460 beygirlik güç, yüzde 35 yakıt tasarrufu ve 1600 km menzil ile işte yeni Stralis NP

Iveco Stralis LNG’li kamyonu 460 NP’nin Türkiye lansmanı yaptı. Avrupa’da sıkı emisyon kuralları ve verimlilik için ideal bir çözüm sunan LNG’li kamyonları önümüzdeki yıllarda daha fazla yollarda göreceğiz. Iveco 460 NP dizele göre yüzde 35 daha az maliyet avantajı sunuyor. Dünyada üretilmiş en güçlü doğalgazlı çekici Iveco 460 NP çift depo benzinle 1.600 kilometre yol katediyor. Araç dizele göre kendini 1,5 yılda amorti ediyor.

460 beygirlik güç, yüzde 35 yakıt tasarrufu ve 1600 km menzil ile işte yeni Stralis NP
banner95

Stralis NP yüzde 35 yakıt tasarrufu ve 1600 kilometre menzil sunuyor

Iveco Stralis LNG’li kamyonu 460 NP’nin Türkiye lansmanı yaptı. Avrupa’da sıkı emisyon kuralları ve verimlilik için ideal bir çözüm sunan LNG’li kamyonları önümüzdeki yıllarda daha fazla yollarda göreceğiz. Iveco 460 NP dizele göre yüzde 35 daha az maliyet avantajı sunuyor. Dünyada üretilmiş en güçlü doğalgazlı çekici Iveco 460 NP çift depo benzinle 1.600 kilometre yol katediyor. Araç dizele göre kendini 1,5 yılda amorti ediyor.

Iveco’nun yeni sıvılaştırılmış doğalgazlı aracı Stralis NP’nin türkiye lansmanına, Iveco Genel Müdürü Roberto Camatta, Iveco Ürün Müdürü Tarkan Özyönüm, Ağır Vasıta Satış Müdürü Hakkı Işınak ve Pazarlama ve Üründen Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı  Tansu Giz katıldı.

YÜZDE 35 YAKIT TASARRUF VE 1600 KİLOMETRE MESAFE

Iveco Genel Müdürü Roberto Camatta, nakliyecilerin en büyük amacının bir malı en uygun maliyetle tranfer etmek olduğunu belirterek, İveco Stralis NP’nin sunduğu çevrecilik ve verimlilik ile bu hedefe en uygun araç olduğunu söyledi. “Bir kamyonun sadece doğal gazla çalışıp çevre dostu olması yetmiyor, maliyet açısından da avantajlı olması gerekiyor” diyen Camata,  yeni araçlarının yakıtta yüzde 35 maliyet avantajı sağladığını belirtti ve “Stralis NP, aynı zamanda güçlü olması gerekiyor. 13 litrelir Curse motora sahip ve 460 beygir güç üretiyor. Çift depo ile 1600 kilometrelik menzile sahip.” dedi. 

Roberto Camatta, lansmanda özetli şunları söyledi:

Sürdürülebilirlik ve çevrecilik konuları firmalar için önemli bir başarı faktörüdür. Iveco’nın bağlı olduğu grup olan CNH,  New York borsasında çevrecilikte 7 yıldır birinci. Biz bu araçla çevreye katkıda bulanacağız.  

Şu anda 2 adet araç getirdik ve bundan mutluluk duyuyoruz. 2 adet ile dünyayı kurtarma beklentimiz yok ama birilerinin başlangıcı yapması gerekiyor. LNG’nin kullanımı farklı sektörlerde olabiliyor. Bir İtalyan şirketi iki büyük geminin üretilmesi için ihaleyi kazandı ve bu 2 gemi LNG ile çalıyor olacak. Bu gemiler 2024 yılında çalışmaya başlayacak. Çalışmak için sadece sıvılaştırılmış doğal gaz kullanan gemilerin sayısı artıyor. Avrupa’da limanların hepsinde LNG altyapı yatırımları yapılıyor.

Biz de Iveco olarak üstümüze düşeni yapıyoruz. Bir nakliyece gözüyle baktığınız zaman bunların ihtiyacı herhangi bir malı en az maliyetle transfer etmektir. Bir kamyonun sadece doğal gazla çalışıp çevre dostu olması yetmiyor, maliyet açısından da avantajlı olması gerekiyor. Yakıtta yüzde 35 maliyet avantajı sağlıyor. LNG’li Starlis çevreci olduğu kadar maliyet açısından da avantajlı. Aynı zamanda güçlü olması gerekiyor. 13 litrelir Curse motora sahip ve 460 beygir güç üretiyor. Çift depo ile 1600 kilometrelik menzile sahip.

Maliyet avantajlı, güçlü performansı olan ve güvenilir bir aracı sunuyoruz. Eksik olan sadece altyapı ve firmalar da bu yatırımı yapmaya başladılar. Türkiye’de LNG kullanılması için ilgi var. Shell ve İpragaz yatırım yapmaya başladılar.

Buraya biranda gelmedik. Iveco 20 yıldır doğal gazlı araçlar üzerinde çalışıyor. Doğalgazlı 30 bin adet motor satışı yaptık. Belçikalı müşterimiz Jost 500 adetlik LNG Stralis siparişi verdi. 2020 yılında filosunun yüzde 35’i LNG kamyonlardan oluşacak.

