine ve teknoloji altyapısına yönelik güçlü, istikrarlı ve kararlı yatırımlarımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kesintisiz olarak sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

Medya mensupları Anadolu Isuzu’nun üretim tesislerinde hayata geçirdiği Akıllı Fabrika uygulamasının yanı sıra “Terzi Usulü İmalat” modeli ile Ar-Ge Merkezi ve Teknoloji Merkezi’nin faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.

Teknoloji ve Eğitim Merkezi, Ar-Ge Merkezi ile Otobüs ve Kamyon Fabrikasını gezen gazetecilere, ürün tasarımından son noktaya kadarki tüm prosesler detaylarıyla aktarıldı.

AR-GE MERKEZİ

AR-GE TEST

KAMYON ÜRETİM

Ford Trucks Özel Araç Merkezi'ni açtı Ford Trucks Özel Araç Merkezi'ni açtı

OTOBÜS ÜRETİM