banner201

UND: Schengen şoför vizeleri 6 ay uzatılmalıdır

UND Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, dünya genelinde yaşanan Coronavirus sebebiyle, Avrupa’da taşıma sürelerinin uygulanan kontrolleri sebebiyle uzadığını belirterek, "Birçok şoförümüzün vizesi veya kalış süresi bugün tamamlanmış durumdadır. AB-Türkiye arasındaki tedarik zincirinin kopmaması için vizeler 6 ay uzatılmalıdır" dedi.

banner179
UND: Schengen şoför vizeleri 6 ay uzatılmalıdır
banner95

UND Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, bir basınaçıklaması yaparak vizelerin uzatılması gerektiğini söyledi.  Aksi durumda AB-Türkiye arasındaki tedarik zincirinin kopacağı uyarısında bulunan Şener'in açıklaması şöyle: 

"Türkiye’deki birçok Schengen ülkesi konsolosluk kapatmış olması sebebiyle, birçok aracımız bugün Avrupa’ya taşıma yapamaz hale gelmiştir. Şoförlerimiz bugün her türlü riske rağmen AB topraklarına taşıma yapmak isteseler de vize engeli ile karşılarında bir duvar gibidir.

Bugün Avrupa’da ülkeler şehirlerarası ulaşımı kısıtlayıp hatta sokağa çıkmayı dahi yasaklamasına rağmen yük taşımacılığını bu kısıtlamaların dışında tutmaktadır. Hatta bu ülkeler tedarik zincirinin kopmaması için hafta sonu sürüş yasaklarını kaldırıp soförler için sürüş dinlenme kurallarını bile esnetmiş durumda.

Uluslararası taşımacılar olarak bizler şoförlerimizin fedakârlıkları ile her koşulda bu taşımayı sürdürmeye kararlıyız. Çünkü başka şekilde gıda ve ilaç hammaddesi gibi bu süreçte kritik öneme sahip malların ihtiyaç sahiplerine ulaşması imkânsız hale gelecektir.

Birçok şoförümüz sınır geçişlerindeki sağlık kontrollerinin uzaması ve uzun bekleme süreleri yüzünden AB topraklarındaki kalış sürelerini doldurmuş mücbir sebeple kural ihlali yapmış. Schengen idaresi bu ihlaller için mücbir sebebi dikkate alarak ceza yazmamalıdır. Ayrıca birçok şoförümüzün de vizesi tamamlanmıştır. Yurda dönüp vize almak isteyenler de kapısı kapalı konsolosluk vize bölümleriyle karşılaşmaktadır.

Oysa AB Komisyonu geçtiğimiz hafta yayınladığı eşya ve temel hizmetlere erişim kılavuzu”nda “kamyon sürücülerinin sınırlar arasındaki faaliyetlerin sürekliliğinin sağlanmasının ve kontrol önlemlerinin tedarik zincirine, kamu yararına yönelik temel hizmetlere, ülke ekonomilerine ve bir bütün olarak AB ekonomisine ciddi bir aksama getirmemesi gerektiğinin altını çizmiştir."

AB ülkelerine çağrıda bulanan Şener, “Son 1 ay içerisinde tamamlanmış şoför vizeleri de dâhil olmak üzere mevcut şoför vizelerinin otomatik olarak 6 ay süre ile uzatılmasıdır. Türkiye-AB tedarik süreci için bunun yapılması elzemdir.” Dışişleri Bakanlığımızı da bu konuda girişimde bulunmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

ŞOFÖR VİZESİ İLE İLGİLİ YAŞANAN ZORLUKLAR

Schengen vize uygulaması 6 aylık vize ile AB topraklarında en fazla 90 gün kalabilmeye izin veriyor. Bu süre AB’nin kurulduğu günden bugüne coğrafi olarak 4 kat büyüdüğü de düşünüldüğünde turistler için yeterli olan bu süre profesyonel şoförler için önemli bir sorun teşkil ediyor. Elinde geçerli vizesi olan şoförler kalış süreleri kalmadığı için bir sonraki vize tarihine kadar evlerinde oturuyor.

TÜRKİYE’DE VİZE İŞLEMLERİNİ DURDURAN/SINIRLANDIRAN KONSOLOSLUKLAR

Almanya, Avusturya, Çekya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsviçre, Macaristan, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya

Mutlu Doğan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174

banner178