İÜ lojistikte eğitimi daha yukarı taşıyacak

İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksek Okulu Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve üyelerinin katkılarıyla modern bir tesise kavuşmasının 10. yılını kutladı. Çetin Nuhoğlu “Artık fakülte olmanın zamanı geldi” diyerek diğer okullara da çağrıda bulundu: “Anadolu’daki bütün okullar bir araya gelerek ortak bir müfredat ortaya koymalıdır. Kendi araştırmacılarımızı yetiştirmeliyiz. Sanayi-okul işbirliğini geliştirmeliyiz” dedi.

İÜ lojistikte eğitimi daha yukarı taşıyacak
banner95

Uluslararası Nakliyeciler Derneği, üyelerinin katkıları ile İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksek Okulunun çağdaş ve modern koşullarda bir eğitim tesisine kavuşmasının 10. yılını, düzenlenen bir panel ve okulun açılmasına katkı gösteren kurumlara ve eğitmenlere verilen teşekkür beratı ve plaket takdim töreni ile kutladı.

Bridgestone ana sponsorluğunda gerçekleşen davete Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Hamza Demirdelen, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Eyüp Çetin, uluslararası nakliye firmalarının üst düzey temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

“En önemli projem”

Açılışta konuşan UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu başkanlığı döneminde önemsediği en iyi projesinin bu okul olduğunu belirterek “Türkiye’de lojistik ve ulaştırma branşı 27 üniversitede lisans eğitiminde, 60’dan fazla ön lisans programında, 12 yüksekokulda ve 3 doktora programında okutulmaktadır.  Bu da, 10 yıl önce çok doğru bir adım atmış olduğumuzu gösteriyor. Biz bu okulu 2004 yılında tüm öğrencilerimize ve sektöre armağan ettik ve geçen her senede okulumuzun bir adım daha öteye gitmesi için büyük çaba sarf ettik.  Bizim bir meslek örgütü olarak yapabileceklerimizin elbet bir sınırı var.  Burada iş daha çok özel sektöre düşüyor. Türkiye’de henüz lojistik alanında bir araştırma merkezi yok.  Umuyoruz ki sizlerin ve devletimizin değerli katkılarıyla ileriki dönemde Türkiye de lojistik alanında Avrupa’daki muadillerine kısa sürede yetişecek” dedi.

Sektör büyüyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Hamza Demirdelen de son yıllarda lojistik ve taşımacılık sektörünün GSMH’dan aldığı payın yüzde 5 arttığına dikkat çekerek, farklı ulaşım modlarına yapılan yatırımlarla sektörün önünün açıldığına işaret etti. Demirdelen, insan altyapısına yapılan yatırımların öneminin de altını çizerek sektörü bilen, bilinçli insanların bu sektörü geliştireceğini kaydetti.

Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar Türkiye’nin lojistikteki avantajına dikkat çektikten sonra genç bilim insanlarının ödüllendirilmesi ve desteklenmesi için çalıştıklarını söyledi.

Lojistik eğitiminde örnek olduk

İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu Müdürü Eyüp Çetin okulun 15’inci yılını, yeni binaya geçmelerinin de 10’uncu yılını kutladıklarını belirterek “Alanında öncü olmanın gururunu yaşıyoruz. Diğer okullara model olmamız bizim için ayrı bir kıvançtır. Lisans eğitiminin yanında uluslararası taşımacılık ve lojistik eğitimleri adı altında lisansüstü eğitimler de veriyoruz. Erasmus için 4 okulla anlaşma yaptık. 13 öğrencimizi yurtdışında önemli okullara göndereceğiz” dedi.

 Açılış konuşmaların ardından okulun yapımına katkı sağlayan kurumlara ve bugüne kadar eğitim verenlere plaket takdiminin ardından etkinlik 10. yıl şerefine pasta kesim töreni ve kokteyl ile devam etti. Toplu fotoğraf çekiminin sonrasında ulaştırmada ve lojistik yükseköğretiminde yaşanan sorunlara ve sektörün mezunlardan beklentilerine dikkat çekilen, “Ulaştırma ve Lojistik Eğitiminin Dünü, Bugünü ve Yarını” adlı konferans Galatasaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Şakir Ersoy, Ulaştırma ve Lojistik Yüksek Okulu eski müdürü Prof. Dr. Hayri Ülgen, Yrd. Doç. Dr. Gültekin Altuntaş, Okan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Uluslararası Lojistik Bölüm Başkanı Doç. Dr. A. Zafer Acar ve Omsan Lojistik Filo Müdürü Murat Kunduracı’nın katılımıyla gerçekleşti.

Etkinliklerin ardından Tırsan Treyler’in katkılarıyla yapılan Serdar Aydıntuğ Kütüphanesi açıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet yumuşak
mehmet yumuşak - 5 yıl Önce

İstanbul üniversitesi lojistik eğitimi konusunda öncülük yapmıştır.Çetin NUHOĞLU'nun konuşmasına Türkiyede şu anda 95 tane meslek lisesinde ulaştırma alanında eğitim verildiğini eklemek isterim.yıllardır liselerde lojistik alanında eğitim vermektedir. saygılarımla

SIRADAKİ HABER

banner71