SRC5 belgelerinde geçici çözüm

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü 15 Mayıs 2014’e kadar tehlikeli madde taşımacılığı denetimlerinde Eğitim Tamamlama Belgesinin SRC5 Belgesinin muadili olarak kabul edileceğini duyurdu.

SRC5 belgelerinde geçici çözüm
banner95

Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik gereğince 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren SRC5 sertifikasının olup olmadığı denetlenmeye başlandı. İlk denetimlerin ardından taşımacılık sektörünün ihtiyacını karşılayacak düzeyde SRC5 temel eğitimi, SRC5 tanker eğitimi, SRC5 Sınıf 1 (patlayıcı madde) ve SRC5 Sınıf 7 (radyoaktif madde) belgesine sahip şoförlerin olmaması Ulaştırma Bakanlığı harekete geçirdi ve geçici bir çözüm bulundu.

SRC5 Belgesi kontrolünde;  bakanlıkça yetkilendirilen mesleki yeterlilik eğitim kurslarına katılarak kurs tamamlama sınavlarında başarılı olan ve Eğitim Tamamlama Belgesine sahip sürücülere 15 Mayıs 2014 tarihine kadar denetimlerde cezai işlem uygulanmayacak. Söz konusu uygulamanın, yurt içi taşımacılıkta,  yol kenarı denetimlerinde, dolum/boşaltım istasyonlarında yapılacak denetimlerde geçerli olması gerektiğini dile getiren Bakanlık yetkilileri, 5 Nisan 2014 tarihinde yapılacak mesleki yeterlilik sınavına girecek, yurt geneline yaygınlaştırmaya çalıştıkları yetkilendirilmiş eğitim merkezlerinde eğitim almış çok sayıdaki şoförün bulunduğu, bunların sınavda başarılı olmasıyla birlikte SRC5 belgeli sürücü açığının büyük oranda  giderileceği öngörüsünde bulundular.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71