Nakliyeciler tekrar Ro-Ro’nun sahibi oluyor

UND ortak girişim modeli oluşturarak Ro-Ro işine tekrar giriyor. İlk etapta şu anda satışta olan UN Ro-Ro’ya teklif verecek olan girişim, Ro-Ro işinde oldukça kararlı. Akdeniz’de Ro-Ro liderliğini yeniden ele geçirmeyi hedefleyen UND’nin yeni oluşumunda bir firmanın alacağı en büyük hisse oranı 4,5’u geçmeyecek. 5 yıl içinde de hisselerin yüzde 50’si halka açılacak.

Nakliyeciler tekrar Ro-Ro’nun sahibi oluyor
banner95

UND bugün gerçekleştirdiği bir toplantıyla Ro-Ro için kararlı olduklarını açıkladı. Toplantıya UND Yönetim Kurulu üyeleri, Ekol Lojistik Ortak Girişimi katıldı. Çetin Nuhoğlu yaptığı açıklamada, Avrupa yönlü taşımalardaki sıkıntıları anlatarak Ro-Ro’nun sürdürülebilirlik için şart olduğunun altını çizdi. İlk etapta UN Ro-Ro’yu satın almak için ihaleye gireceklerini, bu iş olmazsa ya başka Ro-Ro firmasını alacaklarını ya da kendi firmalarını kuracaklarını açıkladı. Yeni ortak girişimin önemli hedefler koyduğunun üzerinde duran Çetin Nuhoğlu, sürdürülebilirlik, şeffaflık, herkese eşit mesafede olma, rekabetçilik, hesap verebilirlik gibi  özellikleriyle yeni oluşumun batıya taşıma yapan tüm uluslararası taşımacılara açık olduğunu aktardı.

2007 yılında ABD’li fon şirketi KKR’ye satılan UN Ro-Ro şirketinin hisselerinin satılacağının duyurulması üzerine, daha önce satılmış olan hisselerini geri almak üzere harekete geçen UND Yönetimi, üyeleriyle temel ilkeler üzerinde uzlaştığı yeni bir ortaklık ile teklif sunmaya karar verdi. 1994 yılında, Yugoslavya’daki savaş nedeniyle Avrupa’ya karayolu taşımalarının tıkanması sonucunda UND liderliğinde ve UND üyeleri tarafından yeni bir iş modeli üzerinde kurulan Ro-Ro hattı, yıllar içinde verimli bir işletmeye dönüştü.

1994’te başarıyla hayata geçirilen ve yıllar içinde sürdürülebilirliğini kanıtlayan UN Ro-Ro şirketine yeniden talip olduklarını belirten UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, böyle bir oluşumun temel nedenini öncelikle ülke performansına katkı sağlayacak yapıların oluşturulması, daha sonra sektör firmalarının başarılı olabilecekleri altyapıların hazırlanması” olarak açıkladı.

 Ahmet Musul ne dedi?


Ortak girişimde yer alan Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul’a herkesin merak ettiği soruyu yönelttik. Ekol Lojistik bu işin neresinde olacak, diğer firmalardan farklı hakları olacak mı? Musul tüm güçleriyle, hacimleriyle ve denetimleriyle bu girişime destek vereceklerini ifade etti ve ekledi: “Diğer firmaların ne kadar  hakkı varsa bizim de o kadar hakkımız olacak. Zaten bir firma en fazla yüzde 4,5 hisseye sahip olabiliyor. Ekol lojistik olarak tüm hacmimizle buna destek vereceğiz. Yani Alternatif Ro-Ro’ya verdiğimiz desteği yeni yapıya vereceğiz .” Ahmet Musul bu durumda Alternatif Ro-Ro’nun olmayacağını da belirtti. 


Ortak girişim adına UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Satın alma kararımız; Türkiye ve AB arasında yapılan ticaretin gelişmesi ve taşımacılarımızın rekabet gücünün artması için çok önemlidir. Türkiye 2008-2013 yıllarında  yapılan taşımalarda  pazar payı kaybetti. 2008 yılında toplam 400 bin taşıma varken, 2013 yılında  bu sayı 500 bine çıktı. 2008 yılında 400 bin taşımanın 335 bini Türk taşımacılar tarafından yapılırken sadece 65 binini yabancılar taşıyordu. 2013 yılında  500 bine çıkan Türkiye’nin Avrupa’ya yapılan taşımalarında Türk taşımacıların payı 335 binden 310 bine düştü. 65 bin taşıyan yabancıların ülkemizden  batıya gerçekleştirdikleri  sefer sayısı   ise  son 10 yılda yüzde 300 artarak 190 bine çıktı. 2004 yılında batıya yapılan taşımaların merkezi olan İstanbul’da 443 firmamız varken bu firmaların sayısı 400 binin  altına düştü.  Son 10 yılda ihracatımız 3 kat artasına rağmen firma ve sefer sayılarımız ise düşüş gösterdi UN Ro-Ro ise bu dönemde  büyüme taleplerimizi yerine getirmedi.   Dolayısıyla bu proje bizim yaşam mücadelemizdir. Bu sorumluluğu yerine  getirmek için de bu kararı aldık.” diyerek hedefe  odaklandıklarını ifade etti.