Tansu Giz, Türkiye’nin ilk sıvılaştırılmış doğal gazla çalışan aracı 460 NP’yi sunduklarını belirterek, “Avrupa ve Amerika’da doğal gaza büyük bir ilgi var. Hızlı bir geçiş var ve bu yüzden IAA’da Iveco olarak sadece doğalgazlı araçlarımızı sergileyeceğiz.” dedi.

Tarkan Özyönüm, araçlar hakkında teknik bilgiler verdi. Toplam maliyet tablosunu ortaya koyan Özyönüm, yeni araçlarının müşteriye büyük avantaj getirdiğini söyledi. Yakıt tasarrufunda yüzde 35’e varan tasarruf sağladığını söyleyen Özyönüm’üm vendiği bilgileri göre, dizel araçlara göre yeni Stralis NP kendini 1,5 yıl içerisinde amorti ediyor. 

İSTE YENİ STRALİS NP

EN SÜRDÜRÜLEBİLİR(ÇEVRECİ) KAMYON

Stralis NP 460, en zorlu görevler için gerekli gücü üretecek şekilde geliştirilmiş olan yeni IVECO Cursor 13 NP tek yakıtlı motoru sunuyor. Ayrıca, önceki modelin mükemmel sürüş konforunu ve performansını daha da geliştirmenin yanı sıra GPS tabanlı HI-CRUISE tahmine dayalı sürüş gibi yeni özellikleri de ekleyen 12 vitesli Hi-Tronix otomatik transmisyon da yeni özelliklerinden biri. IVECO’nun modüler yaklaşımı, geniş bir ürün seçeneği teklifi ve kişiye uygun özelleştirmelerde sonsuz esneklik sunuyor. Araç sadece CNG veya LNG ile ya da CNG ve LNG kombinasyonuyla çalıştırılabiliyor. Çift LNG deposu, 1600 km’ye kadar rekor bir otonomi aralığı sağlıyor. Yeni Stralis NP 460, IVECO’nun en gelişmiş yakıt verimliliği teknolojilerine ve uzun mesafe görevleri için tasarlanmış olan Hi-Way kabinlerin üstün konforuna sahip.

GEZEGENİMİZ İÇİN EN İYİ KAMYON

Stralis NP 460, içten yanmalı motorlar için en çevre dostu yakıt ve sürdürülebilir taşımacılık için günümüzdeki en olgun çözüm olan doğal gazın çevresel avantajlarını en üst düzeye çıkarıyor. Kendini kanıtlamış teknolojisi, Euro VI dizel kamyonlara kıyasla PM salınımında %99 ve NO2 salınımında %90 azalmayla (NOx gazlarının en zararlısı), yollardaki ve kentsel bölgelerdeki hava kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı oluyor. Sessiz kamyon testinde 71 dB’den az olduğu  kanıtlanan son derece sessiz çalışması, bu aracın sınırsız sürdürülebilirliğine katkı sağlıyor. Stralis NP 460, sıkıştırılmış veya sıvılaştırılmış doğal gaz kullanımıyla CO2 salınımlarını %95’e kadar azaltarak taşımacılık sektörünün karbon ayak izinin azaltılmasına katkı sağlıyor.

Ayrıca doğal gaz yerine tarım ve kentsel atıklardan, kanalizasyon atıklarından veya gıda sektörünün atıklarından üretilebilen biyometan da yakıt olarak kullanılabiliyor. Bu nedenle biyometan kullanımı, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltma avantajının yanı sıra yerel ekonomiye de yardımcı oluyor.

SINIFININ EN İYİSİ GÜÇ VE ÖDÜN VERMEYEN VERİMLİLİK

FPT Industrial tarafından üretilen yeni IVECO Cursor 13 NP motoru, uzun mesafeli uluslararası taşımacılık için özel olarak geliştirildi. Piyasadaki en güçlü kusursuz gazla çalışan motor olarak en zorlu görevler için gerekli olan performansı sağlıyor. 12,9 litrelik  motorunun geliştirilmiş yanma süreci uzun mesafeli görevlerde en iyi yakıt verimliliğini sunuyor. Yüksek akışlı gaz enjektörleri, yakıt hattı, pistonlar ve turbo, yüksek güç çıkışı ve tork sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Dayanıklılığı ve bakım aralıkları, çalışma süresinden ödün vermeyecek doğru performansı sağlamak için uzatılmıştır.

Bu sonuç, doğal gaza buji ateşlemeli stokiyometrik yanma uygulayarak elde ediliyor. IVECO Cursor 13 NP’nin %100 doğal gazla çalışmasını sağlayan “tek yakıtlı” çözümdür. Egzoz emisyon işlemi, rejenerasyon veya katkı maddesi(add blue) gerektirmeyen kompakt ve hafif 3 yönlü katalizöre dayanır. IVECO Cursor 13 NP, stokiyometrik yanma 12:1 kompresyon oranıyla (17:1 olan dizel çevrim oranından çok daha düşük) çalıştığı ve bu nedenle son derece sessiz olduğu için düşük gürültü ve titreşim avantajını da sunar.

