Ford, 16 elektrikli aracını tanıttı

Ford, Avrupa için öngördüğü elektrikli araçlar stratejisini Hollanda’nın Amsterdam kentindeki özel “Go Electric” etkinliğiyle duyurdu. Ford Hybrid başlığı altında sunulan 16 elektrikli araç modelinin içerisinde yer alan Tourneo Custom Plug-In Hybrid, 50 kilometreye varan sıfır emisyonlu elektrik menzil hedefi ile daha temiz şehirlere destek oluyor. Yenilikçi Transit Smart Energy Concept, Ford’un elektrikli araçlar için bataryalı – elektrikli sürüş menzilini uzatmak amacıyla yeni yollar bulmasına yardımcı oluyor.

Ford, 16 elektrikli aracını tanıttı
banner95

Hollanda’nın Amsterdam kentindeki özel “Go Electric” etkinliğinde Ford tarafından tanıtılan gelişmiş elektrikli araç ürün gamı, hem Ford hem müşteriler için yeni bir kilometre taşını temsil ediyor.

Ford Hybrid başlığı altında sunulan yeni bir model yelpazesi; yarı, tam ve şarj edilebilir hibrit güç aktarma organları ile Avrupalı müşteriler için yakıt verimliliğini ve sürüş deneyimini geliştiriyor. Ford bugün duyurusunu yaptığı 16 elektrikli modeli aracılığıyla Ford’un marka değerleri olan güven, ulaşılabilirlik ve sürüş keyfini binek ve ticari araç müşterileri ile buluşturuyor.

Bugün ilk kez dünyaya tanıtılan sekiz koltuklu yeni Tourneo Custom Plug-In Hybrid ve yedi koltuklu yeni Explorer Plug-In Hybrid SUV modelleri, tam elektrikli sürüş kabiliyetinin yanı sıra geleneksel içten yanmalı bir motorun sağladığı sürüş menzilini ve özgürlüğünü de sunuyor.

Ford ayrıca tam elektrikli yeni Transit modelinin 2021 yılında şirketin elektrikli ticari araç yelpazesine katılacağını da açıkladı. Elektrikli araç teknolojisini daha ileri taşımak için tasarlanan yeni model, daha temiz, daha sessiz kentlere katkıda bulunmanın yanı sıra şirketlere ve kullanıcılara daha düşük işletme maliyeti getirecek.

“İleriye dönük, teknolojik açıdan gelişmiş ve farklı tüketicilerin değişik ihtiyaçlarına uygun kapsamlı elektrikli araç çözümlerinden yararlanan yeni Ford Hybrid araçlarımız, elektrikli araç teknolojisini her zamankinden daha fazla sayıda sürücü için daha geçerli ve ulaşılabilir hale getirecek” diyen Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün tanıtılan modeller, akıllı bir dünya için akıllı araçlardan oluşan kapsamlı bir ürün portföyü geliştirme planlarımızın sadece başlangıcını temsil ediyor. Fiesta’dan Transit’e kadar tanıttığımız her yeni aracın Avrupa’daki müşterilerimizin ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun elektrikli bir versiyonu da olacak.”

Elektrikli bir gelecek

Ford, müşterilerine şarja kolay erişimi olan kapsamlı elektrikli araç seçenekleri sunma ve bu araçları geliştirilmiş bağlantı ve ilgili mobilite hizmetleriyle destekleme konusunda lider olma kararlığı ile çalışmalarını sürdürüyor.

Ford bu yılın başlarında yeni Focus ile başlamak üzere tüm yeni Ford modellerinin bir elektrik destekli versiyona sahip olacağını açıkladı. Buna yeni modeller ve var olan modellerin yeni versiyonları da dahil. Yarı hibrit, tam hibrit, şarj edilebilir hibrit veya tam elektrikli araç alternatiflerden biri ya da bunların bir kombinasyonu sunularak, tüm otomotiv üreticileri arasında Avrupalı müşteriler için geliştirilen en kapsamlı elektrikli ürün gamlarından biri oluşturulacak.

Ford Hybrid ve tam elektrikli modeller, müşteri beklentilerini aşmak ve farklı araçlara yönelik çeşitli işletim kurgularını yansıtmak amacıyla performans ve kabiliyetleri özelleştirmek için çeşitli güç aktarma teknolojilerinden ve teknik çözümlerden yararlanıyor.

Örneğin, kayış ile tahrik edilen entegre marş motoru / jeneratörden alınan tork desteği, daha yüksek güç, uyum ve yakıt verimliliği sağlayarak Fiesta ve Focus EcoBoost Hybrid aile otomobillerinde benzinli motorla dinamik sürüş keyfini artıracak. Transit Custom ve Tourneo Custom dahil EcoBlue Hybrid modellerinde, bu teknoloji dizel motorların yakıt verimliliğini daha da geliştirmek için kullanılmaktadır.

Transit Custom Plug-in Hybrid ve Tourneo Custom Plug-In Hybrid modellerinin seri hibrit yapılandırması, şebekeden şarj edilebilen batarya ve elektrik motoru konfigürasyonunu uygulamaya göre adapte ederken lastiklerle hiçbir fiziksel bağlantı olmadan bataryayı şarj etmek için sadece verimli yakıt tüketen benzinli motordan yararlanıyor.

