banner126

Türkiye'den yük alan İran araçlarının yükleri boşaltılıyor

Ülkemize boş girip yük alan İran araçlarına “Mütekabiliyet” esası uygulanmaya başladı. Artık İran plakalı araçlar ülkemize boş girip yük alamayacaklar. Uygulama bugün başladı ve UND’ tarafından verilen bilgiye göre, ülkemizden dönüş yükü alan 7 adet İran plakalı araç Gürbulak sınır kapısında yüklerinin boşaltılması veya ücreti mukabili ceza tutarının ödenmesi şartıyla serbest bırakılmak üzere işlemleri yapılmıyor.

banner179
Türkiye'den yük alan İran araçlarının yükleri boşaltılıyor
banner95

İran, Türk plakalı araçların; Türkmenistan, Özbekistan gibi ülkelerden ülkesine dönüş yapmak üzere İran’dan dönüş yükü almasına izin vermiyor. Söz konusu uygulamanın kaldırılması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İran makamları nezdinde girişimlerde bulunmuş ancak İran tarafından konuya ilişkin herhangi bir yanıt alınamadı.

Bunun üzerine 5 Ağustos tarihi itibariyle Türkiye; “Transit taşımalar kapsamında ülkemize boş olarak giriş yapan (Gürbulak, Esendere, Kapıköy Sınır Kapıları hariç) İran plakalı taşıtların ülkemizden yük almalarına izin vermemekte ve bu uygulamaya aykırı ülkemizden yük aldığı tespit edilen İran taşıtlarının gümrük idaresince yüklerinin boşaltılması veya 68 No’lu Tebliğ’in 6. Maddesi hükümleri uyarınca ücret tahsil edilerek geçişlerinin sağlanması” yönündeki uygulamayı başlattı.

YORUM EKLE
banner184
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178