banner201

Almanya’da kamyon parklarının yoğunluğuna dijital çözüm

Alman yollarında seyahat eden kamyon sürücüleri, Aparkado adlı uygulamasından yararlanarak kamyon park yeri için önceden rezervasyon yapabiliyor. Kamyoncular böylelikle durakta yer olup olmayacağını ve dinlenme zamanlarının nerede harcanması gerektiğini tahmin edebiliyor. Sürücüler park yerini önceden rezerve de edebiliyor.

banner179
Almanya’da kamyon parklarının yoğunluğuna dijital çözüm
banner95

Almanya Federal Karayolu Araştırma Enstitüsü (Bundesanstalt für Straßenwesen - BASt) tarafından 2018 verilerine dayanarak yayınlanan bir ankete göre , Almanya'da en az 23.000 kamyon park yerine ihtiyaç var .

Anket her beş yılda bir tekrarlanır. Son çalışma, Alman kamyon otoparkı inşaat programının yaygın olmadığını gösteriyor: park yeri sayısı 2013'ten bu yana 2018'e kadar yalnızca yüzde 17 arttı.

Ancak bu dönemde dinlenme alanlarında duran kamyon sayısı yüzde 32 arttı.

Pazar günkü kamyon durağı nedeniyle çoğu aracın yollara çıkmasına izin verilmediğinden, özellikle hafta sonları otoparklar aşırı kalabalık. Bu gibi durumlarda, bir kamyon park alanına erişimi olmayan kamyoncular, yakın yollarda, sanayi sitelerinde ve hatta şehrin eteklerinde duracak bir yer arıyor. Bu, sürücüler için güvensizdir, yeterli tuvalet imkânı yoktur ve halk genellikle bunlardan şikayet ediyor.

Aparkado adlı uygulamanın kullandığı güzergah üzerinde otoparklar göstermek için akıllı algoritma.

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174

banner178