Mondeo Hybrid modelinde kullanılan, kendini şarj eden tam hibrit teknolojisi de özellikle şehirde ve dur-kalk sürüş durumlarında elektrikli sürüş kabiliyetiyle dikkat çekiyor. Güç aktarma organı, menzil endişesinin yanı sıra müşterilerin bataryayı şarj etmek için harici güç kaynağı kullanma ihtiyacını da ortadan kaldırıyor.

Ford’un gelecekteki tüm elektrikli araçları, kablosuz güncellemeler için gelecek nesil bağlantı ile sunulacak ve IONITY hızlı şarj istasyonları ağı tarafından desteklenecek. Ford, 2020 yılına dek Avrupa’nın önemli noktalarında 350 kW şarj kapasitesine sahip 400 şarj istasyonu inşa etmeyi hedefleyen IONITY konsorsiyumunun kurucu üyesidir. Bu durum, şarj sürelerinin mevcut sistemlere kıyasla ciddi oranda kısalmasını sağlayacaktır.

Ford Avrupa mühendislik bölümü direktörü Joerg Beyer, “Söz konusu elektrifikasyon olduğunda tek ve standart bir çözüm yok zira her müşterinin koşulları farklı. Ford'un çeşitlilik içeren güç aktarma organları stratejisi, müşterilerimizin elektrikli araç deneyimlerini daha kolay ve daha keyifli hale getirmek için doğru çözümü bulmalarına yardımcı olacak şekilde geliştirildi,” diye belirtti.

Smart Energy Concept ile geleceğe bakış

Ford’un bugün tanıttığı yenilikler arasında enerji verimliliğini ve gelecekteki elektrikli araçların sürüş menzilini maksimuma çıkarmak için çözümler araştırmasına yardımcı olan, türünün tek örneği, 10 koltuklu yeni Transit Smart Energy Konsept minibüs de yer aldı.

4 saatlik şarjla 150 kilometre sürüş menzili sunan ve Ford'un Almanya’daki Merkenich Teknik Merkezinin mühendisleri tarafından geliştirilen konsept, StreetScooter WORK XL ile aynı batarya-elektrik aktarma organı teknolojisine sahip bir Ford Transit şasisi kullanıyor. Destekleyen enerji tasarrufu ve enerji üretme inovasyonları arasında şunlar sayılabiliyor:

Isıtma sistemi enerji kullanımını yüzde 65'e varan oranda azaltmak için güç aktarma organı bileşenlerinden, dışarıdaki havadan ve kabin içindeki havadan kaynaklı atık ısıdan yararlanan yenilikçi bir sıcak hava sistemi, menzilde yüzde 20'lik artış sağlıyor

Isı kaybını azaltmak için yarıya kadar açılan kayar kapı, yolcu tarafından akıllı bir cihaz kullanılarak kumanda edilebiliyor. Isıtma, havalandırma ve klima fanı kapı açıldığında otomatik olarak devre dışı bırakılıyor.

“Business-class” standardında ısıtmalı yolcu koltukları ve yüzeyler, yolcuların kendi sıcaklıklarını kontrol etmelerini sağlıyor ve büyük kabin için gereken enerjiyi azaltıyor.

Koltuk ısıtması, kabin aydınlatması, yolcuların mobil cihazları için kablosuz şarj dahil entegre elektrik sistemlerine güç sağlamak amacıyla 12 voltluk bir bataryayı şarj eden, tavana monte altı güneş paneli

Yolcu kapısı ile oturma alanı arasında, yolcu inip binerken ısı kaybını daha da azaltan ve yolcuları dışarıdaki hava koşullarından koruyan polikarbonat separatör

Soğuk yüzeylerle teması azaltan ve ısı kaybına karşı yalıtım sağlayan, havalandırmalı çift camlar

Kabin sıcaklığına göre ayarlanan ortam aydınlatması - sıcaklık için kırmızı ve serinlik için mavi - yolcuların kabin sıcaklığı algısını bilinçaltı bir şekilde etkiler

Kabinde ısı kaybını daha da azaltan yalıtılmış arka zemin ve tavan

Sürücünün, tek tek koltukların ısıtılmasını ve serinletilmesi, boş koltukların devre dışı bırakılmasını kumanda edebilmesini sağlayacak geliştirmeler planlanıyor. Mevcut hava yastığı açılma teknolojilerinden ilham alan otomatik yolcu algılama özelliği de ileride sunulacak.

Ford bu yılın sonuna doğru Transit Smart Energy Concept’in rüzgar tüneli testlerinin tamamlanmasının ardından yol denemelerine başlamayı öngörüyor.

Ford Avrupa Araç Mimarisi proje lideri Kilian Vas, “Bu konsepti geliştirerek enerji tasarrufu sağlayacak ve böylece müşterilerin gelecekteki elektrikli araç deneyimlerini daha da iyileştirmeye yardımcı olacak pek çok akıllı yol bulduk,” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2019, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner91

banner71