banner201

Randevulu Sanal Sıra Sistemi'ne (RSS) geçici olarak ara verildi

Ticaret Bakanlığı, Randevulu Sanal Sıra Sistemi (RSS) geçici olarak ara verildiğini duyurdu. 15 Temmuz 2020 tarihinde başlayan pilot uygulama, 15 Eylül 2020 tarihinde Kapıkule Sınır Kapısı’nda devreye alınmıştı. Sınır kapılarından Avrupa’ya çıkış 4 kat artarak 98 saate kadar çıktı.

banner179
Randevulu Sanal Sıra Sistemi'ne (RSS) geçici olarak ara verildi
banner95

Ticaret Bakanlığı’nın aldığı kararlar şöyle;

“Sınır kapılarında, uluslararası geçiş belgelerinden kaynaklı beklemelerin giderilmesi için RSS’nin Geçiş Belgeleri Otomasyon Sistemi ile entegrasyonunu sağlamaya yönelik olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TOBB ile çalışmalar devam etmektedir.

• Bulgaristan tarafında geçişlerin hızlandırılmasını teminen Kapıkule Sınır Kapısı'nın karşısında yer alan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nın girişinde frigorifik TIR’lar için ayrı bir hattın oluşturulması, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nın karşısında yer alan Lesovo Sınır Kapısı'ndaki üç peronun aktif olarak kullanılması ve Dereköy Sınır Kapısı'nın karşısında yer alan Malko Tarnovo Sınır Kapısı'nın TIR trafiğine açılması için Bulgaristan makamlarıyla

• •Bulgaristan tarafında geçişlerin hızlandırılmasını teminen Kapıkule Sınır Kapısı'nın karşısında yer alan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nın girişinde frigorifik TIR’lar için ayrı bir hattın oluşturulması, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nın karşısında yer alan Lesovo Sınır Kapısı'ndaki üç peronun aktif olarak kullanılması ve Dereköy Sınır Kapısı'nın karşısında yer alan Malko Tarnovo Sınır Kapısı'nın TIR trafiğine açılması için Bulgaristan makamlarıyla RSS ile Kapıkule Sınır Kapısı’nda uygulanan sistemin diğer sınır kapılarımız ve iç gümrüklerimizle entegre şekilde çalışması, karayolu geçiş belgelerinin tedarik usullerinin basitleştirilmesi amacıyla Bakanlığımızca;

• 15.10.2020 Perşembe günü saat 20:00’dan itibaren, entegrasyon çalışmaları tamamlanıncaya kadar Kapıkule Sınır Kapısı’nda RSS Sistemi üzerinden randevu verilmeyecektir.

• 15-19.10.2020 tarihleri arasında çıkışlarda randevulu araçlara öncelik verilecektir.

• 19.10.2020 Pazartesi sabah saat 08:00’e kadar tüm randevulu araçların çıkışı sağlanacaktır.

• 15-19.10.2020 tarihleri arasında randevusuz gelen araçların çıkışları, randevulu araçların çıkışını takiben kapasite kalması durumunda gerçekleştirilecektir.

• 19.10.2020 Pazartesi sabah saat 08:00’den itibaren Kapıkule Sınır Kapısı’nda yerel sıra sistemi üzerinden araçların çıkışı gerçekleştirilecektir.”

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
banner184
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178