Engelsiz Sultan Maxi’yi tanıttı

Otokar, Busworld 2014’te 7 metreden 12 metreye kadar uzanan geniş ürün yelpazesi ve yeni aracı Engelsiz Sultan Maxi ile yer aldı.

Engelsiz Sultan Maxi’yi tanıttı
banner95

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 24-27 Nisan tarihleri arasında düzenlenen BUSWORLD TURKEY 2014 Otobüs Endüstrisi ve Yan Sanayi Uluslararası İhtisas Fuarı’nda 7 metreden 12 metreye kadar uzanan geniş ürün yelpazesinde yer alan araçlarını sergiledi. Otokar fuarda ayrıca yeni engelsiz aracı Sultan Maxi’nin de Türkiye lansmanını yaptı. 

Otokar Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül 

Otokar standında yapılan basın toplantısında konuşan Otokar Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, dört yıldır otobüs pazarında liderliklerini koruduklarını hatırlatarak Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası olduklarını belirtti. Akgül; “Otokar olarak başarı ile tamamladığımız 2013 yılında yüzde 40 büyüdük, ihracatımız 117 milyon Dolar oldu. 40’a yakın ülkeye yaptığımız otobüs ihracatımızı adet bazında yüzde 25 artırdık, otobüs ihracatımızın çoğunluğu Avrupa’ya gerçekleşti. Yeni aracımız TEMPO, 2013 yazından beri yollarda. Şu anda ihracatını yapıyoruz. Yaptığımız işe olan inancımız en üst düzeyde çünkü ürettiğimiz otobüslerimiz ile her gün milyonlarca kişiye dokunuyoruz. Otokar olarak Türkiye’de olduğu gibi, Avrupa pazarının da en önemli oyuncularından biri olmak istiyoruz” dedi. 

Akgül sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu sene ile birlikte dördüncü kez Türkiye’nin lider otobüs markası olduk. Üretim ve satış adetlerimizi pazarın çok iyi olduğu 2011 yılının da üzerine çıkardık. 2013’te satılan her iki şehiriçi otobüsten biri; satılan her 5 turizm-servis otobüsünden 3’ü Otokar markalı oldu. Bunu müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini dinleyerek, araçlarımızı istekleri doğrultusunda mükemmelleştirerek yaptık. Bu ihtiyaçları karşılamak üzere Ar-Ge’ye sürekli yatırım yaptık, ciromuzun yüzde 4’ünden fazlasını Ar-Ge’ye ayırdık. Ne mutlu bize ki, bu yıl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından otomotivde “En başarılı Ar-Ge merkezi” seçildik; test laboratuvarlarımız akredite oldu. Artık kendi sektörümüzde ve farklı sektörlerde akreditasyon belgesi verebilecek bir Test Merkezi haline geldik. 

2013 yılında şehiriçi toplu taşımacılıkta çok önemli siparişler aldık ve önemli teslimatlar yaptık. İETT ihaleleri bizim için çok önemliydi. İETT’ye toplam 900 adet otobüs teslim ettik ve İETT’nin İkitelli, Anadolu, Yunus ve Ayazağa Garajlarında 5 yıl boyunca sürecek bakım, yedek parça ve servis hizmetlerimize başladık. Gaziantep’ten, Denizli’ye, Samsun’a kadar pek çok ilde otobüslerimiz tercih edildi.” 

2014 yılı için zorlayacak hedefler koyduklarını belirten Akgül, “Dört senedir koruduğumuz liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Avrupa’da ise önde gelen otobüs pazarlarında en büyük oyuncular arasında yer almayı hedefliyoruz” dedi.

Engel Tanımayanların Otobüsü 

Otokar, Busworld’de ilk defa Engelsiz Sultan Maxi’yi tanıttı. 2008 yılından beri Navigo U adı ile Fransa, Almanya, İtalya, ispanya gibi ülkelerde kullanılan Engelsiz Sultan Maxi, ülkemizde engelli bireylerin topluma daha çok katılması yönünde atılan adım ve regülasyonlara uyum çerçevesinde Türkiye pazarına sunuluyor. Araç, birden yediye kadar bedensel engelli yolcuyu kendi tekerlekli sandalyelerinde oturarak taşıma kapasitesine sahip. Araç, Türkiye’nin en çok satılan ve geçtiğimiz aylarda 15 binincisi üretilen Sultan küçük otobüsü üzerinde geliştirildi. 

Otokar’ın Busworld’de Sergilediği Araçlar

Otokar, Busworld’de; şehir içi toplu taşımacılık, servis ve turizm taşımacılığı, kısa mesafe taşımacılık alanlarında Otokar’ı başarıya taşımış ürün ailesini birarada sergiliyor. “Hayatın her yerindeyiz” konseptinden yola çıkarak ‘Otogar’ ve ‘Kent Meydanı’ olarak düzenlenen standda Otokar’ın 9 aracı sergileniyor.

Otokar standında ayrıca bir sosyal sorumluluk çalışmasına da imza atıyor. Engelli gençlerin topluma kazandırılması amacıyla faaliyetler yürüten Düşler Akademisi, Otokar standında fuar ziyaretçilerini çalışmaları hakkında bilgilendiriyor. Düşler Akademisi standında ayrıca engelli gençlerin ürettiği ürünler de satışa sunuluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71