banner126

Performans normal koşullarda anlaşılmaz

Koronavirüs, Çin’de ilk görüldüğünde 11 yaşındaki oğlum; “Baba, virüs bulaşıcıymış, önlemimizi alalım. Ben artık okula maske ile gideceğim” dedi. Ancak ülkeleri yönetenler, karar alıcılar listede yer alan milyarlarca insan; dünyayı sarsacak bu gelişmeyi öngöremedi. İnsan sormadan edemiyor: Onlarca kanaat önderi, CEO, akademisyen bugünlerin geleceğini nasıl bilemez. Evet, aynen benim de bilemediğim gibi. İnsanlar duymak isteyecekleri şeylere kulak kabartırlar. Bir baba olarak almam gereken kararları, oluşan kanaat ikliminden etkilenerek zamanında almadım. Çoğu insan gibi…
Dünya Sağlık Örgütü, 11 Mart 2020 tarihinde yeni tip Koronavirüsün pandemi olarak nitelendirmesinin ardından her şey çok hızlı değişti. Sınırlar kapatıldı, sokağa çıkma yasakları ilan edildi, uçuşlar iptal edildi, fabrikalar kapandı… Virüsün taşıyıcısı insan olunca, alınan önemlerle insanların dolaşımı yavaşlatıldı ve durduruldu. İnsanların yaşamı için ise malların dolaşımı sağlanmaya çalışıldı.
Performans normal koşullarda anlaşılmaz. Bu sözü ilk duyduğumda çok anlamlı gelmişti. Bir kış günüydü ve yollar kardan dolayı kapanmıştı. Kargo firmasının sahibi, bu sözü böyle bir durumda söylemişti. Türkiye ve dünya tedarik zinciri belki de tarihinin en zorlu dönemini yaşıyor. Dünya ticaretinin ulaştığı ölçek göz önüne alındığında şimdi ülkelerin, firmaların performanslarını görüyoruz.
Türkiye lojistikçiler ve beraberindeki tedarikçiler öyle zor dönemlerden geçtiler ki pandemi döneminde büyük bir bağışıklık kazandılar. Firmalarımızın ekonomik ve finansal yapısı gelişmiş ülkelere göre daha geride ama çözüm bulma iştahımız hepsinden ileride. Zira Kapıkule ve Habur’daki temassız ticaret başarısını ancak bu şekilde açıklayabiliriz.
Pandeminin tam olarak neresinde olduğunu bilmiyoruz. Belki sonuna geldik belki de bizi daha zor günler bekliyor. Bu süreçte tedarik zincirinde öyle değişimler yaşanıyor ki gelişmeleri sayfalara sığdırmakta zorlandık. ‘Söz uçar yazı kalır’ prensibiyle tarihe not düşüyoruz aslında.
Tüm içtenliğimle herkese sağlıklı günler diliyorum.
Gelecek sayımızda görüşmek dileğiyle...
YORUM EKLE