banner201

Planlı ve doğru stratejiler ile belirlenmiş “eğitim ve teşvik sistemi” şart!

Türkiye’de lojistik sektörünün gelişmesine katkı veren, derneklerde aktif rol alan Ulusal Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Gökhan İskender, genç yaşta adım attığı sektörde heybesini büyük deneyimlerle doldurmuş isimlerin başında geliyor. Gökhan İskender’in edindiği deneyimler ışığında sektörün geleceğini nasıl görürdüğünü, neler yapılması gerektiğini birinci ağızdan öğrendik.

banner179
Planlı ve doğru stratejiler ile belirlenmiş “eğitim ve teşvik sistemi” şart!
banner95

Sektör olarak gelişime açık ve dinamikleri hızlı değişen bir yapıya sahip olduklarını anlatan İskender, yeni dünya düzeninde Türkiye’nin en iyi mutfak malzemesine sahip ülklerden biri olduğunu söyledi. İskender’e göre dünya lojistikçileri ile global arenada rekabet edebilmenin yolu, hızlı ve şeffaf mevzuatlardan geçiyor.

2021 yılına hazırlık için ciddi çalışmalar var

"Ülke olarak diğer dünya ülkelerinden daha özverili ve çalışkan insan gücüne sahibiz. Global ekonominin en yüksek olduğu Asya ve Avrupa’yı bağlayan konumdayız. Yani amiyane tabirle mutfak malzemelerimiz olabileceğinin en iyisi. Bundan sonrasında iş artık kanun koyucu ve uygulayıcı kurumlarımızdadır. Dijitallejmenin ön plana çıktığı günümüzde artık daha hızlı ve şeffaf yapıda mevzuatlarımız oluşmalı. Dünya lojistikçileri ile global arenada rekabet edebilmemiz ve lojistik üs olmamızın yolu da budur. 2021 yılının hazırlığı içinde ciddi çalışmalar olduğunu Ticaret Bakanlığımız nezdinde çok net yaşadım ve gördüm. Bahsettiğimiz konular üzerine çalışan ciddi bir bürokrat ekibi var, yapılan hazırlıklar devreye alındığında bana göre daha iddialı ve başarılı bir lojistik sektörümüz olacak."

Transit avantajımızı koruyamıyoruz

Transit taşımalara ayrı bir parantez açan İskender, "İklim ve konum olarak transit taşımalarda en çok kullanılmak istenen ülke konumundayız. Fakat bir takım prosedürlerimiz nedeniyle bu avantajımızı kullanamıyoruz. Transit taşımalar ile alakalı da yakın zamanda olumlu bir adım atılacağı kanısındayım" şeklinde görüşlerini ifade ediyor.

Lojistikçilerin rolünü tüm dünya yakından görmüş oldu

Gökhan İskender, pandeminin herkese daha önce tecrübe etmediği bir deneyim kazandırdığını belirterek şunları söylüyor: "Lojistik emekçilerimizin yaşamımızda ne kadar önemli rolü olduğunu tüm dünya yakından görmüş oldu. Biz de tabii ki tedarik zincirinin devamı için bu süreçte depo emekçilerimizin tüm sağlık önlemlerini alarak çalışmalarımıza kesintisiz devam ettik. 15 günlük periyotlarda tüm depolarımızda görevli mesai arkadaşlarımızın, Covid testlerini düzenli yaptırarak, aksaklığa mahal vermeden hizmetlerimizi sunduk. Ofis alanlarımızda bulunan mesai arkadaşlarımız ise dijital alt yapımız sayesinde evlerinden çalışmalarına devam ettiler ve halen etmekteler. Pandemi konusunu kapatmadan önce bu süreçte bizlerin konforu ve sağlığı için korkusuzca mücadele eden tüm kamu ve özel sağlık çalışanları ile lojistik zincirde görevli emekçilerimize, tüm kolluk kuvvetlerimize canı gönülden şükranlarımı sunarım."

