banner201

Madenli Limanı, hudut kapısı oldu

Hatay'ın Arsuz ilçesi Madenli beldesinde bulunan limanın, 20 Kasım'da Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile 'uluslararası giriş çıkışlara açık daimi hudut kapısı' ilan edildi. Bu kararla, Hatay Deniz Otobüsü (HADO) ile Akdeniz'deki KKTC, Beyrut, Lazkiye gibi yerlere yolcu taşımacılığının önü açıldı.

banner179
Madenli Limanı, hudut kapısı oldu
banner95

Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD) karar ile Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinde çok önemli bir adım atıldığını, Mersin, Antalya gibi yurtiçi ve KKTC, Beyrut gibi yurtdışı bölgelere yapılacak yolcu taşımacılığının Hatay ekonomisine olumlu katkı sağlayacağını söyledi.

Başkanı Murat Hayzaran ile Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Ok ise yeni limanın 100 metrelik bir rıhtıma sahip olduğunu, 330 yolcu taşıyan katamarantipi teknelerin kullanılacağını, Girne ya da Magosa'ya ortalama gidiş süresinin 3-4 saat olacağını ifade etti. Ok, limanda bir firma ile sözleşmeli çalışma düşündüklerini, yurtiçinin yanı sıra bir İtalyan firması da konuyla ilgilendiğini, Hatay Deniz Otobüsü projesinin, ülkemizin doğu-batı ekseninde ulaşım koridoru oluşturarak, uluslararası deniz ulaşımını canlandırmayı amaçladığını ifade etti.

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174

banner178