banner126

AB kotalarla Türkiye’yi zarara uğrattığını kabul etti

Avrupa Komisyon kotalar kalkarsa Türkiye-AB ticaretinin 3.5 milyar Euro artacağını öngören bir rapor hazırladı. UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, zararın çok daha büyük olduğunu belirterek, “Ancak kotaların Türkiye’ye verdiği zararın ortaya konması son derece önemlidir. Gümrük Birliği’nin revize görüşmeleri arifesinde Türkiye için çok büyük bir kozdur” dedi.

banner179
AB kotalarla Türkiye’yi zarara uğrattığını kabul etti
banner95

Avrupa Komisyonu, gümrük birliğinin etkilerini ortaya koyan bir rapor hazırladı. Rapor Türkiye-AB arasındaki ticaretin 3,5 milyar Euro zarara uğratıldığını ortayla koydu. UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, yıllardır  eş etkili tedbirlerin Türk ihracatçısının ve nakliyecisinin önündeki en büyük engel olarak gördüklerini ve bunun Dünya Bankası’ndan sonra Avrupa Komisyonu tarafından da ortaya konmasının önemli olduğunu söyledi. Nuhoğlu, zararın boyutunun daha yüksek olduğunu da belirterek, “Sabancı Üniversitesi ile yaptığımız bir raporda biz bu oranı sadece Türkiye’den Avrupa yapılan ihracatta 5,6 milyar dolar olarak ölçtük” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun yaptırdığı “AB ile Türkiye Cumhuriyeti arasında bir anlaşmanın ekonomik etkileri üzerine bir çalışma” başlıklı araştırmanın sonuçları bugün (22 Temmuz) UND tarafından basınla paylaşıldı. Toplantıya UND Başkanı Çetin Nuhoğlu ile birlikte, İkinci Başkan Şerafettin Aras, Başkan Yardımcısı Ali Çiçekli, Genel Sekreter Nagihan Soyla ve UND AB Danışmanı Can Baydarol katıldı.

ZARAR 3.5 DEĞİL 10 MİLYAR EURO

Avrupa Komisyonu raporunun tam serbestleşme halinde Türkiye-AB arasındaki ticaretin 3.5 milyar Euro artacağı ve 39 bin kişiye ilave istihdam yaratılacağını ortaya koyduğunu söyleyen Nuhoğlu, Türkiye’nin büyümesinin yüzde 65’inin ihracattan geldiğine vurgu yaptı. Türkiye’nin diğer bölgelere ihracatının artmasına rağmen AB ülkelerine yapılan ihracatın düştüğünü ve bunun kotalar nedeniyle gerçekleştiğini kaydeden Nuhoğlu, “Bizim yaptığımız araştırmaların sonuçlarına göre ise kotalar kalktığında Türkiye-AB ticareti 10 milyar Euro artacaktır” dedi.

TAŞIMALARIMIZ 40 BİN ADET ARTACAK

Kotalar sebebiyle Türk nakliyecilerinin payının Romanya, Polonya, Makedonya gibi ülkelerin nakliyecilerine kaydığının da bilgisini veren Nuhoğlu, “Yaptığımız taşımalar 40 bin adet artacaktır. Bu da ülkemiz adına gidiş-dönüş yaklaşık 200 milyon Euro tutarında ilave hizmet ihracatı anlamına geliyor” dedi.

TAM SERBESTLEŞME İHRACATI ARTIRIR

Çetin Nuhoğlu raporda 4 farklı senaryo sunulduğunu aktararak “Komisyon tarafından açıklanan raporun sonuçlarına göre; Türkiye ile AB arasındaki karayolu yük taşımacılığı hizmetinin serbestleştirilmesi ilişkin 4 ana senaryodan biri olan “tam serbestleşme” sağlanması durumunda Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Ticaret’te 3,5 Milyar Euro’luk artış yaşanacak. Türkiye’nin AB’ye yapacağı ihracat 1,9 Milyar Euro artarken, AB’nin Türkiye’ye İhracatı ise 1,6 Milyar Euro yükseliş kaydedecek” diye konuştu.   

KOTALAR ENÇOK TEKSTİL SEKTÖRÜNÜ VURDU

Türkiye’nin yüzde 2,7’lik büyüme payında, ihracatın yüzde 1,77’lik payı dikkate alındığında bu kazanımın büyük önem taşıdığına dikkat çeken Nuhoğlu, araştırmanın ışığında söz konusu yaptırımlarla sekteye uğrayan en önemli sektörlerin yüzde 37 ile tekstil ürünleri, yüzde 28 ile makine aksamları olduğuna dikkat çekti. Sekteye uğrayan diğer sektörlerin sıralaması, yüzde 13 ile metal ürünleri, yüzde 8 ile gıda ürünleri ve tarım ürünleri, yüzde 8 ile kimyasal ürünler ve son olarak yüzde 6 ile diğer sektörler olduğunu belirtti.  

