banner126

500 milyon dolarlık ihracat tehlikeye girebilir

Türk nakliyecisi ihraç yüklerini yurtdışına taşımak için her türlü cambazlığı yapmak zorunda bırakılıyor. Irak, Suriye, İran derken şimdi sıra Mısır’da. 2012 yılında Mısır ile imzaladığımız taşımacılık anlaşmanın süresi 22 Nisan’da doluyor. Mısır anlaşmayı yenilemeyeceğini açıkladı. Anlaşma yenilenmezse Türk araçlarını taşıyan Ro-Ro gemileri Mısır’a gidemeyecek. Bu güzergahın kapanması halinde buradan gerçekleşen 500 milyon dolarlık ihracat tehlikeye girecek.

banner179
500 milyon dolarlık ihracat tehlikeye girebilir
banner95

2012 yılında Mısır ile Türkiye arasında taşımacılık anlaşması imzalanmış ve anlaşma sonrası Türk Ro-Ro gemileri ile Mısır’a gelen Türk TIR’ları buradan çevre ülkelere taşıma gerçekleştiriyorlardı. Mısır bu anlaşmayı yenilemeyeceğini açıklayınca bu taşıma tehlikeyi girdi. 22 Nisan’da süre doluyor ve bir çözüm bulunmazsa Türk nakliyecisi farklı alternatifleri değerlendirmek zorunda kalacak. Suriye ile yaşanan sıkıntı, Irak’ın durumu ve İran güzergahının uzunluğu ve sıkıntıları dikkate alındığında tek alternatif Süveyş kanalı üzerinden transit geçmek gibi görünüyor. Bu da hattın daha pahalı olması anlamına geliyor. Ekonomi Bakanlığı daha önce bu hattı desteklemişti ancak şu anda bakanlıktan bu yönde olumlu bir açıklama da gelmiş değil.

- UND BAŞKANI ÇETİN NUHOĞLU - 

10 bin Taşıma tehlikede

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, 2012’de Mısır ile imzalanan taşımacılık anlaşmasının süresinin 22 Nisan 2015’te sona ereceğini anımsatarak, anlaşmanın yenilenmemesi halinde yıllık 10 bin taşımanın, bir başka ifadeyle yıllık ortalama 500 milyon dolarlık ihracatın gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Tek alternatifimiz mevcut Ro-Ro hattı

Türkiye’den; Mısır üzerinden Suudi Arabistan’a, Körfez ülkelerine ve Orta Afrika’ya yapılan taşımalarda alternatif bir güzergahın olmadığını ifade eden Nuhoğlu, “Tek alternatifimiz mevcut Ro-Ro hattının devam etmesidir” dedi. Nuhoğlu, Suriye’de yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2012 yılında Türk TIR’larına bu ülkeden geçişin kapatıldığını, bunun üzerine Ekonomi Bakanlığı’nca Ro-Ro gemileriyle Türkiye’den Mısır’a taşımacılık hattının devreye alındığını ifade etti. Mersin ve İskenderun limanlarından kalkan Ro-Ro gemilerinin, Mısır üzerinden karayoluyla Kızıldeniz’e, buradan Ro-Ro ile Suudi Arabistan’ın Duba Limanı’na geçtiğini anlatan Nuhoğlu, “Bu taşıma son 3 yıldır devam ediyor. Hattın oturması konusunda ciddi destek veren Ekonomi Bakanlığı’nca 22 Nisan 2012’de Mısır ile 3 yıllığına bir anlaşma imzalandı” diye konuştu.

Anlaşma ile ilgili somut bir gelişme yok

Mısır’daki darbe ile birlikte Mısır Cumhurbaşkanlığı’na Abdülfettah el-Sisi’nin gelmesinin ardından Türkiye ile ilişkilerin bozulduğunu hatırlatan Nuhoğlu, “Bu nedenle Türkiye-Mısır arasındaki taşımacılık anlaşmasının uzatılmaması kararı alındı ancak anlaşmanın uzatılıp uzatılmayacağıyla ilgili resmi ya da somut bir şey henüz yok” ifadelerini kullandı. Gelecek ay itibarıyla konuyla ilgili nihai kararın alınacağını dile getiren Nuhoğlu, Mısır ile görüşmelerin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü bildirdi. Taşımacılıkta yıllık ortalama 10 bin aracın karayolu ile söz konusu güzergahı kullandığını ifade eden Nuhoğlu, şöyle konuştu: “Mısır ile taşımacılık anlaşmasının yenilenmemesi halinde Ro-Ro ve karayolu kullanılamayacak. Burada iki taşıma var. TIR’lar Ro-Ro’ya biniyor, sonra karayoluyla devam ediyorlar, bir kez daha Ro- Ro’ya biniyorlar, sonra karayoluyla devam ediyorlar. Tam bir intermodal taşımacılık yapılıyor. Eğer anlaşma yenilenmezse, karayoluyla Suudi Arabistan’a taşıma yapmamız mümkün olmayacak. Bu da yıllık 10 bin taşımamızın yani yıllık ortalama 500 milyon dolarlık ihracatımızın gerçekleşmemesi anlamına geliyor. Türkiye ile Mısır arasındaki taşımacılığın alternatifi denizyolu, konteyner veya tren yolu olamaz. Taşımacılık, söz konusu güzergahtan yapılmazsa yıllık 500 milyon dolarlık ihracat yapamayacağız. Bunun için tedbir alınmasını istiyoruz. Mısır ile yaşanan siyasi sıkıntıdan dolayı somut bir adım atılamadı. Umarız ki kısa sürede adımlar atılır.”

Alternatif bir güzergah yok

Türkiye’den Mısır üzerinden Suudi Arabistan’a, Körfez ülkelerine ve Orta Afrika’ya yapılan taşımalarda alternatif bir güzergahın olmadığını bildiren Nuhoğlu, “İran üzerinden olabilir ama İran ile yaşadığımız problemlerden dolayı şu an o güzergah alternatif olmaktan uzak. Tek alternatifimiz mevcut Ro-Ro hattının devam etmesidir” dedi. 

Süveyş Kanalı maliyeti 3 kat artıracak

Ro-Ro gemilerinin Süveyş Kanalı üzerinden geçmesi durumunda ise maliyetin bir gemi için yaklaşık 3 kat artarak, 300 bin dolara yükseleceğini belirten Nuhoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme ile Ekonomi bakanlıkları yetkililerinin sorunun çözülmesi için çalıştıklarını söyledi.

banner191
YORUM EKLE
banner160
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178