banner126

Türkiye modeli tuttu; Schmitz CargoBull pazar payını 3 yıldır üst üste artırıyor

Daralan pazara rağmen satışlarını 3 yıldır üst üste artırdıklarını söyleyen Schmitz CargoBull Türkiye Satış ve Satış Sonrası Pazarlama Direktörü Nihat Ayhan, kendi alanlarında büyük bir etki yarattıklarını söylüyor. Almanya’nın bu durumdan oldukça memnun olduğunu aktaran Ayhan, “Türkiye’deki modelin tuttuğundan çok eminler” dedi.

banner132
Türkiye modeli tuttu; Schmitz CargoBull pazar payını 3 yıldır üst üste artırıyor
banner95

Avrupa’da tentelide yüzde 36, frigoda yüzde 55, damper treylerde yüzde 22 ile lider konumunda olan Schmitz CargoBull, Türkiye’de 3 yıldır Pazar payını artırıyor. Schmitz CargoBull Satış ve Satış Sonrası Pazarlama Direktörü Nihat Ayhan, Ürün ve Pazarlama Müdürü Erkan Makaklı, Halkla İlişkiler Temsilcisi Betül Arslan sektör basınıyla bir araya geldi. Karşılıklı sohbet şeklinde geçen buluşmada Nihat Ayhan, hem sektör hem de markaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

MODEL TUTTU AYNI MODEL ÇİN’DE UYGULANACAK

Nihat Ayhan sektörün 2015 yılından bugüne sürekli daraldığını, böyle bir dönemde büyümeyi bir yana bırakın, sahip olduklarını korumanın da oldukça zor olduğunu belirtti. Marka olarak bu zor dönemde bile Türkiye’ye büyük güven duyduklarını aktaran Ayhan, bütün yatırımlarını 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yapmalarının da bunun ispatı olduğunu kaydetti.

“Bütün bu daralma ve krize rağmen, Almanya buraya yaptığı yatırımından mutlu ve gelecekten umutlu” diyen Ayhan, Türkiye’deki üretim modelinin tuttuğunun altını çizerek şöyle devam ediyor: “Tüm ürünlerde Avrupa’nın pazar lideri olan bir kuruluştan söz ediyoruz. Tentelide yüzde 36, frigoda yüzde 55, damper treylerde yüzde 22 ile lider konumunda. Almanya’nın 3 bölgesinde üretim yapıyor. Bunun dışında Saragosa’da bir uydu fabrika var, sadece tenteli üretiliyor. Litvanya’da yalnızca frigo, Moskova’da tenteli üretiyor. Diğer bütün fabrikalarında 1 ürün grubunu üreten Schmitz CargoBull, yalnızca Türkiye’de 4 ürünü birden üretmek için yola çıktı. Bu bakımdan Türkiye yeni bir dönemin de başlangıcı oldu. Bizden sonra Türkiye’deki yöntemi diğer fabrikalarda da uygulamaya başladılar ve çok başarılı oldu. Buradaki modeli Çin’de de uygulayacak. “

KENDİ FİNANSMANIMIZI SAĞLAYACAKTIK ANCAK DÖVİZ YÜKÜMLÜLÜĞÜNE TAKILDIK

Ayhan, üst yönetim, geçen yıl kendi sermayeleriyle finansman yapma hakkını kendilerine tanıdığını bunu uygulamamaya başladıklarını ancak 13 Eylül 2018’de krize tedbir olarak yürürlüğe giren KHK’larda döviz yükümlülüğünün yasaklanmasıyla finansman sağlayamadıklarını söylüyor. Uluslararası nakliye firmalarının kazançlarının döviz olduğunun altını çizen Ayhan, treyler sektörü dövizle finansman sağlasaydı pazarın yüzde 30 daha fazla gerçekleşeceğini kendilerinin de yüzde 50 daha fazla satış yapacaklarını söylüyor.

ALMANYA MEMNUN

Aslında mutlu olmak için pek bir neden olmadığının altını çizen Nihat Ayhan’ın satır aralarında söylediği istikrarlı büyüme Almanya’nın mutluluğunun kaynağını oluşturuyor. 4 yıldır geriye giden pazarın günahının kendilerine çıkarılamayacağını vurgulayan Ayhan, açıklamasına şu sözlerle devam ediyor: “Biz burada henüz 3. İş yılımızın içindeyiz. Son bir yıldaki krizi ve sektördeki daralmayı da, kaslarımızı güçlendirmek, işimizi geliştirmek için harcıyoruz. Pazarın büyüklüğü için bir etki alanımız yok. Ama kendi alanımızda bir etki gücümüzün olduğu da bir gerçek. Almanya, işte bu nedenle mutlu. Almanya, Türkiye’de uyguladığı modelin tuttuğundan çok emin. Sektörün kötü gidişine rağmen, buradaki organizasyonu güveniyor. 2020 yılı çok daha güzel olacak.”

