Karsan minibüs ve otobüs üretiminde bundan böyle tüm yenilikleri elektrikli araçlarda yapacağını beliterek, ürün gamındaki tüm modelleri elektrikli hale getiren ilk marka olduğunu duyurdu. Karsan Fabrikası’nda 23 Eylül’de yapılan lansmanda 10-12 ve 18 metrelik elektrikli otobüslerin de ilk kez gün yüzüne çıkaran Karsan, böylece Avrupa’da büyük potansiyele sahip elektrikli otobüs pazarında daha fazla pazar payı ve satış hedefine odaklandığını açıkladı.

Karsan’ın yeni stratejisi hakkında konuşan Karsan CEO’su Okan Baş, 55 yıllık marka tarihinde yeni bir sayfa açıldığını vurguladı. “Elektik ve dönüşüm (evolution) kavramlarından oluşturduğumuz “e” tüm modellerimizin önünde yer alacak. Karsan bünyesinde geliştirilen e-ATA pazar lideri olan e-Jest ve elektrikliye dönüştürdüğümüz e-ATAK serisi bizi Avrupa şehirlerindeki ihalelerde güçlü hale getirecek. Karsan tüm ürün gamını elektrikliye dönüştürmüş bir üretici. Avrupa’da bunun önemli bir avantajı var. Örneğin Romanya ile yaptığımız anlaşma ile önce 10 adet 10 metrelik e-ATA, ardından ise 56 adet 18 metrelik e-ATA teslim edilecek. 35 milyon Euro’luk bir anlaşma yapıldı. Bu da bugüne kadar ki en büyük elektrikli otobüs ihracatı olacak.” diyen Baş, Türkiye’deki belediyelerin de proje ürettiklerini İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin belediyeleriyle görüşme içeresinde olduklarını söyledi.

Karsan ürün gamında yer alan Jest ve Atak modellerinin aksine sıfırdan elektrikli bir altyapı ile geliştirilen e-ATA otobüsler; 150 kWh’den 600 kWh’e kadar esnek batarya paketleri, 450 km’ye ulaşan gerçek menzil kapasitesi, son teknoloji destekler ile temiz şehirlere uygun bir araç serisi. 10, 12 ve 18 metrelik versiyonlarla tercih edilebilecek.

Tüpraş, uçaklar için biyoyakıt üretecek Tüpraş, uçaklar için biyoyakıt üretecek

Karsan 2 milyon km elektrikli deneyimi ile geliştirdiği e-ATA otobüslerdeki bataryalar için en az 8 yıl tam kapasite kullanım garanti ederken; bu sürenin 12 yıla kadar uzayabileceği belirtiliyor. Şarj süresi halihazırda kapasiteye göre 2 ile 4 saat arasında değişiyor.

10 ve 12 metrelik versiyonlarda 340 beygir gücünde elektrikli motor sunan Karsan; 18 metrelik versiyonda 680 beygirlik bir elektrikli motor sağlıyor. Motorların ürettiği potansiyel tork değeri 22.000 Nm.

e-ATA’da birçok teknoloji öne çıkıyor; aynalar yerine kameralar tercih edilebiliyor, adac çevre görüş sistemi, şerit takip uyarısı, fren destek sistemleri, çarpışma uyarıları, hız sabitleyici, yokuş kalkış destek sistemi gibi aktif ve pasif güvenlik teknolojileri ilk etapta sıralanabilecek özellikler arasında.

Basın mensupları, yeni elektrikli otobüsleri hem yolcu koltuğunda hem de şoför koltuğunda test etme imkanı buldu.