banner201

Macaristan Transit Geçiş Belgesi Sorunu çözüldü

banner250

Yıllardır süren ve ihracatın önünde büyük engel oluşturan Macaristan Transit Geçiş Belgesi Sorunu çözüldü. Macaristan’dan temin edilecek toplam transit geçiş belgesi sayısı 110 bine, toplam ikili geçiş belgesi sayısı ise 5 bine çıktı.

banner242
Macaristan Transit Geçiş Belgesi Sorunu çözüldü
banner231

Video konferans yoluyla yapılan Türkiye-Macaristan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı'ndan sonra geçiş belgesi sorununun çözüleceğini, ihracatın artacağını bildirdi.
Ayrıca 3 bin adet olan ikili geçiş belgesinin toplam 5 bin adet olacağı, bu şekilde Macaristan’dan temin edilecek toplam transit geçiş belgesi sayısının 110 bine, toplam ikili geçiş belgesi sayısının ise 5 bine yükseleceği ifade edildi.

Alınan karar ile ilgili değerlendirmede bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu “Macaristan heyeti ile yaptığımız Kara Ulaştırması Karma Komisyonu toplantısında, taşımacılarımızın Avrupa'ya gerçekleştirdiği taşımalarda büyük bir sorun olan Macaristan Transit Geçiş Belgesi sorununu çözdük. Ülkemize ve sektörümüze hayırlı olsun” dedi.

banner95

MEVCUT GEÇİŞ BELGESİ KOTASI DEVAM EDECEK

Bakanlık, Macaristan heyeti ile yapılan müzakereler sonucunda, mevcut geçiş belgesi kotasının Türk tarafı için; 3 bin adet ikili geçiş belgesi, 36 bin adet transit geçiş belgesi, bin adet üçüncü ülke geçiş belgesi, Macar tarafı için; 3 bin adet ikili geçiş belgesi, 15 bin adet transit geçiş belgesi, 8 bin adet üçüncü ülke mevcut geçiş belgesi kotasının aynı kalması yönünde mutabık kalındığını bildirdi.

Bakanlık, mevcut sisteme ilave olarak; Macaristan ile yıllardır çözülemeyen transit geçiş belgesi sorununa çözüm amacıyla 2021 yılında deneme amaçlı olarak Macaristan’da geçerli bin 566 UBAK belgesinin kullanılmaması; bunun karşılığında Türk taşımacılara 2021 yılında ilave olarak 74 bin adet transit belge verilmesinin kararlaştırıldığı, ayrıca 3 bin adet olan ikili geçiş belgesinin toplam 5 bin adet olacağı bildirildi. Bu şekilde Macaristan’dan temin edilecek toplam transit geçiş belgesi sayısının 110 bine toplam ikili geçiş belgesi sayısının ise 5 bine yükseleceğini ifade etti.

Bakanlık ayrıca Türk taşımacıları için 2020 yılında alınan iki bin 200 adet transit geçiş belgesine ilave olarak bin adet daha verileceğini, yine 2021 yılının Mayıs ayında tarafları bir araya gelerek ikili taşıma pazarını ve geçiş belgesi sayılarının görüşüleceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 11:55

Mutlu Doğan

YORUM EKLE
banner244
SIRADAKİ HABER

banner174

banner246

banner178