banner126

Sınır kapılarındaki bekletmeler hızımızı kesiyor

Sınır kapılarındaki bekletmeler hızımızı kesiyor
Sınır kapılarımızdaki beklemeler nakliyecimizin en başat sorunları arasında geliyor. Keyfi uygulamalar, işgüzarlıklar ve ülkelerin kendi TIR’larına tanıdığı öncelik Türk nakliyecisinin hızını kesiyor. ‘Her yıl 60-70 bin dolayındaki seferimizi havayoluna kaptırıyoruz’ diyen nakliyecilerimiz kapılarda bekletmenin kasıtlı olduğunda hemfikir...

Ülkemiz lojistik sektörünün en önemli sorunlarından birini ‘sınır kapılarında yaşanan beklemeler’ oluşturuyor. Sınır kapılarımızda uzayan kuyruklar nakliyeci için bir çile olurken, pazara giden ürünlerin de gecikmesine neden oluyor. Hız kavramının son derece önemli ve rekabeti belirleyici olduğu günümüz ekonomik şartlarında kapılarda meydana gelen bu uzun beklemeler lojistik sektörümüzün kan kaybetmesine ve müşteri gözünde itibar kaybetmesine de neden olabiliyor.

Tek peron üzerinden yapılan TIR alımları
Ülkemiz üzerinden Yunanistan güzergahını kullanarak AB ülkelerine yapılan taşımalarda, İpsala Sınır Kapımız karşısındaki Yunanistan’ın Kipi Sınır Kapısı’nın tek peron üzerinden TIR alımı yapması ve yavaş ilerleyen gümrük işlemleri sebebiyle, özellikle hafta sonlarında 1 günü bulan beklemeler ile karşılabiliyor. Kipi Sınır Kapısı’ndaki verimsiz çalışma sisteminin iyileştirilebilmesi ve ağır ilerleyen araç trafiğinin hızlandırılabilmesi adına UND çok önemli görüşmeler ve girişimler gerçekleştiriyor.