banner201

Çin’in e-ticaret cirosu 2025 yılında 3 trilyon doları aşacak

Cirosal bazda değerlendirildiğinde, dünyanın en büyük e-ticaret piyasası olan Çin, gelecekte de bu liderliğini sürdürecek. Piyasa gözlemcisi GlobalData adlı kuruluş, Çin’de bu yıl 2,1 trilyon dolar tutacak olan e-ticaret cirosunun 2025 yılında 3,1 trilyon dolara çıkması gerektiğini öngörüyor. GlobalData uzmanları, bu yıl için yüzde 17'yi aşan bir büyüme oranından hareket edip bunun 2025 yılına değin yavaşlayacağını varsayıyorlar.

Çin’in e-ticaret cirosu 2025 yılında 3 trilyon doları aşacak
banner95


Öte yandan istatistik portalı Statista'nın raporunda Çin’deki e-ticaret penetrasyon oranının yüzde 68 olduğu belirtiliyor. Bu, neredeyse her 10 Çinli’den yedisinin e-ticaret işlemi yaptığını göstermekte. Bu oran, 2025 yılına değin yüzde 83,5 oranına çıkabilecek ki, söz konusu aşamada, bir doyum noktasına varma etkisi göze çarpacak.   

GlobalData analizlerine göre, e-ticaret cirosunda saptanan şu ana kadarki çok yüksek çıkış, önemli ölçüde korona salgınından kaynaklanıyor. Çin’de bu dönemde çok sıkı uygulanan kapanma önlemleri insanları e-ticarete yönlendirdi. Bu çerçevede özellikle de yeme-içme malzemelerinin çevrimiçi ısmarlanma eğilimi bu artışta ciddi bir rol oynadı.

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner216

banner174

banner178