KOTALAR SADECE TÜRKLERİ DEĞİL YERLEŞİK AB FİRMALARINI DA VURUYOR

“2007 yılında yüzde  60 civarında olan AB payı, ihracatımızda bugün yüzde 43’e indi. Türkiye’nin Avrupa’ya olan ihracatının yüzde 50’sinin Türkiye’de yerleşik Avrupa Birliği sermayeli firmalar tarafından yapıldığı gerçeği göz önüne alındığında, bu düşüşteki en büyük zararı, AB firmaları gördü” diyen Çetin Nohoğlu, “Raporun “tam serbestleşme” projeksiyonuna göre; gayri safi yurtiçi hasılada yaratılacak 2,3 milyar Euro’luk ilave verimin, 0,15 Milyar Euro’luk kısmından özellikle tekstil, kimya ve makine sanayilerindeki çoğunluk hissesi AB firmalarında olan İşletmeler yararlanacak” diye konuştu.

RAPOR, GÜMRÜK MÜZAKERELERİ ARİFESİNDE BÜYÜK KOZ

Çetin Nuhoğlu, Türkiye ile AB gümrük bölgesinde sanayi mallarının gümrük vergisi ve eş etkili vergiler ile miktar kısıtlamaları ve eş etkili tedbirlere tabi olmadan serbestçe dolaşmasını sağlamayı amaçlayan Gümrük Birliği’nin, AB üye ülkelerince Türk taşımacılara uygulanmakta olan “geçiş belgesi kotaları” yüzünden etkin işlemiyor olmasının hem Avrupa Birliği, hem Türkiye ekonomileri için yol açtığı sıkıntıların artık Avrupalı dostlarımız tarafından da kabul edildiğine dikkat çekti. 

Dünya Bankası tarafından 2014 yılının Mayıs ayında açıklanan “Türkiye-AB Gümrük Birliği Değerlendirmesi”nin de bu gerçeği teyit ederek; “Karayolu kotalarının, Türkiye-AB ticaretinin potansiyelinin altında gelişmesine neden olduğunun” açıkça ifade edildiğini hatırlatan UND Başkanı şunları söyledi: “Avrupa Komisyonu adına Ulaştırma ve Hareketlilik Genel Müdürlüğü tarafından geçen yılın sonunda tamamlanan bu çalışma da, benzer bir sonuç ile UND’nin uzun süredir Türkiye ve AB kamuoyu gündemine taşıdığı bu sorunu çarpıcı şekilde ortaya koymaktadır. 28 AB üye ülkesinin 24’ü tarafından Türk plakalı araçlara getirilen kota kısıtlamalarının, özellikle ihracatımızdaki genel artış trendine rağmen AB’ye ihracatımızın genel ihracatımızdaki payının son 10 yılda % 60’lardan % 43’lere indiği dikkate alındığında, yol açtığı zararlar farklı kaynaklardan rakamlarla teyit edilmektedir. Avrupa Birliği Komisyonunun dışında da yine UND’nin geçmiş dönemde yaptırdığı araştırmaların ışığında, AB Ülkeleri ve Türkiye’nin ithalat ve ihracattaki toplam kazancının en az 10 Milyar Euro olacağını öngörüyoruz.”

2016 başında yeni baştan müzakere edilmeye hazırlanan Türkiye-AB Gümrük Birliği müzakereleri, işte bu nedenle her iki paydaş için kritik önem taşımaktadır. Sadece Türk taşımacılarının değil, Türkiye ihracatının ve ekonomisinin destekçisi olan UND olarak Gümrük Birliği’nin halihazırda sağladığı avantajların hayata geçirilmesi için tüm kesimlerden destek bekliyoruz. Kotaların kaldırılmasıyla hem Türkiye hem de AB ekonomisinin kazanç elde edeceğini savunan ve bu yönde birçok girişimde bulunan Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin söylemlerinin doğruluğunu kanıtlar nitelikteki Komisyon raporu, Gümrük Birliği revizyon görüşmeleri öncesinde ülkemiz adına tarihi bir önem taşıyor.”

MÜCADELE DEVAM EDECEK

Türkiye-AB hukukuna aykırı şekilde uygulanan taşıma kotalarına karşı TİM çatısı altındaki Türkiye’deki ihracatçıları da yanına alarak uluslararası hukuk süreci başlatan ve halen 2 ülkede açılmış 4 davayı yürüten ve Avrupa Komisyonu’na 7 ülke ile ilgili resmi şikayet sunan UND’nin “taşıma kotası” bariyerlerine karşı mücadeleye kararlılıkla devam edeceklerini belirten Nuhoğlu “Bu rapor Avrupa Birliği için ev ödevi niteliğindedir. Türkiye-AB Ortaklık hukukunun “bekçisi” sıfatıyla 28 AB ülkesindeki ihlallerin düzeltilmesinden sorumlu olan Avrupa Komisyonu’na bu sonuçları ileteceğiz. AB’nin karar organlarını bu konuda görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz” dedi.

 

YORUM EKLE
banner184
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178