banner126

Yeşil Kamyon Ödülü DAF CF Electric’in oldu

DAF CF Electric, 2019 Yeşil Kamyon Lojistik Çözümü ödülünü kazındı. Aynı zamanda Almanya’da ilk DAF CF Electric'i faaliyete geçirmeleri sebebiyle konteyner hinterland lojistik ağı Contargo'ya da onur ödülü verildi.

Yeşil Kamyon Ödülü DAF CF Electric’in oldu
banner95

Almanya’nın önde gelen ticari dergileri VerkehrsRundschau ve Trucker tarafından yapılan yarışmada, DAF CF Electric, 2019 Yeşil Kamyon Lojistik Çözümü ödülünü aldı. DAF CF Electric, tek dingilli veya çift dingilli treylerin yaygın olduğu kentsel alanlarda 37 tona kadarki operasyonlar için geliştirildi ve yüzde 100 elektrikli. VDL'nin E-Power Teknolojisini kullanan tamamen elektrikli bu araç, DAF CF’yi esas alarak tasarlandı. Akıllı güç aktarma organı çekirdeği, mevcut toplam kapasitesi 170 kWh olan bir lityum-iyon akü paketi ile çalışan 210 kW'lık bir elektrik motora sahip. CF Electric, yükünün ağırlığına bağlı olarak 100 kilometreye kadar bir menzile sahip ve bu da onu şehir içinde sıfır emisyonlu yüksek hacimli taşıma için uygun hale getiriyor. Bataryalar 30 dakikalık hızlı şarj özelliğine sahip ancak tam şarj olması bir buçuk saat sürüyor.

DAF CF Elektric jüriyi etkiledi
VerkehrsRundschau ve Trucker Genel Yayın Yönetmeni Gerhard Grünig: “Yeşil Kamyon Ödülleri'ni verirken, pratik açıdan anlamlı ve inandırıcı konseptimiz fark yaratıyor” dedi ve şunları söyledi: “Bu iki DAF CF Elektric aracını kullanan jüri, Contargo'nun böylesi öncü bir projeyi sadece medya profili adına hazırlamadığını biliyor. Elektrikli araçların, 44 tonluk brüt araç ağırlıkları için, kazançlı olup olmadığına dair yaklaşık iki yıldır büyük bir titizlikle çalışan Contargo’nun bu çalışmalarından jüri son derece etkilenmiştir. ”

Pazarın ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılayacak
Pazarlama & Satış Direktörü ve DAF Trucks Yönetim Kurulu üyesi Richard Zink de yaptığı açıklamada “Elektrikli kamyonlar, ileride Avrupa'da kentsel yaşamın bir parçası olacak. Tamamen elektrikli teknolojiler ve Contargo gibi önde gelen firmaların operasyonel kullanımları hakkında elde ettiğimiz veriler, nihai üretim modellerinin özelliklerine göre düzenlenecektir. Böylece araçlar pazar ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılayabilecektir” dedi.

Ödülün verilmesi sürecinde doğruluğu tespit edilmiş hesaplamalar esas alındı. Bu sayılara bakıldığında DAF CF Electric kullanımının, yalnızca normal gri ve yeşil enerji karışımından elde edilen elektriği kullanırken bile, karbon emisyonunu en az yüzde 38 oranında azalttığı görüldü. VerkehrsRundschau ve Trucker test ve teknoloji müdürü Jan Burgdorf: “Contargo, kullandığı tüm terminallerde çevreci elektriğe geçmeyi planlıyor. Sonuç olarak, CO2 emisyonları neredeyse yüzde 90 oranında azaltılabiliyor” dedi.

DAF CF 450 de Yeşil Kamyon Ödülü’ne aday
Ödülü sadece DAF CF Elektrik almadı, DAF CF 450 de Yeşil Kamyon 2019 ödülü için aday oldu. DAF CF 450, Trucker’ın testinde 100 km'de yalnızca 23.39 litre yakıt tüketti. Düşük yakıt tüketimi ile CF 450, DAF’ın uzun mesafeli taşıma için yüksek verimli dizel motorlara odaklanmaya devam ettiğini gösteriyor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER