banner201

Takograftan kamyon şoförüne 9 bin, nakliyeciye 53 bin Euro ceza kesildi

Dinlenme süresi kurallarını ihlal etmek için başka bir kişinin takograf kartını ve ehliyetini kullanan bir kamyon şoförünün araç kullanması 2,5 yıl süreyle yasaklandı, Danimarka'dan sınır dışı edildi ve 9.000 Euro para cezasına çarptırıldı. Nakliye şirketine ise 53 bin 700 Euro ceza yazıldı.

Takograftan kamyon şoförüne 9 bin, nakliyeciye 53 bin Euro ceza kesildi
banner95

Danimarka karayolu taşımacılığı web sitesi transportmagasinet.dk'ye göre , Letonya vatandaşı olan sürücü, Ekim ayında rutin bir polis kontrolüne tabi tutulmuştu.

Polis daha sonra sürücünün kendi belgeleri ile başka bir sürücünün belgeleri arasında geçiş yaptığını fark etti ve bu işlem sırasında dinlenme süresini gözlemlemiş gibi gösterdi. Adamın kendi takograf kartı, kalay folyoya sarılmış ve kabinde bir paspasın altına gizlenmiş olarak bulundu.

Polise göre, 38 yaşındaki araba neredeyse kesintisiz bir gün sürdü. Araç sadece bir saat dört dakika durdu.

Geçen ayın sonlarında mahkeme, sürücünün Danimarka'dan dört yıllığına sınır dışı edileceğine ve iki buçuk yıl bir HGV'nin direksiyonuna oturmayabileceğine karar verdi. Buna ek olarak, 20 gün gözetim altında tutuldu ve 9 bin Euro para cezasına çarptırıldı.

Bunun da ötesinde, şoförün kamyonu şu anda Danimarka makamları tarafından tutuluyor ve onu çalıştıran nakliyeciye yaklaşık 53 bin 700 Euro para cezası verildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 13:06

Mutlu Doğan

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurullah ALTINER
Nurullah ALTINER - 1 yıl Önce

Nakliyeciye az bile ceza kesilmiş bunun on katını kesmesi gerekir şöförede ayni keza bu uygulama Türkiye de olması gerekiyor bizde nakliyeci şirketleri bedava hamal gibi çalıştırıyor öcretimide doğru dürüst vermiyorlar

Di
Di - 1 yıl Önce

Ora avrupa kirası cok iyi biz gelişmekte olan ülkelerin en az günlük 13 saat kulanmak lazım. 11 saat dinlenme

Murat Erbaş
Murat Erbaş - 1 yıl Önce

Muhteşem Türkiye'de de uygulamalarda şöförler rahat etse 2 şöförler işi tek şöförler yaptırmazlar ozaman

SIRADAKİ HABER

banner216

banner174

banner178