banner126

Mısır kendi imajına gölge düşüremez

Mısır ile olan ekonomik ilişkilerimizin Kuzey Afrika ve Sahraaltı Afrika ülkeleri arasında en ileri seviyedeki ülkelerin başında geldiğini ifade eden DEİK Türk Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, birçok Afrika ülkesi ile henüz ‘Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması, Serbest Ticaret Anlaşması’ imzalanmamışken, Türkiye ile Mısır arasında bu anlaşmaların sırasıyla 1993, 1996 ve 2005 yıllarında imzalandığını söylüyor.

banner179
Mısır kendi imajına gölge düşüremez
banner95

“Ticaret hacmine, ithalat-ihracata ilişkin verilere baktığımızda da Mısır’ın bizler için önemi ortada” diyen Mansfield, Mısır’ın en fazla ihracat yaptığı pazarlar arasında İtalya, Hindistan, ABD ve Suudi Arabistan’dan sonra Türkiye’nin geldiğinin altını çiziyor. Mısır’ın Afrika kıtasında ise ülkemizin en fazla ihracat yaptığı ülke olduğunu belirten Mansfield, “Örneğin 2014 yılında Türkiye yüzde 5 payla Mısır’ın 7. en büyük tedarikçisi olmuştur. 2014 yılında iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 4.7 milyar dolar düzeyindedir” diye konuşuyor. 

“Mısır, Türkiye için gerçekten önemli bir ülke. Bunun yanında Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında olmayı hedefleyen 2023 stratejisini de unutmamak gerekir. Bu stratejileri göz önünde bulundurduğumuzda, Mısır’ı kaybetmememiz gerekir” diyen Mansfield şunları söylüyor: “Bu çerçevede, uluslararası konjonktürün de zorlamasıyla, Türkiye ve Mısır arasındaki siyasi münasebetlerin normalleşmesi hususunda önümüzdeki dönemde farklı senaryolarla karşılaşabilme ihtimali yok değildir. Tabiateyle, bizler özel sektör temsilcileriyiz ve bu itibarla öncelikli olarak ekonomik münasebetlerin geliştirilmesi, elverişli yatırım ortamının tesisi gibi önceliklerimiz mevcuttur. Ayrıca, ülkemizin çizmiş olduğu makro hedeflere de, imkânlarımız dahilinde katkı sağlamakla mükellefiz.”

banner191
YORUM EKLE
banner160
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178