E-ticaret patlamasına ayak uydurmak için yapay zekâdan yararlanılıyor

Çin Gümrük idaresi, ülkenin sınır aşırı e-ticaretindeki hızlı büyümenin sürdüğünü ve yetkililerin gümrük işlemlerini hızlandırmak amacıyla teknolojiye başvurmakta olduğunu belirtiyor.

E-ticaret patlamasına ayak uydurmak için yapay zekâdan yararlanılıyor
banner95

Ülke gümrük idarelerinin resmi yetkilisi sınır ötesi e-ticaret ithalat ve ihracatının 2017'de yüzde 80, 2018'de de yine yüzde 50 oranında arttığını açıkladı. Örneğin ulusal çapta bir alışveriş çılgınlığına vesile olan festival sırasında 27 milyondan fazla  sınır aşırı e-ticaret ürünü gümrükten geçti. Bu esnada en yoğun dönem saniye başına neredeyse 1.000 kalem ürünün gümrükten geçişine tanık olundu.

Gümrük Daireleri Genel Müdürü Ni Yuefeng, bu nedenle, Çin e-ticaret patlamasının gümrük denetimi açısından sorunlar yarattığını söyledi. Gümrük idaresi, yeni sorunlarla ve hızla tırmanan taleple baş edebilmek için, paketleri ekranda tarama olanağı veren yapay zekâ teknolojilerinden yararlanmakta olduğunu açıkladı.

Ni, sınır ötesi ticaret bakımından iş ortamının çok gelişip iyileştiğini söyledi. Dünya Bankası sıralamasına göre 2017 'de 97. sırada yer alan Çin iş ortamı geçen yıl 65. sıraya tırmandı. Hükümetin,  gümrük işlemlerinin ortalama süresini 2017'de üçte bir oranında azaltma hedefi de aşılarak bu süre yarıya düşürüldü.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2019, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner91

banner71