banner201

DAF elektrikli kamyonlarında menzili uzattı

DAF, Uzatılmış Menzilli CF Electric modelini pazara sundu. DAF Trucks, VDL E-Power teknolojisine sahip DAF CF Electric'in menzili 200 kilometrenin üzerine çıktı.

banner179
DAF elektrikli kamyonlarında menzili uzattı
banner95

DAF Trucks, VDL E-Power teknolojisine sahip DAF CF Electric'in menzilini 200 kilometrenin üzerine çıkararak elektrikli tahrik hatlarının geliştirilmesinde bir sonraki adımı atıyor. Ayrıca, yeni nesil akülerin piyasaya sürülmesi, ağırlığın 700 kg kadar azalmasını sağlıyor ve bu da doğrudan daha fazla yük kapasitesi anlamına geliyor.

DAF, tamamen elektrikli kamyonların geliştirilmesinde ve satışında ön planda yer alıyor. CF Electric'in ilk modellerinin saha çalışma testleri 2018 yılında Hollandalı ve Alman müşterilerle başladı. Ardından yeni yazılım ve yeni bir kumanda tablosu ile donatılmış ikinci nesil geçen yıl satışa sunuldu.

Çekici ve kamyon
DAF CF Electric; genel dağıtım gereksinimleri, süpermarketlere ürün tedariki ve atık toplama gibi uygulamalarda şehir içi bölgelerde sıfır emisyon ve sessiz kullanım için ideal ideal çözüm sunuyor. DAF şu anda CF Electric'i 4x2 çekici olarak (GCW: 37 ton) ve maksimum manevra kabiliyeti için yönlendirilen öndeki arka dingilli 6x2 kamyon olarak (GVW: 28 ton) sunuyor.

Kanıtlanmış ve güvenilir teknoloji
En yeni nesil CF Electric araçlar, önceki nesillerin kanıtlanmış güvenilirliği ve kullanıcı dostu özellikleri dikkate alınarak geliştirildi. Geçerli nesle, 350 kWh (315 kWh etkin kapasite) kapasiteye sahip lityum iyon akü grubu eklendi. Yeni akü grubu, daha güçlü olmasının yanı sıra çok daha hafift. Ağırlığı 700 kg kadar azaldı, bu azalma doğrudan daha fazla yük kapasitesi anlamına geliyor. 

Akü jele gömülü halde; bu nedenle hava şartları ne olursa olsun sıcaklığı her zaman 25-40 Santigrat derece arasında kalıyor. Böylece akü grubunun dayanıklılığı ve tutarlı performans seviyesi destekleniyor.

Elektrik gücüyle günde 500 kilometre
Aynı boyutlarını koruyan akü grubunun artan kapasitesi sayesinde CF Electric, artık önceki nesillere kıyasla iki kat daha yüksek olan 200 kilometreden fazla bir menzile sahip. Akünün tamamen şarj edilme işlemi, genellikle kamyonun ana merkezinde yapılıyor ve 300 kilowatt kapasiteli bir şarj istasyonu kullanılarak yaklaşık 75 dakika sürüyor.
Yükleme/boşaltma sırasında veya sürücü mola verdiğinde akü yeniden şarj edilirse DAF CF Electric kullanırken yalnızca elektrik gücüyle günde 500 kilometre sürüş yapmak mümkün. Bu, kamyonun üretkenliği ve verimliliği açısından çok avantajlı.

Satın alma ve kullanım ile ilgili özel tavsiyeler
Elektrikli araçların kullanılması, müşterinin özel bir yaklaşımını gerektiriyor. Bu nedenle DAF, müşterilerine araçları için en verimli planı oluşturmalarına yardımcı olmak amacıyla gelişmiş rota simülasyon modelleri aracılığıyla destek sunuyor. Ayrıca akünün akıllı ve verimli bir şekilde şarj edilmesi konusunda faydalı tavsiyeler veriyor. Bunlara ek olarak DAF, VDL gibi belirli tedarikçilerle birlikte optimum şarj altyapısı konusunda tavsiyeler de sunuyor.

"İleri yönde önemli bir adım"
DAF Ürün Geliştirme Müdürü Ron Borsboom, "Yeni CF Electric, daha uzun menziliyle elektrikli kara yolu taşımacılığındaki lider konumumuzu güçlendiriyor. Bu kamyon, şehirlerimizde hava kalitesini iyileştirme ve CO2 emisyonlarını azaltma yönündeki talebin artması üzerine geliştirilmiştir. Sadece elektrik gücüyle günde 500 kilometre, taşıma operatörleri için oldukça uygun." diyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2020, 09:11

Mutlu Doğan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174

banner178