IVECO Cursor 13 NP motor, iki şekilde korunuyor: Birincisi, performansın artırılmasını mümkün kılan, en geniş yakıt uyumluluğu sağlayan, sessiz çalışmasını sağlayan ve motor ile 3 yönlü katalizörü yanlış ateşlemeden koruyan vuruntu kontrolüdür.

İkincisi ise reaktif hava akışı kontrolü yönetim sistemidir; vites değişimleri sırasında uygulanan yeni bir stokiyometrik oran kontrolüne dayanır. Bu sayede AMT vites değişimi sırasında devamlı olarak torkun sağlanması garanti edilir ve böylece maksimum performans ile en hızlı vites değişimi sağlanır.

Stralis NP 460, kategorisindeki en gelişmiş teknolojiyi sağlayan yeni 12 vitesli HI-TRONIX otomatik vites kutusu  olan son nesil otomatik transmisyona sahip, ilk doğal gazla çalışan kamyondur. Hava akışı kontrolü yönetim sistemi, Stralis NP 460’ta motor ve vites kutusunun mükemmel entegrasyonunu garanti eder.

Stralis NP 460, orta mesafeli yurt içi rotalardan uzun mesafeli uluslararası taşımacılığa kadar tüm görevlerde yakıt ekonomisi sunuyor. Motorun üstün yakıt verimliliğine ek olarak, sürüş davranışını izlemek ve iyileştirmek amacıyla SÜRÜŞ TARZI DEĞERLENDİRME gibi yakıt tasarrufu sağlayan çözümlere de sahiptir. Öngörülü hız sabitleme ve vites değiştirme gibi GPS tabanlı sistemleri içeren ve Eco-Roll işlevini daha da geliştiren HI-CRUISE entegre sürüş sistemini sunuyor.

YAKIT HARCAMALARI DİZEL EŞDEĞERİNE GÖRE %35’E KADAR DAHA DÜŞÜK

Stralis NP 460, uzun mesafeli taşımacılık işi için ideal kamyondur. Olağanüstü Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO) ve dizel kamyona eşdeğer veya daha yüksek konfor, taşıma yükü, performans ve çok yönlülük sağlar.

Yeni Stralis NP 460, daha iyi bir dinamik performans sunarak dizel araca göre %35’e kadar daha düşük yakıt masrafına sahiptir. Bu ekonomi, Sürüş Tarzı değerlendirme puanıyla Akıllı Raporlar ve IVECO’nun TCO2 SÜRÜŞÜ ekonomi odaklı kursları sayesinde daha da iyileştirilebilir.

Son derece düşük TCO’ya uzun servis aralıkları da katkı sağlamaktadır: Önceki modelde zaten sektörün en uzunu olan servis aralığı, rakiplerinin iki katı olan 90.000 km’ye çıkarılmıştır. Bu sayede, araç yolda daha çok vakit geçirir ve bakım maliyetleri azalır. Karmaşık son işlem sistemleri, partikül filtreleri, aktif rejenerasyon olmaması, Stralis NP 460’ın daha az bakıma ihtiyaç duymasına katkı sağlayan avantajlardır.

HER GÖREVE UYACAK YAKIT DEPOSU KOMBİNASYONLARI

 Stralis NP 460, aracı müşterinin görevine uygun belirli gereksinimlere göre özelleştirmek için kısa, uzun, sağ veya sola monteli, LNG ve CNG olmak üzere geniş depo kombinasyonları seçeneğine sahiptir. Aracın son derece esnek olması, özelleştirme için neredeyse sonsuz üretim seçeneği sunar.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TAŞIMACILIK FİRMALARININ TERCİH ETTİĞİ KAMYON

Stralis NP 460, finansal ve çevresel olarak sürdürülebilir taşımacılık çözümleri sunar. Sekiz ay tanıtımının yapıldığı Avrupa pazarlarından büyük bir başarı yakaladı. Transports Jacky Perrenot, Meyer Logistik, Grupo HAM, Jost Group ve DHL Belgium gibi bazı en büyük lojistik operatörlerinin yanı sıra   süpermarket zinciri Carrefour gibi şirketlerden büyük miktarlarda sipariş alındı. Sektör uzmanlarının takdirini kazandı ve İngiltere’de Yılın Düşük Karbonlu Kamyonu ödülünü aldı. Pazarlarda mükemmel karşılanması, 2016 yılında satışa sunulan 400 hp gücündeki Stralis NP 400’ün başarısına başarı ekledi. Lojistik sektörü, çevresel ayak izini azaltmanın ve kaynaklarını verimli bir şekilde yönetmeye devam ederken gittikçe katılaşan emisyon yönetmeliklerine de uyum sağlamanın çözümü olarak doğal gazı her gün daha fazla benimsediği için Stralis NP’nin iki ürün gamındaki araçların satışı katlanarak artıyor. Stralis NP kamyonları, bugün Avrupa’daki 25 ülkede 400 taşıyıcının filolarında her yıl 400 milyon km’ye kadar yol yaparak çalışıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71