banner126

Kağıt uçuş dokümanları yerine tablet kullanacak

TNT’nin başvurusunun ardından, tüm güvenlik koşul ve gereksinimlerinin sağlanıp sağlanmadığının denetleyen Belçika Sivil Havacılık Kurumu, uçuş bilgilerini içeren dijital yazılım anlamına gelen Elektronik Uçuş Çantası (EFB) olarak iPad Air tablet kullanımını onayladı.

Kağıt uçuş dokümanları yerine tablet kullanacak
banner95

TNT bünyesinde faaliyet gösteren hava filosunun tamamında “kağıtsız kokpit”  uygulamasının başlamasıyla her bir iPad, uçuş mürettebatı tarafından her uçuşta taşınıyor olan 50 kilo matbu doküman ve el kılavuzunun yerini alacak. Tüm uçuş mürettebatını kapsayan kağıt üzerinden elektronik ortama geçiş, uçuş dokümanlarının güncellenmesini sadeleştirip kolaylaştırırken aynı zamanda, merkezi ve elektronik olarak yapılmalarını mümkün kılarak kağıt kullanımını da ciddi ölçüde azaltıyor.

 “TNT, Avrupa’da “kağıtsız kokpit” sistemini kullanma izni alan ilk ticari havayolu şirketlerinden biri. Bu da TNT’nin inovasyon ve güvenliğe olan bağlılığını ortaya koyuyor” diyen TNT Türkiye Genel Müdürü Çetin Yalçın, TNT’nin operasyonlarda süreçleri mükemmelleştirirken her zamanki gibi çevreye duyarlı yeniliklere imza atacağını belirtti.

 TNT uçaklarının kokpitleri, havalanma ve iniş dahil, uçuşun her aşamasında kullanılan cihazların yerleştirilebilmesi için modifiye edildi. Aralarında TNT Türkiye’ye hizmet veren ve günlük hava kargo kapasitesi 45 ton olan iki uçağın pilotlarının da bulunduğu 274 TNT pilotu, iPad’lerini teslim aldı. TNT pilotları, 1 Ocak 2015’ten itibaren harita, navigasyon bilgileri ve el klavuzlarına yalnız iPad üzerinden erişebilecekler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER