Lojistikte %16’lık büyüme yaşandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) geçtiğimiz günlerde yayınladığı rapora göre başta AB ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye olan ihracat rakamlarında artış gözlendi. Yaşanan bu artış, lojistik sektörünü de olumlu yönde etkiledi. AB ülkelerine yapılan ihracat %6,1 artarken, lojistik alanında da %16’lık büyüme yaşandı. Rakamlar, 30 milyar dolarlık pazara sahip olan Türkiye lojistik sektörünün, ilerleyen dönemlerde ciddi bir genişleme gösterebileceğine işaret ediyor.

Lojistikte %16’lık büyüme yaşandı
banner95

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı “Ekonomi ve Dış Ticaret 2014” raporundaki verilere göre Türkiye’de ihracat istikrarlı şekilde büyümeye devam ediyor. AB ülkelerine yapılan ihracatın oranı %6,1 yükselerek toplam ihracatın %41’ine ulaştı. Rapora göre gıda, tekstil, mobilya ve mermer ihracatında da artış görüldü. İhracat rakamlarındaki bu artış, Türkiye’nin turizmden sonra en büyük potansiyele sahip lojistik sektörünü de olumlu yönde etkiledi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, “Lojistik sektörü birçok gelişmeye bağlı olarak büyüyen, edilgen bir sektör. İhracat rakamlarında yaşanan artış, lojistiği de direkt olarak olumlu yönde etkiliyor. Aynı zamanda bu alana yapılan yatırımların daha da artmasını sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Üretim, ihracat ve lojistik faaliyetlerinin bir bütünün parçaları olduğunun altını çizen Taner Ankara, “Lojistiğin gelişimi en başta ülkede üretilen ürünün kalitesine bağlıdır. Ürün ne kadar kaliteli ve güvenilirse ülke dışına satışı da o denli kolay olur. Yani üretimdeki kalite sayesinde sektör zincirleme bir etkileşim sonucunda gelişme gösterir.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71