banner126

Tırsan FiloTIR’ın avantajını görünce 55 adetlik yeni sözleşme imzaladı

banner157

Alışan Lojistik 2015 yılında Tırsan FiloTır’dan kiraladığı 30 adet treyler ile maliyetleri azaltıp operasyonlarını hızlandırınca  55 adetlik yeni bir kiralama anlaşması yaptı. 36 aylık kiralama opsiyonuyla alınan 55 adet Tırsan Perdeli Maxima Plus semi-treylerler ile Alışan Lojistik, filo yönetimini FiloTIR’a emanet etti.

banner179
banner95

Tırsan, 12 Nisan’da Adapazarı tesislerinde gerçekleştirdiği törenle ADR ve kimyasal madde taşımacılığının öncü firması Alışan Lojistik'e 55 adet Tırsan Perdeli Maxima Plus semi-treylerler teslim etti. Kiralama opsiyonuyla satışı gerçekleştirilen araçlar için yapılan teslimat törenine, Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Tırsan Satış ve Bayi Koordinatörü Ertuğrul Erkoç,  Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla AlışanAlışan Lojistik Operasyonlar Koordinatörü Erkut Kasapseçkin ve Alışan Lojistik Satın Alma Müdürü Ayhan Özekin katıldı.

Maliyetler azalıyor ve filo yönetimi kolaylaşıyor

Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu teslimat töreninde yaptığı konuşmada, Alışan ile yıllardır süren müşteri tedarikçi ilişkilerinin son 3 yılda farklı bir boyuta taşındığına dikkat çekerek, “Artık Türk firmaları da araç kiralayarak hizmetlerini sürdürmeye başladılar. Bu konuda Alışan öncü oldu. Eskiden beri araç kiralanmaz, araç sahibi olunur, araç satın alınır mı düşüncesi vardı. Ama bu artık değişiyor. Bütün riskleriyle beraber bu işi yapabilen firmalara aktarmanın ciddi katma değer sağladığını gören nadir firmalarımız var. Batı’da araç kiralama toplam satışların yüzde 50’sini oluşturur.  Özellikle büyük firmalar kendi mal varlıklarına araç satın almazlar hizmeti satın alırlar. Aracı kiralar, aylık ödeyeceği parayı bilir, servisini, bakımını her şeyi outsorurce eder, kilometre başına araç maliyetini bilir. Ve sadece ona odaklanır” dedi.   Sunulan servis hizmetinin sadece Türkiye içinde değil yurtdışında da verildiğine dikkat çeken Nuhoğlu, “Şu anda 6 binin üzerinde servisimiz var ama 335 servisimiz direkt Kassbohrer servisi olarak her türlü müdahaleyi yapabilecek seviyede. 7 gün 24 saat 17 dilde cevap verebilen bir merkezimiz var. Şoför aradığı zaman en yakın servise yönlendirme yapılıyor” diye konuştu. 

Kiralanan araçların hiçbiri bir gün bile serviste beklemedi

Tırsan Satış ve Bayi Koordinatörü Ertuğrul Erkoç da yaptığı konuşmada, “2015 yılında ilk Alışan ile bir araya geldiğimizde 30 adetlik bir treyler kiralaması yaptık. Bu kiralama anlaşmasını yaparken, fiyat odaklılıktan ziyade hizmet odaklılık ile kendileri ile müzakerelerimizi sürdürdük. Bu anlamda baktığınızda kiralayacak bir müşteri, kullanacak bir lojistikçi aracın tekerleğinin asla durmasını istemiyor. Aracın herhangi bir kazada veya arızada, serviste günlerce beklemesini istemiyor. Bunun için bizim FiloTIR’da kurduğumuz bir altyapımız var. Müşterilerimizin kiraladıkları araçlarımızla hangi servislerimizi hangi lokasyonlarımızı kullanacağımızı önceden tespit ediyoruz. Onun dışında yıllık kilometreleri hangi süreçte hangi parça ya da malzeme bakımda gerekecek hepsini tespit ediyoruz. Akabinde ilgili servislere bu araçlarda öngörülebilecek hasar ya da oluşabilecek aşınan parçalarla ilgili hazırlığımızı yapıyoruz. Bu süreçte araçlar servislerde beklememeli hasarda beklememeli teker hep dönmeli dediğimizde 36 aylık 30 araçlık anlaşmamızda servislerde 1 gün bile bekleyen araç olmadı. Gelen bütün araçlara 24 saat içinde gerekli onarımlar, bakımlar yapılmış ve yola koyulmuş. Büyük kazalara karşı kendilerine ikame araç da bulunduruyoruz. Araç 15 gün 20 gün beklemek zorunda kalırsa ikame aracı kendilerine ikinci gün verebilecek durumdayız. Bu süreç içerisinde 30 adetlik araç üzerine konteyner şasi kiralaması yaptık, bugün de 55 tane daha araç kiraladık” diye konuştu.

Kiralama modelinin çok daha avantajlı olduğunu gördük.

Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan ise kiralama modeli ile elde ettikleri avantajları anlattı. Alışan şunları söyledi: Teknoloji çok hızlı ilerliyor ve bizim de bunlara ayak uydurmamız gelişmeleri takip etmemiz, Türkiye’de ve dünyada uygulanan belirli normlara ekipmanlarımızı uydurmamız gerekiyor. Bunun için de Tırsan gibi bir firmayla çalışınca işimiz kolaylaşıyor, onlar  bizden çok daha iyi takip ediyorlar ve bizim de bunları hizmetlerimize katmak kolay hale geliyor. Bizim de başlangıçtaki düşüncemiz öz mal sahibi olmak üzerineydi. Ama bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki kiralama öz mal modeline karşı çok daha avantajlı bir model. Bir kere her şeyden önce 3-5 senelik periyotlarda araç teknolojileri değişiyor, inovasyon geliyor, ekipmanlar değişiyor dolayısıyla bunun avantajını her anlamda kullanıyor olmak hizmet veren tarafta çok ciddi artı değir sağlıyor. İkinci noktada araçların verimliliği artıyor, yakış miktarları azalıyor, bunun ciddi maliyet avantajı var. Maliyetinizi kontrol edebiliyorsunuz ve sürprizlerle karşılaşmıyorsunuz. Kontrol altına tutabildiğiniz bir yapı ile hizmet sunuyorsunuz. Bir hizmet sağlayıcının en önemli özelliklerinden biri hızlı cevap verebilmek proaktif olabilmek ve fileksıbl altyapıya sahip olmak. İşlerin azalması eksilmesi gibi durumlarda çok daha hızlı hareket edip çok daha zengin bir ekipman yapısıyla çok daha farklı alternatiflerle müşterilerinize çözüm üretebiliyorsunuz. Bu işin sürdürülebilirliği ilk başladığımızda bizim için de soru işaretiydi ama 3 yıldır bir sorun yaşamadığımızı söyleyebilirim. Sistemi doğru kurulmuş bir partnerle çalıştığınızda kendi filonuzdan çok daha iyi yönetilebildiği bir filoyla çalışıyorsunuz.”

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 16:04
banner191
YORUM EKLE
banner160
SIRADAKİ HABER

banner174

banner178