Sırada elektrikli otobüs var

CNG ve Dizel modellerini İstanbul’da sergileyen TCV, fuar sırasında IAA Fuarı’nda elektrikli otobüsünü tüm Avrupa’ya tanıtacak.

Sırada elektrikli otobüs var
banner95

Yüzde 100 Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve Bozankaya Ankara tesislerinde üretilen TCV otobüsleri; yakıt tasarrufu, yüksek yolcu kapasitesi, gelişmiş güvenlik özellikleri, yolcu ve sürücü konforuyla yenilikçi adımlar atıyor. TCV, Busworld’de Türkiye'nin en az yakıt tüketimini sağlayan ve en çok yolcu kapasitesine sahip Karat CNG otobüsü ile 10.7 metre Dizel aracını sergilerken, Eylül ayında elektrikli otobüsünü piyasaya sunacağının da sinyallerini verdi.   

Güvenli, çevreci ve işletim maliyetleri avantajları ile tüm dünyada tercih edilen CNG teknolojisinden beklentileri en iyi şekilde karşılayan TCV Karat CNG, düşük yakıt tüketimi ile ön plana çıkıyor. 12 metre uzunluğundaki TCV Karat CNG 27’si oturan, 72’si ayakta olmak üzere toplam 99 yolcu ile yüksek taşıma kapasitesi sunuyor. TCV Karat CNG, alçak tabanı ile gerek araç içi dolaşım, gerekse iniş-biniş kolaylığı açısından bedensel engelli yolcuların güvenli ve rahat yolculuk yapabilmeleri için de tasarlanıyor. Karat Dizel de TCV’nin sunduğu tüm avantajları Dizel motorun gücüyle birleştirdiği için tercih ediliyor.

Bozankaya Genel Müdürü Aytunç Günay fuarda yaptığı açıklamada; “Karat CNG ve Dizel otobüslerimiz ile yerel yönetimlerin ve özel otobüs işletmelerinin hem verimlilik, hem de tasarruf beklentilerini en iyi şekilde karşılıyoruz. Bu yönde Ar-Ge çalışmalarımız ve  yatırımlarımız kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Eylül 2014 sonunda büyük avantajlarıyla ön plana çıkan elektrikli otobüsümüzü sektöre kazandıracağız. Çok özel bir akü sistemi sayesinde olumlu sonuçlar aldığımız bu aracımızın test sonuçlarından oldukça memnunuz. Ayrıca Türkiye’deki ilk Trambus’ü, 2014 yaz döneminde Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edeceğiz.

2014 sonunda ise Ankara Sincan’da TCV için 100,000m2 alana sahip bir üretim tesisimizi hizmete sunacağız. Bu üretim tesisimizin bir raylı sistem test noktasına bağlantısı olması nedeni ile, bizim için özel bir konuma sahip bulunuyor.” dedi.

TCV markasının bağlı olduğu Bozankaya Grup bünyesinde toplu taşımacılık çözümlerinin sürekli gelişim gösterdiğinin altını çizen Ar-Ge Müdürü Ertuğrul Göktepe ise yeni projeleri ile ilgili bilgi verdi; “Metropol büyüklüğünde olmayan şehirlerimizde daha düşük maliyetli hafif raylı sistem, tramvay gibi ulaşım sistemleri tercih ediliyor. Türkiye’deki ilk Trambus, Bozankaya tesislerinden Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne 2014 yaz döneminde teslim edilecek. Trambus, şehir trafiği akışında başka bir yol ayrımı olmaksızın seyir edecek. Lastik tekerli ve elektrikli araçların kullanılacağı sistem şehrin doğu batı aksı üzerinde çalışacak. Çift körüklü trambüsler ile tek yönde saatte 8-10 bin yolcu taşınması planlanıyor. Elektrikli motora sahip araçlar sıfır emisyona sahip ve dizel motorlara göre %75 oranında enerji tasarrufu sağlıyor. Araçlarda elektrik kesintilerinde devreye girecek jeneratör yakın bir gelecekte ise akü sistemleri bulunuyor. Bu proje maliyet açısından ve kaynakların verimli kullanılması açısından toplu taşımacılık çözümleri için büyük önem taşıyor. Projeyi birçok yerel yönetim de yakından takip ediyor. İnanıyoruz ki çok yakın zamanda Anadolu’da birçok şehirde trambus görebileceğiz.” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner91

banner71