Akdeniz çanağında, Doğu Afrika’ya kadar uzanabilecek yeni ulaştırma koridorlarının oluşturulması hedefiyle yola çıktıklarını aktaran Nuhoğlu, tüm UND Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra mevcut Ro-Ro hatlarını en fazla kullanan ve büyük nakliyecilerle yaptıkları istişareler sonucunda yeni yatırım ortaklığı için temel ilkeler üzerinde uzlaşıldığını belirtti.

1- Sürdürülebilirlik:  Özellikle  Avrupa’ya çıkışlarda karayolunda yaşanan darboğazlar, kotalar geçiş kısıtlamaları ve yüksek ücretlere karşı sürdürülebilir bir alternatif yaratılarak ihracatımızın karayoluna mahkum edilmemesinin önüne geçilecektir.

2- Herkese eşit uzaklıkta olan bir iş modeliyle, Ro-Ro kullanıcılarının hiçbir teminat vermeden ve ekstra ödeme yapmadan Kullandığı sayı oranında hisse sahibi olacağı bir yapı kurulacak, büyük, küçük herkesin hizmet alımında eşit muamele görmesini temin için bağımsız bir kurul tarafından yönetilmesi sağlanacaktır. Yönetim Kurulu 7 üyeden oluşacak, bunlardan sadece 3’ü uluslararası nakliyeci olacak, sektör dışından deneyimli, profesyonel ve saygı duyulan bir Yönetim Kurulu oluşturulacaktır. 

3- Hesap  verilebilirlik ve Şeffaflık ilkesi altında, Bağımsız Uluslararası şirketler ve UND ilgili kurulları tarafından izlenen, denetlenen ve performansı tüm kullanıcılar tarafından  takip edilebilen bir yapı oluşturulacaktır.

4-Türkiye’nin batıya yapılan taşımalarında yabancı taşımacılara karşı alternatif, tüm taşıma modlarına karşı denizyolu, demiryolu gibi farklı modlarında bir araya getirilerek intermodal taşıma sistemleriyle; rekabetçi bir sistem oluşturulacaktır. 

5-Sektörün sahiplenmesi sonucunda, kullanım artırılarak yüksek doluluk sağlanacak elde edilecek maliyet avantajı kullanıcılara yansıtılarak herkes için Yüksek katma değer sağlanacaktır.

Girişimin temel hedeflerinden birinin 5 yıl içinde yüzde 50’sini halka açılması olduğunu söyleyen Nuhoğlu, yeni yapıda 5 yıl içinde halka açılacak olan şirkette hissedarlık oranının en fazla yüzde 4.5 ile sınırlandırılacağını açıkladı.

 “UND olarak o tarihte UN Ro-Ro’nun satışına karşıydık, hatta rahmetli Saffet Ulusoy da karşıydı. Ama 2006-2007 konjonktüründe çok cazip teklifler ortaya çıktı. Çeşitli fonlar vardı, fakat UN Ro-Ro o  günkü şartları sağlayamadığı için büyüme ihtiyacımızı karşılayamadı. UN Ro-Ro, planlarımız içindeki büyüme ve rekabetçilik hedeflerine tam yanıt veremediği için Pazar payımızı kaybettik, yabancıların pazardaki payı arttı. Tekrar satışı söz konusu olursa, bu yüzden, sektöre geri kazanılmasının doğru olacağına inanıyoruz.  Tüm nakliyeci dostlarımız, böyle bir yapının tekrar sektöre kazandırılması konusunda istekliler. Ro-Ro taşımalarının yüzde 20-30’unu gerçekleştiren taşımacılarımız da bu yapıya yüzde 100 destek vereceklerini açıkça ifade ettiler. 

Halen kendi Ro-Ro hattını işleten Basın toplantısına katılarak Ortak Girişime Destek veren Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul bu yeni yapıda kendisini nasıl konumlandıracağına dair soruya ”Şu anda Alternatif Ro-Ro Şirketine vermekte olduğumuz desteği, artık yeni yapıya vereceğiz” şeklinde cevap verdi.

Çetin Nuhoğlu, Türkiye’nin büyümesi için ihracatın artmasının gerektiğini, bunun için bu coğrafyadaki ticaret ve taşımacılıktan daha fazla pay alması gerektiğini belirtirken, “lojistik hizmetlerin yeni iş modelleriyle geliştirilmesi ve hem karayolunda, hem denizyolunda etkin yeni ulaştırma koridorlarının yaratılması sürecini sonuna kadar destekleyeceklerini ifade etti.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner91

banner71