banner201

Şoförlerin değeri artacak, şoför bulmak zorlaşacak

Karayolu taşımacıları sürücü bulmakta zorlanırken gelecekte bu sorunun artacak olması firmaları kara kara düşündürüyor.

banner179
Şoförlerin değeri artacak,  şoför bulmak zorlaşacak
banner95

Türkiye’de yaşanan sürücü kıtlığı, Avrupa’da daha ağır hissediliyor ve gelecekte firmalar bu konuda daha da zorlanacak. IRU’nun her yıl yaptığı “Yıllık Sürücü Sıkıntısı Anketi” sonuçlarına göre 2021 yılında sürücü bulmak çok daha zor olacak.

20'den fazla ülkeden 800 karayolu taşımacılığı şirketini araştıran IRU, sürücü eksikliğinin en Avrasya’da görüldüğünü ve yüzde 20 açık olduğunu tespit etti. Çin’de ise bu açık yüzde 4 civarında gerçekleşti.

Diğer ülkelerde sürücü sıkıntısı salgın nedeniyle 2019 yılına göre azaldı. Avrupa'da, geçen yıl kamyon şoförü açığı yüzde 24’ten 2020 yılında yüzde 7’ye düştü.

Ancak ulaştırma şirketleri, ekonomiler düzeldikçe ve ulaşım hizmetlerine olan talep arttıkça 2021'de sürücü eksikliklerinin yeniden artacağını tahmin ediyor. Avrupalı ​​şirketler bu yıl sürücü sayısında yüzde 17'lik bir eksiklik bekliyorlar. Bu açığın Meksika'da yüzde 18, Türkiye'de yüzde 20, Rusya'da yüzde 24 ve Özbekistan'da neredeyse üçte birine ulaşması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 14:18

Mutlu Doğan

YORUM EKLE
YORUMLAR
ersinsemerci
ersinsemerci - 8 ay Önce

turkiyede işveren hiç şoför bulamasada şoförün hakkını çalmaktan vazgeçmez, hele sgk primini düşük göstermekten, hem devletten hem soforden çalıyor lar

Murat Metin
Murat Metin - 8 ay Önce

Avrupada sürüçü Acıgı yüzde 24 den yüzde 7 ye nasıl inmiş. Türk şöförler avrupa pilakalı araçlarda calışmaya başladı. Her ay onlarca yüzlerce şöför avrupa ülkelerinde kendisine iş buluyor.
Türkiyede hem devlet hem şirket hem fabrikalar şöförlere abidik gubidik yaptırımlar uyguluyor. Kimse bunu sorgulamıyor çözümde bulmuyor.
Herkez ayagını denk alsın.
İnşAllah hiç şöför bulamassınız.

Arif Erben
Arif Erben - 8 ay Önce

Firmalar bedava adam çalıştırmak istiyor 4000 tl ye çalışanlar var daha

İÑSAALH
İÑSAALH - 8 ay Önce

Çok arasinlarrrr

Halil kıllıbaş
Halil kıllıbaş - 7 ay Önce

Artsın da o doymak bilmeyen patronlar şoförün hakkını yemesin

Bülent
Bülent - 7 ay Önce

Birgün kıymetimiz bilinecekte.
Biz görürmüyüz bilmem.
Selam olsun uzun yol şoförlerine.
Diğer meslektaşlarıma.

Ali Yıldız
Ali Yıldız - 7 ay Önce

Türkiye de şoför un kıymeti bilinse hakkı verilse hiçbir şirket şoförsüz kalmaz... Herkes kazanırdı... Rabbenna hep bana olmaz...

SIRADAKİ HABER

banner212

banner174

banner178