banner201

Yeni AB İthalat Kontrol Sistemi'nin ilk aşaması bugün devreye giriyor

banner233

Avrupa Komisyonu bugün AB'nin dış sınırları boyunca yasa dışı mal trafiğinin neden olduğu emniyet ve güvenlik tehditlerine karşı Gümrük Birliği'nin "ilk savunma hattının" önemli bir takviyesi niteliğinde yeni bir ithalat kontrol sistemini (ICS2) devreye sokuyor. Tüm kargo taşımacılığı şekillerinde tatbik edilmeden önce ICS2 ilk aşamada AB'ye gelen veya AB üzerinden hava yoluyla geçen posta ve ekspres gönderilere odaklanacak.

Yeni AB İthalat Kontrol Sistemi'nin ilk aşaması bugün devreye giriyor
banner231

ICS2, AB Gümrük Öncesi Emniyet ve Güvenlik Programı Reformunun kalbinde yer alan yeni bir kargo risk yönetimi platformudur. 15 Mart 2021 ile 1 Mart 2024 tarihleri arasında uygulamaya konacak olan üç sürüm şeklinde mevcut ithalat kontrol sisteminin yerini alacak.

Ekonomi Komiseri Paolo Gentiloni şunları söyledi: "Bugün uygulamaya konan sürüm vatandaşlarımızı ve AB İç Pazarını tehlikeli ve yasa dışı malların trafiğinden kaynaklanan kapsamlı tehditlerden korumaya yardımcı olmak adına gümrük kapsamında uygulanacak değişikliklerde bir adım mahiyetindedir. Bu durum, hızla gelişen tedarik zincirlerimizde gümrük kontrollerine daha verimli ve etkili bir risk yaklaşımı sağlamaya yardımcı olurken, aynı zamanda eşit şartlarda bir faaliyet alanını destekleyecek ve dış sınırlarımız boyunca meşru ticareti kolaylaştıracaktır.”

Bu yıl Sürüm 1 ile başlayacak olan program, mallar tedarik zincirleri boyunca AB'ye doğru veya AB üzerinden hareket ederken, ilk defa gerçek zamanlı işbirlikçi risk analizini sağlamak amacıyla gümrük tarafından toplanan gelişmiş tedarik zinciri verilerini ve yeni araçları ve süreçleri aşamalı olarak tanıtacaktır. Mevcut rejimin Bilişim Teknolojileri, Gümrük Risk Yönetimi ve Ticaret Faaliyetleri açısından tam bir revizyonunu kapsamakta olup Komisyonun, Üye Devletlerin Gümrük Makamlarının ve iş dünyasının yakın iş birliği ile hazırlanmıştır.

banner95

ICS2 tarafından toplanan veriler, AB'nin güncel Gümrük Eylem Planında belirtildiği gibi, AB düzeyindeki analitik yeterlilikler üzerinde devam eden çalışmalara da katkıda bulunacaktır. Güvenlik Riskleri konusundaki iş birliğini daha da güçlendirmek amacıyla Şengen Bilgi Sistemi ve Europol ile Kilit Veriler arasındaki bağlantılar da araştırılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2021, 23:06

Mutlu Doğan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174

banner178