banner201

AB Delegasyonu ile sürücü vizeleri için önemli görüşme

Dışişleri Bakanlığı ve UND İşbirliğinde; AB Delegasyonu ve tüm AB ülke misyonlarının katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda “Profesyonel TIR Sürücülerinin Vize Sorunları” görüşüldü.

banner179
AB Delegasyonu ile sürücü vizeleri için önemli görüşme
banner95

Dışişleri Bakanlığı, ülkemiz ihracatının karayoluyla taşınmasında ve tedarik zincirinin devamının sağlanmasında önemli görev üstlenen ve kilit personel olarak nitelendirilen Profesyonel TIR Sürücülerinin vize sorunlarının çözümü amacıyla; UND ile işbirliği içerisinde AB Delegasyonu da dahil olmak üzere 27 Avrupa Ülkesi Misyonunun katılımlarıyla 17 Şubat'ta bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı'nın öncülüğünde, AB Delegasyonu ve tüm Avrupa ülke misyonlarının katılım sağladığı toplantı, lojistik sektörünün öncelikli gündeminde yer alan ve hizmet sağladığımız Avrupa’daki paydaşlarımız ile ortak çıkarlarımızı ilgilendiren bazı hususları paylaşmak için çok önemli bir fırsat oldu. Toplantıya, AB Delegasyonunun yanı sıra, 7 ülkenin Büyükelçisi ve 27 Avrupa ülkesi misyonları olmak üzere 70’e yakın temsilci katılım sağladı.

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, toplantıda yapmış olduğu konuşmasında; “Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde; hayati malzeme ve ürünlerin tedarikinde ortaya çıkan sorunların kıtlık riski ve tedarik zinciri kopmalarını beraberinde getirmesi karşısında lojistik sektörünün öneminin bir kez daha ve net olarak anlaşıldığı; Profesyonel TIR sürücülerin Türkiye-Avrupa ticaretinde ve ortak tedarik zincirinin işleyişinde önemli aktörler olarak görev üstlendiklerini, sürücülerin bu rollerinin iş yapış modellerinde göz önünde bulundurulmasının Avrupa ile olan ticaretimizin kesintisiz devamına büyük katkı sağlayacağını” belirtti. Nuhoğlu, “Profesyonel TIR Sürücülerinin vize süreçlerinin kolaylaştırılması ve sorunların aşılmasında tüm taraflara önemli görevler düştüğünü ve bu amaç doğrultusunda UND’nin de üzerine düşen her türlü görevi üstleneceğine dikkat çekerek, Avrupa ülke misyon temsilcilerinden de aynı yaklaşımın beklendiğini” vurguladı.

Toplantıda UND tarafından yapılan sunumda, Profesyonel TIR sürücülerinin almış oldukları eğitimler başta olmak üzere iş yapış modelleri, Avrupa ülke misyonlarına yapılan vize başvurularına alınan haksız “Ret” kararları ve örnekleri, Avrupa ülkelerine taşıma yapan Türk taşımacılık filosu, pandemi sürecindeki gelişmeler ve Türk taşımacılık sektörünün talepleri katılımcılar ile örnek vakalar üzerinden detaylı olarak paylaşıldı.

Toplantı sonunda, Sayın Nuhoğlu, “Bu önemli toplantının yapılmasına vesile olan başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, AB Delegasyonunun kıymetli temsilcilerine ve toplantıya katılım sağlayan tüm yabancı misyon temsilcilerimize teşekkür ederim. Dışişleri Bakanlığımız, AB Temsilcilikleri ve UND arasında yapılan bu toplantının yeni bir başlangıç olarak kabul edilmesi ve bu işbirliğinin devamı tüm taraflar için önemlidir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2021, 14:56

Mutlu Doğan

YORUM EKLE
YORUMLAR
ABDULVAHAP KÖSE
ABDULVAHAP KÖSE - 8 ay Önce

SAYIN BAŞKAN VİZELERLE İLGİLİ RED KARARLARI VE BİLHASSA YUNANİSTANIN 90 GÜNLÜK OTURUM BAHANESİYLE SÜRÜCÜLERİ KAPIDAN GERİ ÇEVİRMESİYLE İLGİLİ ALINAN BİR KARAR VARMI

Ahmet boz
Ahmet boz - 8 ay Önce

Üç defa gönderdim red geldi

Murat Özdemir
Murat Özdemir - 8 ay Önce

Kapılarda çekilen çilelere birde firma lar çalışma sürelerine önem verirse güzel olur

Serhat Naz
Serhat Naz - 7 ay Önce

Ben. 1 sene Dİr evdeyim ama bir türlü vize alamıyorum. Evdeyim çalışamıyorum. Biran önce bir çözüm bulunursa sevinirim

SIRADAKİ HABER

banner174

banner178