banner201

Yılda 850 bin araca tamir boyası yapılıyor

Türkiye’de 2020 yılında yaklaşık 850 bin adet maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Yaşanan her bir kaza, o kazaya karışan araçların yeniden boyanma ihtiyacı anlamına geliyor. Bu çerçevede Türk boya sektörünün öncü şirketi DYO, kazaların ardından araç boyama sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. DYO, yaşanan kazalar sonrasında araçların boyama süreçlerinde ürün gamında yer alan yüzey temizleme tineri, macun, astar, vernik ve binlerce çeşit renkteki boya seçeneğiyle hasarlı yüzeyi ilk günkü kalitesine ulaştırıyor.

Yılda 850 bin araca tamir boyası yapılıyor
banner95

Aracın hasarı ne olursa olsun, fabrika çıkışı sonrasındaki gibi görünebilmesi adına orijinale en yakın şekilde işçilik yapılması önem taşıyor. Bu doğrultuda boyama öncesi ilk etapta uygun DYO Maskeleme Bantları ile maskeleme yapılarak işleme başlanması, ardından kaliteli DYO Yüzey Temizleme Tineri yardımıyla silinen aracın hasarlı parçasının zımparalanması ve sonra hasarlı bölgenin orijinal seviyede dolması için uygun DYO Macun ile kapatılması gerekiyor. Macun kuruduktan sonra astar işlemi gerçekleştiriliyor, işlem tamamlandıktan sonra astarın tamamen kuruması bekleniyor.

70 bin Renk Seçeneği

Bu noktada DYO’nun oto tamir boyaları çerçevesinde mix makinesiyle oluşturduğu 70 bin renk devreye giriyor. Oto boyamada düz ve baz kat olmak üzere iki ayrı sistemde araç boyaması yapılıyor. Metalik (bazkat), akrilik (düz boya) olarak bilinen bu sistemler farklı biçimlerde uygulanıyor. Akrilik (düz) boyalarda kendinden parlak alkid kullanılırken, metalik (bazkat) boyalarda önce araç rengine göre DYO Bazkat, daha sonra üzerine uygun DYO Vernik yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2021, 15:19

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner216

banner174

banner178