Pandemiden sonra lojistik sektöründe oluşabilecek değişimlerden de bahseden İskender, "Öncelikle şirketlerimizin yazılımları ve kullandıkları ekipman parkurları internet odaklı olacaktır. Bulut teknolojileri bütün süreçlerede yer alacak. Böylece 365 gün 24 saat gerekli veriye güvenli bir şekilde erişim sağlanmış olacak. Bu alt yapıyı henüz tamamlamamış firmaların ilk odak konuları bence bu olmalıdır. Hatta ilerleyen süreçlerde nesnelerin interneti çok daha önemli hale geleceği çin buralara ciddi yatırımlar yapılmalıdır. Dijitalleşmenin daha hayal bile edemediğimiz yerlere geleceği kanısındayım. Bütün yatırım stratejilerimizi buna göre belirliyor ve terminliyoruz" şeklinde konuşuyor.

‘Geçmişten Geleceğe’ yenilenme hareketidir

Sivil toplum kuruluşlarında da aktif görevler alan İskeder, son olarak UTİKAD (Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği) yönetimine talip olan ‘Geçmişten Geleceğe’ ekibi içerisinde yer alıyor. İskender, neden aday olduklarını şöyle açıklayor:

"Geçmişten Geleceğe ekibi aslında bir yenilenme hareketidir. Geçmiş tecrübelerini günümüz modernizasyonu ile harmanlayan, ananelerini kaybetmeden geleceği yapılandırmayı hedefleyen bir duruştur. STK olmaktan öte, ülkemizin ekonomik büyümesinde lojistik sektörünün doğru biçimde konumlandırılması adına atılan bir adımdır. Bu ekip sektörümüzün güçlü sesi ve temsilcisi olarak lojistiği ilgilendiren her alanda fikir ve değer üreten bir kuruluş olma amacı ve gayretinde olacaktır. Vesileniz ile de bu ekibin oluşmasında emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim."

GAİD’in (Gümrüklü Antrepo İşletmeciler Derneği) kuruluşunda ve yönetimde aktif rol alan İskender, derneğin; kamunun yaptığı sektörel çalışmalarda kurumlarla işbirliği yaparak şeffaf, güvenilir ve sürdürülebilir çalışmalara ışık tutmayı, kamu özel sektör işbirliğinde örnek ve öncü sektör örgütü olmayı hedeflediğini belirtiyor.

"Mesleğimize ve meslek emekçilerimize sektörel bir gelecek hazırlamak, sektörümüze saygınlık kazandırmak benim ve tüm yönetim kurulu arkadaşlarımızın yegane amacıdır. Bu yolda yakalanacak her ivme bizi daha iyi hissettirecektir" diyen İskender, derneklerde aktif rol alması ile ilgili larak da şunları söylüyor:

Tecrübeler STK’larda değerlendirilir

"STK’ların (Sivil Toplum Kuruluşu) gelecek nesillere doğru mesleki birikim bırakmada önemli rol aldıkları gerçeğinden yola çıkarsak, edindiğiniz tecrübeleri paylaşmanın en doğru yeri de bana göre STK’lardır. Gelecek nesillere edindiğiniz tecrübeyi bırakarak önemli bir vazife ifa etmiş olursunuz. Paylaşılmayan tecrübenin kimseye fayda getirmeyeceği aşikardır. Tecrübelerimin STK’larda daha doğru değerlendirilebileceği düşüncem tek motivasyon kaynağım."

Lojistik sektöründe değişim eğitim ile başlar

Diğer birçok sektörde olduğu gibi lojistik sektöründe de değişimin eğitimle başlayacağını vurgulayan Gökhan İskender, "Üniversitelerin lojistik bölümlerinde kalifiye insan gücüne yönelik programlar ve eğitimler düzenlenmesi gerekiyor. Nitelikli insan gücünde sektörel olarak başarı yakalamak zorundayız. " diyor.

Diğer yandan teşvikler konusunun da önemli olduğunu hatırlatan İskender, ülke olarak global arenada marka olan entegre lojistik firması çıkarmanın önemine dikkat çekiyor. İskender, sözlerini şöyle tamamlıyor: "Şöyle ki ; lojistik olarak coğrafyamızın konumuna uygun yatırımları destekleyerek ve fonlayarak hem uluslararası arenada hem de ülkemizde ciddi başarılar elde edebiliriz. Şayet lojistik üs olmayı hedefliyorsak planlı ve doğru stratejiler ile belirlenmiş eğitim ve teşvik sistemi devreye alınmalıdır."

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 00:04

Mutlu Doğan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner174

banner178