banner201

Çin, Polonya’ya 1 milyar dolarlık yatırım yaptı

banner250

Çin’in Polonya’ya ilişkin yatırım operasyonlarının çoğunluğu, iki adet kapsamlı lojistik merkez projesi oluşturuyor. Çin’in Polonya’ya dönük geçen yılki yatırımlarının kapsamı, 2020’de Avrupa’ya yaptığı yatırımların son 7 yılda en düşük düzeyde kaldığı yıl olduğu dikkate alınırsa şaşırtıcı boyutta.

Çin, Polonya’ya 1 milyar dolarlık yatırım yaptı
banner231

Polonya, 2020 yılı içinde Çin yatırımlarının Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında en çok yöneldiği ülkelerden biri oldu. Polonya Ekonomi Enstitüsü’nün verilerine göre geçen yıl Çin’in Polonya’ya yaptığı yatırım projelerinin toplam değeri 1 milyar dolar kadar tahmin ediliyor. Enstitü ayrıca, aynı yıl içinde Polonya’dan daha yüksek Çin yatırımının yöneldiği iki AB üyesi ülke olduğunu; bunlardan birisinin yaklaşık 2 milyar dolarlık projelerle Almanya, diğerinin de yaklaşık 1 milyar dolarla Fransa olduğunu belirtiyor.

Çin, salgının olağanüstü ölçülerde olumsuz etkilediği 2020 yılında Avrupa’da 7,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Bu tutar, bir önceki yıla kıyasla yüzde 44 oranında bir düşüş anlamına geliyor. Küresel düzlemde de yine Çin yatırımları 53 milyar dolardan 34 milyar dolara inerek yüzde 37’lik bir azalma gösterdi. Çin’in küresel çapta yatırım rekoru 139 milyar dolarlık yatırımla 2017 yılında gerçekleşmişti.

banner95

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174

banner178