banner126

"TIR sürücülerine “COVİD-19 testi uygulayın!"

UND Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, yurtdışından yük taşıyan sürücülerin 14 günlük karantinaya alınmasının ihracatı yapılamaz hale getirdiğini söyledi. Şener "Öncelikle bu sürücülere COVİD-19 testi yapılması gerekiyor" dedi.

"TIR sürücülerine “COVİD-19 testi uygulayın!"
banner95

Yurtdışından ülkemize gelen sürücülerimizin, Korona Virüs sebebiyle evlerinde 14 gün süreyle karantina uygulamasına tabi tutulmaları karayoluyla batıya yapılan yıllık 42 Milyar dolarlık ihracatımızı yapılamaz hale getiriyor..

14 Gün evinde karantina süresini doldurmadığı için yurtdışına çıkamayan 1.000’i aşkın araç batı kapılarında birikmişken, Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve Ticaret Bakanlığı bu sorunu çözmeye çalışıyor.

Ticaret Bakanlığının destekleri ile Kapıkule’de sınırın “0” noktasında araçların dezenfekte edilerek sürücü değişikliği yapılması yoluyla geçici bir çözüm üretilmeye ve ihracatın önü açılmaya çalışılıyor..

Taşıma problemini kısmi çözecek bu uygulamayı sürdürmeye çalışan taşımacılar Sağlık Bakanlığı tarafından tüm şehirlere gönderilen Covid-19 Test Kitlerinin öncelikle yurtdışına çıkmak için bekleyen 1.000’i aşkın sürücüye uygulanmasını istiyor..

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener,  “115 Bin Covid-19 Test Kitini yurt geneline gönderen Sağlık Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Yurt içindeki 14 günlük karantina süresini doldurmadığı için bekleyen 1000’i aşkın sürücü biran önce bu teste tabi tutulmalıdır. Bu sürücüler, ticaretin devamını sağladıkları için Avrupa ülkelerinde sağlık çalışanları gibi alkışlarla karşılanırken Türkiye’de de bir an önce yola çıkmalarına yardımcı olunmalıdır. Devlet tarafından tüm Avrupa ülkelerinde olağanüstü hal, karantina ve sokağa çıkma birçok kısıtlama hayata geçirilirken eş zamanlı olarak ticareti sağlayan taşımanın aksamaması için birçok kolaylaştırıcı karar da alınmıştır. Sağlık Bakanlığımızdan en acil talebimiz “Sınırlarımızda Bekleyen Sürücülere Acilen Covid-19 Testlerinin Yapılması ve Türkiye-AB Tedarik Zincirinin Kopmamasıdır..” açıklamasında bulundu. 

AVRUPA’DA TAŞIMACILAR İÇİN KOLAYLIKLAR..

Avrupa Birliği, “COVID-19: Komisyon, sağlığın korunması ve eşya ve temel hizmetlere erişim sağlanması konulu Klavuz” hazırlamış ve 16 Mart tarihinde yaptığı Basın duyurusu ile ile kriz döneminde uluslararası taşımanın engellenmemesi hatta çalışmasının kolaylaştırılması gerektiğini ilan etti..

Almanya Ulaştırma Bakanlığı ağır vasıtalar için Pazar günleri için sürüş yasağı uygulamasını kaldırdı, Avrupa’da bir çok ülke günlük 8 saat olan sürüş süresini 10 saate çıkardı..

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 16:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Harun öztürk
Harun öztürk - 5 ay Önce

Avrupada her şeyi kolaylaştırmak için yapiyorlar ,siz ne yapıyorsunuz kapıda 40 km sira için ne yapiyorsunuz sadece parayı düşünün zengini düşünün . Once kapılarda oluşan sorunları çözün biz ondan sonra gönüllü olarak cikariz zaten

Sunay Turunç
Sunay Turunç - 5 ay Önce

Ülkemize girip çıkan yabancı sürücülere ne tür bir kısıtlama getiriliyor.yabancılar boş gelmeye başladı Türkiye'ye. Kendi vatandaşımızdan başka ülkeleri korumaya alırken yabancılardan ülkemizi korunuyoruz Nasıl bir mantık bu.

Coşkun Badır
Coşkun Badır - 5 ay Önce

İyiki kolaylaştırmışlar Belçika dan Türkiye ye on günde gelebildim en sıkıntılı kapı ise bizim Kapıkule çalışmıyor

SIRADAKİ HABER