banner126

6 Milyon dolar borç yaratıldı ve güya gemiye el konuldu

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) “Hataylı Nakliyecilerin Alın Teri Gasp Ediliyor” başlıklı bir açıklama yaptı. Açıklamada, UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, usulsüz bir işlem ile Hataylı nakliyecilerin Mısır’da rehin alınmasına sebep olan odakların şimdi de taşımacıların alın teri olan bu alacağı kaçırmaya çalıştığını söyledi.UND tarafından yapılan açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

6 Milyon dolar borç yaratıldı ve güya gemiye el konuldu
banner95


UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener:

"Haziran ayında, 94 TIR ve 14 Silobus ve şöförleri ile birlikte  Üyelerimiz Mısır’ın Port Said  Limanında, binmeyi bekledikleri, AQUA HERCULES isimli geminin borçlarına karşılık Mısır Gümrük idaresi tarafından adeta haksız bir şekilde Rehin alınmışlardı.

Sadece müşteri olarak bu gemiye binmeyi bekleyen ve  Geminin Mısır Gümrük ve Acentasına olan borçları ile bir ilgisi olmayan üyelerimiz, Ekonomi ve Dışişleri Bakanlıklarımızın girişimlerine rağmen geminin borcu olan 1.400.000 (bir milyon dörtyüzbin Amerikan Dolarını) her biri eşit oranda ödeyerek rehin olmaktan kurtulabilmişlerdi.

Daha sonra İskenderun Limanına sefer yapan AQUA HERCULES isimli Ro-Ro gemisi aleyhine, uğradığımız zararları tahsil ve tazmin etmek amacıyla, Temmuz ayında açılan dava ve geminin bulunduğu yer olan, İskenderun Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyati haciz kararı alınarak seferden men’i Liman Başkanlığı tarafından tatbik edilerek, gemi Türk karasularında bağlanmıştır.

UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener

TAŞIMACININ ALIN TERİ GASP EDİLİYOR…

Geminin İskenderun Limanında demirli beklemesi sırasında, Hukuki süreç devam ederken, Üyelerimizin haklarını almalarını engellemek amacıyla geminin herhangi bir tehlike hali yok, meteorolojik şartlar elverişli iken, Liman içinde basit bir çekme işlemi yaptırılarak 6 000,000. (Altı  milyon ABD Doları) tutarında borç yaratılmış ve bu sebeple, güya kurtarılan gemiye el konulmuştur.

Bu haksız şekilde yapılan mal kaçırma olarak nitelendirilebilecek işlemleri sebebiyle ve uğranılan zararların tazmini için, Yabancı Armatör ve onunla bu surette işbirliği yapanlar hakkında gerekli yasal Cezai ve hukuki yollara müracaat edilecektir.

Suriye krizinin dolaylı neticeleri ve çeşitli surette birçok ülkede, mağdur edilmiş bulunan, Üyelerimizin Hakları sonuna kadar korunacak ve yanlış uygulamalar ilgili Bakanlıklar ve Liman yetkilileri nezdinde tarafımızdan takip edilecektir.

Bu usulsüz işlem ile gemiyi ele geçiren taraflar armatör ile işbirliği içerisinde taşımacıların alın teri olan bu alacağı kaçırmaya çalışmaktadır!

Tüm ilgili otoriteleri “haksız işlemi durdurmaya” davet ediyoruz.. "

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER