Transit sorunu AB gündemine girdi

Transit geçiş kısıtlamasının kaldırılması için AB nezdinde çalışmalarını sürdüren UND’nin girişimleri sonuç verdi. AB Komisyonu, Türkiye-AB arasından karayolu taşımacılığını değerlendiren bir etki analizi çalışması başlattı.

Transit sorunu AB gündemine girdi
banner95

Türk taşımacılarına yönelik transit kısıtlamaların kaldırılması için uzun süredir Avrupa Birliği nezdinde devam eden UND girişimleri,  AB Komisyonu kanadında yankı buldu ve Türkiye-AB arasından karayolu taşımacılığını değerlendiren bir etki analizi çalışması başlatıldı.

Çalışmaların devamında UND, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Genel Müdürlüğünden Türk taşımacısının transit geçişlerde yaşadığı sorunu görüşmek üzere davet aldı.

Davette Genişleme Genel Müdürlüğü Direktörü Alexandra Cas Granje ile bir araya gelen UND Heyeti, Türk araçlarının transit taşımalarında karşılaştıkları kota engeli, zorunlu mod dayatması gibi konularda Avrupalı tüketicinin ve üreticinin de zarar gördüğü, AB’nin kendi iç pazarında serbest dolaşımda olması gereken malların gerçekten serbest dolaşamaması sonucunda AB ticaretinin rekabet gücünün zayıflatıldığını ve 21. yüzyılda böyle bir ticari anlayışının anlamsız olduğunu vurguladı.

AB Genişleme Genel Müdürü Granje: “Türk taşımacıları kendilerini AB’ye daha güçlü şekilde anlatmaya devam etmeli”

Granje, konun AB tarafından fark edildiği ve Komisyon tarafından başlatılan bir etki analizi çalışmasının sonuçlarının beklendiği ve çıkacak olan sonuca göre her iki tarafın kabul edebileceği bir çözüm geliştirilebileceği, ancak bunun için Türk taşımacılarının yaşadıkları sıkıntıları tüm yönleriyle, gerçek verilerle aktarmaya devam etmesi gerektiği bilgisini verdi. 

UND’yi, taşıma sorunlarının Türkiye ve AB tarafının temsilcileriyle tartışıldığı platformlarda özel sektör ve sivil toplum adına aktif olarak yer almaya davet eden AB Komisyonu Direktörü, bu sürece en önemli katkının, UND’nin kendilerine ilettiği materyallerde olduğu gibi, somut kanıtlarla meseleyi aktarmak olduğunun altını çizdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner91

banner71