Lojistiğin aynası kadınlar

Lojistik sektöründeki kadın istihdamını bu sayfalara 8 yıl önce taşımıştık. Artan kadın yönetici sayısına işaret ederek, ‘lojistiğe kadın eli değiyor’ notunu düşmüştük. Aradan geçen süre zarfında kadın istihdamında önemli gelişmeler yaşanmasına karşın halen istenilen noktada değiliz.

Peki! Kadın istihdamı neden bu kadar önemli? Çünkü kadınların ekonomiye katkısı gelişmişliğin bir aynası gibi. Avrupa’da yüzde 22 olan oranlar dahi yeterli görünmez iken Türkiye’de yüzde 15’in altında kalınmasını kabullenmemek gerekiyor. Sadece gelişmişliğin değil aynı zamanda taşımacılıktan lojistiğe dönüşümüzün de bir aynası aslında. Lojistik operasyonları planlamak, verimli kılmak, büyümek daha onlarca konu ortak akıl ile kolay başarılabilir.

TÜSİAD’ın adını değiştirmesini de iyi değerlendirmek gerekiyor.  Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği yerine Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği ismini alarak önemli bir vizyon gösterdiğini düşünüyorum. Lojistik sektöründe kadınların çalışma koşullarının iyi olduğundan bahsetmek mümkün değil. Sadece kadınlar değil tüm iş haytamızda herkes için çok ciddi engeller olduğunu düşünüyorum.

Eğitim, her zaman fırsat eşitliğini sağlayan bir unsur. Lojistik bölümlerimizi bu anlamda ayrı bir yere koyuyorum. Sektörümüzün profesyonelleşmesi, kalitesinin artması, daha sürdürülebilir olması eğitimli insanların dahil olmasıyla mümkün olacak. Her geçen gün ne kadar çok eğitimli insanı bu sektöre dahil edersek emin olun o kadar hızlı yol alabiliriz.

Lojistiğin aynasının kadınlar olduğunu düşünüyoruz. Yayıncı sorumluğumuzla bu konuda yapılananları, yapılmak istenilenenleri, söylenenleri çok değerli görüyoruz ve sayfalarımızda daha çok yer veriyoruz. 

Daha güzel günlerde buluşmak dileğiyle.
YORUM EKLE

banner91

banner71