İlk 9 ayda 13 milyar dolarlık ticaret yaptı

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yılın ilk 9 ayında Çin ile Kuşak ve Yol ülkeleri arasındaki ithalat ve ihracat hacmi 6 trilyon yuanı aşarak (13 milyar dolar), geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 arttı.

İlk 9 ayda 13 milyar dolarlık ticaret yaptı
banner95

Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, dün düzenlenen basın toplantısında, Çinli şirketlerin Kuşak ve Yol ülkelerinde yaptıkları, finans dışı yatırım miktarının yüzde 12,3 artarak 10 milyon 780 milyon dolara ulaştığını, müteahhitlik hizmetleri değerinin yüzde 18,4 artarak 58,5 milyar doları bulduğunu belirtti.

Bu arada Çin ile ilgili ülkelerin serbest ticaret bölge kurma çalışmaları da sürüyor, Asya-Pasifik Ticaret Anlaşması'nda belirlenen gümrük vergilerinin azaltılmasıyla ilgili sonuç belgesi sayesinde 10 binden fazla üründe gümrük vergisi ortalama yüzde 33 oranında düşürülecek.

Addis Ababa-Djbouti demiryolu, Piraeus limanı ve Mombasa-Nairobi demiryolu gibi işbirliği projeleri pürüzsüz şekilde işletiliyor, Hinkley Point nükleer santrali gibi projelerin inşası istikrarlı şekilde sürüyor.

Çinli şirketler yatırım yaptıkları ülkelere 2 milyar dolar vergi ödedi ve bölge halklarına 244 bin istihdam olanağı sağlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71