banner201

Uber’in rakibi Didi borsaya 60 milyar dolarla girecek

banner250

Uber’in Çinli rakibi Didi, gelecek yıl Hong Kong Borsası’na kote olmaya hazırlanıyor. Softbank, Alibaba ve Tencent gibi firmaların finanse ettiği taksi kiralama şirketi, bu amaçla şimdiden yatırım bankalarıyla görüşmelere başlamış bulunuyor. Didi, borsaya muhtemelen 60 milyar doları aşkın bir değerle girecek. Hisselerin emisyonunun 2021 yılının ilk yarısında yapılması bekleniyor. Ancak, Didi yetkilileri, şimdilik kesinleşmiş bir borsa planlamaları bulunmadığını belirtiyor. 

banner242
Uber’in rakibi Didi borsaya 60 milyar dolarla girecek
banner231

Sekiz yıl önce kurulan şirket, sektör analistlerine bakılırsa, 2020 yılının ikinci yarısı itibarıyla net kazanç sağlıyor. Nitekim bazı yatırımcılar firmadaki paylarını artırmayı istiyor. Ayrıca Didi, gelecek yıl borsada listelenmeye başlamadan önce özel bir finansman turu yaparak değerini daha da sağlamlaştırmayı hedefliyor. Bu arada Wall Street’teki listede yer alan Uber ve Lyft ise yatırımcıların beklentilerini karşılayamamış görünüyor. Her iki şirket de borsaya giriş değerlerinin altında; bu arada Lyft değerinin üçte ikisini yitirmiş durumda.
Didi ve Uber bir süredir birbiriyle bağlantı halindeler. Uber, Çin piyasasını fethetmek için girişmiş olduğu bir hayli masraflı bir pazarlama kampanyası sonucunda, Çin branşını 2016’da Didi'ye satıp karşılığında da bu şirketin yüzde 17,5’lik payını edinmişti.  

banner95

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
banner244
SIRADAKİ HABER

banner174

banner246

banner178