Bakan Yazıcı: 'Burada biz haklıyız'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ''transit geçiş belgesi" sorununa ilişkin, ''Burada biz haklıyız, dolayısıyla komşumuzBulgaristan taahhüt edilen belgeleri vermek zorunda. Bundan biz de zarar görürüz ama Bulgar taşıyıcıları daha fazla zarar görecek'' dedi.

Bakan Yazıcı: 'Burada biz haklıyız'
banner95

Yazıcı, Çorlu ilçesindeki bir otelde gazetecilerin Bulgaristan'a açılan gümrük kapılarındaki geçiş sorununu ilişkin sorusuna karşılık, problemin tamamenBulgaristan'dan kaynaklandığını belirtti.

Bulgaristan'ın Türkiye'ye taahhüt ettiği 125 bin geçiş belgesinden sadece 5 bin tanesini verdiğini anlatan Yazıcı, ''Sorun tamamen Bulgaristan'ın uygulamasından kaynaklanıyor. Biliyorsunuz uluslar arası taşımacılık kurallarına göre, Bulgaristan'ın 6 ayrık süreçler itibariyle vermesi gereken 125 bin geçiş belgesinin 5 bin tanesini vermiştir. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız da ULAŞ-NET üzerinden geçiş belgelerinin kapatılma işlemlerini durdurmuştur. Durunca da tabi gümrükte işlem yapılamıyor'' dedi.

Bakan Yazıcı, Kapıkule Sınır Kapısında işlemlerin durması nedeniyle, Bulgaristantarafında Türkiye'ye giriş yapmak için 55 tırın, Türkiye'den Bulgaristan'a çıkış yapmak için de 70 tırın beklediğini ifade etti.

Tırların Kapıkule'den çıkış yapamaması nedeniyle alternatif güzergahlar belirlediklerini aktaran Bakan Yazıcı, '' Kara yoluyla gitmek isteyenler İpsala Sınır Kapısı'ndan, deniz yoluyla gitmek isteyenler ise limanlarımızdan gemiler vasıtasıylaAvrupa'ya çıkış yapıyor. Burada biz haklıyız, dolayısıyla komşumuz Bulgaristantaahhüt edilen belgeleri vermek zorunda. Bundan biz de zarar görürüz ama bulgar taşıyıcıları daha fazla zarar görecek. Bulgaristan bunu dikkate alarak süreci fazla uzatmadan sözleşmedeki hükümlülüğünü yerine getirecektir'' şeklinde konuştu.

Bakan Yazıcı, İpsala Sınır Kapısı'nda 700 civarında tırın geçiş yapmak için sırada beklediğini, hafta sonları oluşan yoğunluğun, şoförlerin mallarını hafta başından itibaren gidecekleri ülkeye teslim etmeye çalışmasından kaynaklandığını söyledi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71