“YÜZDE 1 KDV’YE, ÜRÜN YETİŞTİREMEDİK”

Nihat Ayhan, Türkiye’deki faaliyet kronolojisini de şöyle sıraladı: “2016’da Schmitz CargoBull, Türkiye’deki partneri Enka ile ayrıldığında tentelideki payı yüzde 6, frigodaki payı ise yüzde 17’ydi. Biz 2017’ye tenteliye yarı yılda, frigoya da yıl sonunda başlamamıza rağmen, tentelide yüzde 9, frigoda yüzde 23 pazar payına ulaştık. İlk faaliyet yılımızda frigoda yüzde 23.8 ile pazar lideri olduk. 2018, daralma devam ediyor. Rakiplerimizin biri 40 yıl, diğeri 10 yıldır burada faaliyet gösteriyor. Diğerleri de çok ciddi ve organizasyonlarını tamamlamış üreticiler. Geçen yıl da, tentelideki pazar payımızı yüzde 13.4 ile; frigoda ise yüzde 27.8 ile yine pazar lideri olarak tamamladık. Bu yılın ilk yarısında ise, tentelide yüzde 19.7; frigoda yüzde 36.8’deyiz. Yüzde 1 KDV uygulamasından rakiplerimize göre daha az yararlanabildik. Çünkü kapasite nedeniyle ürün yetiştiremedik. Frigodaki pazar payımızın bu kadar yüksek volümde gelişmesinde 2018’in son çeyreğinde Freuhauf’un pazardan çıkmasının da rolü olduğunu eklemeliyim.”

ÜRÜNLERİMİZİN ALMANYA’DAKİNDEN HİÇBİR FARKI YOK

Fabrikalarının ihracata yönelik olarak çalışmadığını tamamen iç pazara hitap etmek üzere kurulduğunu ifade eden Nihat Ayhan, “Ancak, yakın Balkan ülkeleri var. Bazen Almanya’daki ana fabrikaların yetiştiremediği durumlarda araç teslimatlarımız oluyor. Romanya’ya gönderdiğimiz araçların ardından bir müşteri günü yapıldı. O güne, bizim burada montajını yaptığımız ürünleri götürdüler. Kimse bir fark bulamadı. Almanya’dakiler ile birebir aynı. Tamamen aynı üretim kalitesinde yapılıyor” diye konuştu.

SCHMITZ CARGOBULL KULLANAN FARKLILIKLARA DA KAVUŞUR”

Üretim teknolojilerinin rakiplerine oranla oldukça farklılıklar içerdiğini vurgulayan Ayhan, bu farklılıkları da şöyle özetliyor: “Öncelikle üretim teknolojimiz çok farklı. Stoğa hiç ürün üretmeden açık ara pazar lideri olmamız üretim teknolojimizden kaynaklanıyor. Schmitz CargoBull’un, 127 yıllık birikimi müşteri ihtiyaçlarını çok iyi bilmesi ve üretim teknolojisini bu yönde geliştirmesiyle büyümüştür. Dingilini kendi yapar, sadece dingili için bizi tercih eden müşterilerimiz var. Tentelide pilot ve mega olmak üzere temel iki modelde araç üretiyoruz. Şasilerimizde “0” kaynak vardır. Hiç ısıl işlem görmez. Çeliğin iki düşmanı ısıl işlem ve kaynak bizim araçlarımızda bulunmaz. Soğuk bükme yöntemiyle şasilerimiz 3 kat daha mukavim olurken, en az 150 kilo da daha hafiftir. Bunların üstüne bir de galvaniz yapıyor. Rakiplerimiz şasilerinde boya kullanıyor, kataforez yapıyor. Diyelim ki, çok kıymetli rakiplerimiz boyanın âlasını yapıyorlar. Ama sonuçta boya denilen şey astar. Astar da, temasla, sürtünmeyle ve süreç içinde korozyona uğrar, paslanabilir. Galvaniz ise, 80 mikron sıcak daldırma ile yapılır ve o şasinin bir parçası haline gelir, içine işler. Kataforezden farklı olarak komple şasi değil, şasiyi oluşturan parçalar 7 ayrı havuza girer. Geçen yıl şoförlerle yaptığımız bir araştırmanın sonuçlarına göre ‘treylerde yaşanın en büyük sorun ne?’ sorumuza yüzde 60 oranında ‘pas’ yanıtı geldi. Bizde galvaniz nedeniyle pas ya da korozyon gibi sorunlar hiç yok.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2019, 15:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet mehmetoğlu
Mehmet mehmetoğlu - 11 ay Önce

Durmak yok yola devam

Ramazan canlı
Ramazan canlı - 4 ay Önce

Nihat bey Isparta liyim bölge pazarlamacinizin numarasını alabilirmiyim.2015 schmitz dorsem var tenteli sifirliyacagim iyi günler

SIRADAKİ HABER

banner91

banner104