banner201

Lojistik sektöründe şoför sıkıntısı eğitim ile çözülebilir

MESİAD Lojistik ve Akaryakıt Sektöründen Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Abuzer Yavuz, lojistik sektöründe 20 bin civarı şoför ihtiyacı olduğunu belirterek, bu alanda eğitimlerin verilmesiyle hem sektörün personel ihtiyacının karşılanacağını hem de işsiz sayısında düşüş olacağını kaydetti.

Lojistik sektöründe şoför sıkıntısı eğitim ile çözülebilir
banner95

Ülkemizin ekonomisinin gelişimine ve sektörün canlanmasına olanak sağlayacak ara eleman ihtiyacının giderek önem kazandığını belirten Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Lojistik ve Akaryakıt Sektöründen Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Abuzer Yavuz, bu alanda eğitimlerin verilmesi çağrısında bulundu.

İş dünyasında ara eleman ihtiyacının sürekliliğine değinen Yavuz, “Ülkemizde TÜİK verilerine göre işsizlik yüzde 12-13 oranındadır. Buna inanmak mümkün değil, görüşümüze göre işsizlik yüzde 20-25 bandındadır. Aynı zamanda ülkemizde ara eleman ihtiyacı çok fazladır. Bizim sektörümüzde son yıllarda sürücü eksiği gözle görülür şekilde hissedilmeye başladı. Bazı firmaların araçları şoför eksiğinden dolayı garajlarda yatmaktadır. Şu an benim tahminime göre Türkiye'de 15-20 bin sürücüye ihtiyaç vardır. Yurt için çalışma koşulunda 5 bin, yurt dışında ise 10 bin TL civarı maaşla çalışma olanağı sunan sektörde personel eksiğinin giderilmesi ülkemizi bir üst lige taşır” dedi.

Personel eksiğinin giderilmesi için eğitim verilmesi gerektiğini savunan Yavuz, “İlimizde MESİAD -UND-Üniversite işbirliği ile şoförlük eğitimlerinin verilmesi hem işsizlerin hem firmaların yararına olacaktır. Adaylara pratik, hızlandırılmış eğitimlerin verilmesi ülkemizin kalitesine katkı sağlar. Ayrıca sektörde oluşan personel eksiği nedeniyle kursiyerler eğitimlerinin hemen ardından iş bulabilirler. Ülkemizin işsiz sayısı ve daralan iş olanakları göz önüne alındığında ara eleman eğitimlerinin önemi daha iyi anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2021, 11:06

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut çiftçiler
Mahmut çiftçiler - 5 ay Önce

Sürücü belgem e sınıf serecem var pisko teknik var yardımcı
olursanız sevinirim cep telefonum 05425566360

Hamdi tokdil
Hamdi tokdil - 5 ay Önce

EĞİTİMLİ ŞÖFÖR FİRMALARIN İŞİNE GELMEZ ÇÜNKÜ HAKLARINA SAHİP ÇIKAÇAKLARI VE KENDİLERİNİ KULLANDIRMAYAÇAKLARI İÇİN

Mehmet ali gemici
Mehmet ali gemici - 5 ay Önce

Tır şöförünü askarı üçretten kultarın önçe

Yusuf evci
Yusuf evci - 5 ay Önce

sayın abuzer bey şoförlük işinde en ufak bir caziplik kalmamıştır sen yurt içi 5000 tl maaş yazmışsın ama hangi firma veriyor onuda yazın firmalar yol parası harcırah hepsi içinde veriyor şoförün eline net kalan parayı söyleyin asgari ücretin altına düşüyor onun içinde gençlerin ilgisini çekmiyor amelelik bile şoförlükten daha çok ilgi görüyor sizler eger eğitim verecekseniz önce firma sahiplerine eğitim verin

SIRADAKİ HABER

banner216

banner174

banner178