banner126

İki senedir ertelenen ihtiyaçlar 2020 yılında gerçekleşecek

İntermobil Genel Müdürü Rıfat Perahya, 2020 yılı için yaptığı değerlendirmede yurtdışı pazarlarda bir nebze daralma olacak olsa da iç piyasadaki talebin artacağını söyledi. “İki senedir ertelenen ihtiyaçlar 2020 yılında gerçekleşecek” diyen Perahya, İntermobil açısından yine dinamik bir sene olacağını dille getirdi. Perahya, Türk ticari araç sektörünün otomotivdeki mega trendlerden önümüzdeki 3 sene içinde çok olumlu etkileneceği savundu.

İki senedir ertelenen ihtiyaçlar 2020 yılında gerçekleşecek
banner95

-2019 yılı İntermobil için nasıl geçti?

Kapsamlı ve doğru bir değerlendirme yapabilmek için müşteri gruplarına göre yılın iki yarısını farklı değerlendirmek gerekiyor. Öncelikle üreticiler için 2018 yılına benzer bir yıl oldu. İhracat yapabilen firmalar için gelişmeler olumluydu ancak iç piyasada talep 2018’de olduğu gibi çok düşük seviyedeydi. Satış sonrasına baktığımızda ise ilk 6 aylık dönemde 2018’in son çeyreğinde başlayan belirsizlik ortamı hakimdi ve bayiler temkinli mal alımına devam ettiler. Ancak Temmuz ayı ile beraber gözle görülür bir şekilde talep artmaya başladı ve sonuç olarak iş hacmi arttı. İntermobil olarak doğru hamlelerle 2019 yılını iyi geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Mevcut işlerimiz dışında tedarik zinciri yönetimi sayesinde hizmet gelirimizi arttırdık. Bazı markalarda birkaç senedir yaptığımız yatırımların karşılığını aldık. Ayrıca Nisan ayında lansmanını yaptığımız ioto markasının da istediğimiz şekilde başlangıç yaptığını gördük.

-2020 yılında yurtiçi taşımalarda devreye girecek olan sayısal takograf hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Aslında birkaç yıldır bu uygulama devrede. Sadece değişimin son yılına geldik ve bu yıl biraz daha fazla araç için değişim gerçekleşecek. Bakıldığında bu karayolu trafik güvenliğinde ve rekabetin düzenlenmesi konularında bir devrim. Kazaların azaltılmasında ve daha doğru koşullarda taşımacılık yapılması gibi faydalarını yakın gelecekte hep beraber göreceğiz. Ayrıca 2020 yılı ile birlikte, dijital takografların ve sürücü kartlarının hafızasında kayıtlı verilerin indirilmesi ve T.C. Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan, merkezi veri tabanına gönderilmesi yasal olarak zorunlu hale gelecek. Böylece bu veriler ile farklı devlet kuruluşlarının denetimler yapması sağlanacak.

-2020 yılındaki beklentileriniz nelerdir? Yapacağınız yeni yatırım, işbirliği var mıdır?

2020 yılının olumlu olacağına inanıyorum. Bu beklentimi söylerken artık ülkemizde herhangi bir seçim süreci yaşamayacağımıza, hem politik hem ekonomik olarak daha öngörülebilir bir sene olacağına inanarak söylüyorum. Yurtdışı pazarlarda bir nebze daralma olacak olsa da iç piyasadaki talebin artacağını tahmin ediyorum. 2 senedir ertelenen ihtiyaçlar 2020 yılında gerçekleşecektir. İntermobil açısından yine dinamik bir sene olacak. WABCO’da açık ara lider olduğumuz treyler pazarında pozisyonumuzu daha da güölendireceğiz. Ford Otosan’ın geliştirdiği şanzımanda kullanılan WABCO AMT sisteminin devreye alma süreci bizim için önemli projelerden biri olacak. Continental VDO dijital takograf satışlarımızın ciddi oranda artacak. VALX dingil satışlarımızın 2020’de istediğimiz seviyeye gelmesini bekliyoruz. Ayrıca geçen sene başladığımız ioto markası için de çok kritik bir sene olacak. 2019 senesini ekibi oluşturmak, ürün gamını tamamlamak, markanın bilinirliğini arttırmak ve müşterilerimize İntermobil’in değerlerini anlatmakla geçirdik. 2020 senesinde hedefimiz; alanında en önemli oyunculardan biri olmak olacak.

-Ticari araçlar sektörünün geleceğinde kısa ve orta vadede neler olacak?

sektörünin her alanında çok önemli değişikliklerin olduğu bir döneme giriyoruz. Megatrendler artık otomotiv sektörünü değiştirmeye başladı. Her geçen sene daha çok elektrikli araçları, sürücüsüz araçları ve bağlantılı araçları görüyor olacağız. Alternatif yollar bulunacak olsa da ticaret devam ettiği sürece ticari araçlara ihtiyaç da devam edecek. Dönemsel daralma olmasını doğal karşılamalı ve hazırlıklı olmalıyız ancak benim görüşüm özellikle Türk ticari araç sektörünün önümüzdeki 3 sene çok olumlu etkileneceği yönünde. Üretim konusunda çok verimliyiz, yeni teknolojileri araçlarımıza çok hızlı entegre edebiliyoruz ve tecrübeli iş gücümüz var. Devlet teşvikleri olabilecek en üst seviyede. Bu etkenlerin üzerine bir de son birkaç senede birçok üreticimizin iç pazarın daralmasıyla yeni pazarlara ihracat yapabilir duruma gelmesinin orta vadede çok büyük avantaj yaratacağına inanıyorum.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71