banner126

Mısır engeline Ürdün çözümü

Hatay Ro-Ro Mısır engelini Ürdün ile aşmayı başardı. Hatay Ro-Ro yönetimi Ürdün Ulaştırma Bakanlığı ziyaretinden olumlu sonuçla döndü. Hatay Ro-Ro İskenderun ve Akabe (Ürdün) Limanları arasında bir hat kuracak ve karayolunda da araçlar yüzde 50 indirimle geçebilecek.

banner179
Mısır engeline Ürdün çözümü
banner95

Hatay Ro-Ro, Mısır engelini tek tek aşmayı başardıklarını belirten bir basın açıklaması yaparak son gelişmeleri aktardı. Ürdün üzerinden yapılacak Ro-Ro taşımaları ve yine bu ülke üzerinden yapılacak karayolu taşımalarındaki indirimlerle bu engelin aşıldığını belirten basın açıklamasın şöyle:

Bilindiği üzere Suriye sınır kapısının kapanması, ardından oluşturulan RO-RO hattı ve bu hatta faaliyette bulunan şirketlerle ilgili yaşanan çeşitli sıkıntılar bölge taşımacısının kendi çözümünü kendisinin bulmasına sebep olmuş ve 2014 yılında HATAY RORO KOMBİNE TAŞIMACILIK İŞLETMELERİ A.Ş. faaliyetine başlamıtı. Diğer yandan, Nisan ayında Mısır tarafından yapılan açıklama ile Türkiye –Mısır arasındaki karayolu anlaşmasının sonlandırılacağı bildirilmişti.

Bunun üzerine, HATAY RORO yönetimi son derece stratejik bir karar alarak seferlerini Süveyş Kanalı üzerinden devam ettirmiştir. Sürücülerin transferi ise Mısır üzerinden yapılmaktaydı. Ancak, Mısır hükümetinin artık sürücülerin yaptığı yeni vize başvurularını kabul etmemesi bir başka engel olarak ortaya çıkmıştır. Suudi Arabistan’ın vize uygulaması (sürücü ile aracın aynı sınır kapısında girme zorunluluğu) nedeniyle de Sürücü transferleri direkt olarak bu ülkeye yapılamamaktaydı. 

 

ALTERNATİF LİMAN ARAYIŞI..

Yaşanan bu sorunla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığımız başta olmak üzere tüm kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarına ziyaretler gerçekleştirilmiş, talepler iletilmiştir.  Diğer yandan, HATAY RORO alternatif çözümler üzerinde çalışmaya başlamıştır. Böylece Akabe Limanı-ÜRDÜN olabilecek en uygun alternatif liman olarak seçilmiş ve gerekli yapıyı oluşturmak, maliyetleri tespit etmek üzere Ürdün’e bir dizi seyahat düzenlenmiştir.

 İlk olarak Mayıs ayı başında HATAY RORO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Yusuf HATAY, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Abdurrahim KILIÇ ve Genel Koordinatör Sayın Mine KAYA’dan oluşan heyet Amman Büyükelçiliğimiz ve Ticaret Müşavirliğimizin yoğun gayretleri ve destekleri ile Ürdün Ulaştırma Bakanı, Sanayi ve Ticaret Bakanı, Ürdün Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı ve Akabe yönetiminden sorumlu ASEZA Başkanı’nı ziyaret etmiştir. 

Bu ziyaretlerde,  Akabe Limanı ile İskenderun Limanı arasında kurulması planlanan hattın etkin, verimli ve fizibl olması için Karayolu geçiş ücretleri ile liman ücretlerinde indirim yapılması talebi ana gündemi oluşturmuştur. Bu talepler Ürdün Hükümeti yetkilileri tarafından da son derece olumlu karşılanmış ve gerekli çalışmaların yapılacağı sözü verilmiştir.

Ardından, geçtiğimiz hafta HATAY RORO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Güler, Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahim KILIÇ ve Genel Koordinatör Mine Kaya’dan oluşan heyet tekrar Amman’a bir ziyaret gerçekleştirmiş; Ulaştırma Bakanı, Sanayi Odası Başkanı ve ASEZA Başkanı ile tekrar bir araya gelinmiştir. Bu görüşmelerde elde edilen sonuçlar memnuniyet vericidir.

HATAY RORO ÜRDÜN’DEN SEVİNDİRİCİ HABERLERLE DÖNDÜ..

Alınan bilgiye göre; bundan böyle limanda ihracat/ithalat araçlarına uygulanacak liman elleçleme ücretlerinde transit geçiş yapacak uygulanacak ücretler % 40 indirimli olacaktır.

Diğer yandan, uzun yıllardır Türk karayolu taşımacıları tarafından Karayolu geçiş ücretinde indirim talep edilmekte ancak bir sonuç alınamamaktaydı. Nihayet yapılan düzenleme ile Karayolu Yol geçiş ücretinde % 50 indirim (ton x km x 0,02 JD şeklindeki uygulama) yapılmasına dair kararın hazırlandığı ve yakında Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından yürürlüğe gireceği HATAY RORO    heyetine bildirilmiştir. Bu gelişme tüm sektörümüz için önemli bir gelişmedir.

SUUDİ ARABİSTAN MÜJDESİ…

Tüm gelişmeler olurken HATAY RORO yönetimi bir yandan da Suudi Arabistan’a sürücülerin transferi ile ilgili yoğun çaba sarf etmiş; kamu girişimlerinin yanı sıra S. Arabistan ihracatçıları ve özel sektör ile de görüşmelerini sürdürmüştür. Böylece, heyetin Türkiye dönüşünde S. Arabistan’da Türkiye’ye önemli miktarda ihracat yapmakta olan bir firma ile yapılan ortak girişimler olumlu sonuçlanmış; söz konusu ihracatçı firma kefaletinde sürücülerimizin artık Suudi Arabistan’a uçakla transferi mümkün hale gelmiştir.

Bununla ilgili gerekli tüm dokümanlar hazırlanmakta olup, uçak transferinin NAS AIR ve THY katkılarıyla sürdürülmesi yönünde çalışmalar tamamlanmak üzeredir.  İlk transferin ise Duba’da araçlarını gemiye bindirip Türkiye’ye gelecek olan sürücülerle başlatılması hedeflenmektedir.

HATAY RORO bölge ihracatçımız ve taşımacılarımızın Pazar kaybetmesini önlemek, faaliyetlerine devam edebilmelerini sağlamak üzere yoğun gayretler göstermiş ve herkes için olumlu sonuçlar doğuracak sonuçlar elde etmiştir. Bu vesile ile, söz konusu sonuçlara ulaşmamızda bizlerden desteğini esirgemeyen başta Dışişleri Bakanlığımız, Amman Büyükelçiliğimiz , Amman Ticaret Müşavirliğimiz ve Ürdün Ulaştırma Bakanı, Sanayi ve Ticaret Bakanı, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı ile ASEZA Başkanına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Sektörümüz ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.

 YÖNETİM KURULU

 

banner191
YORUM EKLE
banner160
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178