Yol güvenliği için kış lastiği

Kış aylarında hava sıcaklıklarının düşmesi, gizli buzlanma ve kar yağışı gibi mevsimsel koşullar sebebiyle trafik kazaları yaklaşık yüzde 20 oranında artış gösteriyor. Ülkemizde Kasım 2012’de yürürlüğe giren ve Ticari Araçlarda Kış Lastiği Zorunluluğu’nu getiren yönetmelikle birlikte kış lastiği kullanma bilinci artıyor.

Yol güvenliği için kış lastiği
banner95

Goodyear, sadece yönetmelik kapsamında zorunlu tutulan sürücülerin değil, tüm sürücülerin öncelikle kendi can ve mal güvenlikleri için kış koşullarında kış lastiği kullanmalarını öneriyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tüm illere emir yazısı göndererek kış lastiği denetimlerine başlanmasını istemesi de kış lastiği kullanımının yol güvenliği için önemini vurguluyor.

Trafik Kanunu’nda yer alan araçların mevsim şartlarının uyumlu hale getirilmesi maddesine dayanarak trafik ekipleri, özel araçları kontrollerini yoğunlaştırdı. Bu denetimlerde trafik ekipleri lastikleri kontrol ederek diş derinliği yetersiz olan lastiklere sahip araç sahiplerine ceza kesebilecek. Kış lastiği kullanmayan veya 1.6 milimetrenin altında diş derinliğine sahip araçlar, standart koşullar sağlanana kadar trafikten men edilebilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün uygulaması ile özellikle gizli buzlanmanın olduğu, ani kar yağışlarının ciddi gecikmelere sebebiyet verdiği hatlarda kazaların önlemesinin yanı sıra, araçların yolları kapatmasına ve trafiğin gecikmesine engellemek gibi önemli bir işlev de gerçekleşecek.

Konuyla ilgili olarak Goodyear Tüketici Lastikleri Direktörü Ersin Özkan,Yaz lastiklerinde kullanılan kauçuk, +7 derecenin altında tutunma özelliğini kaybediyor. Bundan dolayı, karlı ve buzlu yollarda performans düşüklüğü ortaya çıkıyor. Oysa kış lastiklerinde kullanılan özel kauçuk sayesinde, +7 derecenin altında da lastiğin tutunma özelliği korunuyor. Bu da tüketiciler için çok daha güvenli sürüş performansı demektir. Sadece kar yağışı olduğunda değil  hava sıcaklığının +7 derecenin altında düştüğü bölgelerde sürücülerin kış lastiği kullanmasını öneriyoruz. Biz Goodyear olarak, 12 Kasım 2012 tarihi itibariyle ülkemizde yürürlüğe giren Ticari Araçlarda Kış Lastiği Zorunluluğu Yasası’nı destekliyoruz. Kış lastiği kullanma zorunluluğunun genişleyerek tüm araç grupları için geçerli olmasının trafik güvenliği açısından çok önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

Özkan, “Kış lastiği sadece yasal bir zorunluluk değil, hayatınızı koruyacak bir güvenlik önlemi, aracınızın en önemli parçalarından biri. Üstün teknolojilere sahip kış lastiği ürün ailemiz UltraGrip, oldukça değişken ve zorlayıcı kış koşullarında güvenli sürüş sağlamak üzere geliştirilmiştir” şeklinde konuştu. Goodyear kış kampanyası hakkında bilgi veren Özkan, “Kampanyamız, 31 Aralık 2013 tarihine kadar geçerli. Kampanya dahilinde Goodyear bayilerinden 4 adet Goodyear kış lastiği alanlar yelek sahibi olacak. Ayrıca Maximum Kart’a özel peşin fiyatına 12 taksit ve 2 ay taksit erteleme fırsatı ile kış lastiklerini şimdi alan tüketicilerimiz, ödemeye 2014’te başlayacaklar” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71